spot_img

Et yerine tüketebileceğiniz en iyi vejetaryen protein kaynakları

Mercimek

Mercimek

Mercimek, geleneksel hayvansal protein kaynaklarına dinç bir alternatif oluşturur. Bir su bardağı haşlanmış mercimek 18 gram protein içerir. bununla beraber, dokuz temel amino asidin tümünü içermedikleri için bütün bir protein gıdası değildir. Oysa amino asit içeriğinde yetkisiz olanı, lif, demir, potasyum, fosfor, çinko, folat ve niasin taşıyan varlıklı bir bileşimle tamamlar. böylece mercimek yemenin sağlığa çoğu faydası vardır.

Zengin bir lif kaynağı olarak enerji sağlar, yürek hastalığı riskini azaltır, sizi daha uzun zaman tok tutarak cisim ağırlığının korunmasına muavin olur ve sindirim sistemini sağlıklı tutar.

Süzme yoğurt

Süzme yoğurt

Olağan yoğurt takriben 9 gram protein içerirken 1 bardak süzme yoğurt 15 ila 20 gram protein içerir. Süzme yoğurt, kalsiyum, potasyum ve fazla sayıda vitamin ve mineral gibi besinlerle doludur; dinç, besleyici bir çalışma sonrası atıştırmalıktır.

Sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasına asistan olduğu, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği, kilo vermeye tezgâhtar olduğu, yüksek tansiyonu önlediği ve kötü kolesterolü düşürdüğü için bu protein açısından varlıklı gıdanın probiyotik avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Edamame

Edamame

Bu soya ürünü tam bir protein gıdasıdır. Yani gereksinim duyulan bütün temel amino asitleri sağlar. Bir bardak pişmiş edamame 17 gram protein içerir. Bu fasulye keza sağlıklı çoklu doymamış yağlar, özellikle omega-3 alfa-linolenik asit ile birlikte lif, demir, kalsiyum, çinko, bakır, potasyum, magnezyum ve C ve K vitamini içerir.

Ek olarak, doğal olarak glütensizdir ve birçok hayvansal proteinden daha düşük kaloriye sahiptir. Bu yüksek lifli bitki bazlı protein gıdası obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca soya, saç sağlığını iyileştiren özellikler içerir.

Barbunya

Barbunya

Barbunya fasulyesi başka bir mükemmel protein kaynağıdır. Bir fincan haşlanmış barbunya 15 gram protein sağlar. Dokuz amino asidin tümünü içermesine karşın, proteinojenik bir amino asit olan metiyonin bakımından biraz düşüktür. Proteinin yanı sıra lif, demir, folat, magnezyum, potasyum, çinko, K ve B6 vitaminleri ile zenginleştirilmiştir.

Barbunya fasulyesini daha da sağlıklı yapan şey, yağ ve fena kolesterol içeriğinin düşük olmasıdır. Bu sağlıklı fasulye kilo vermeye muavin olur, kan şekerini düzenler, sindirim sisteminizi sağlıklı miktar ve kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalıkları önler.

Tofu

Tofu

Bir soya sütü ürünü olan tofu (soya peyniri), diğer bir iyi protein kaynağıdır. Yalnızca ½ kadeh tofu size 10 gram protein verir. İyi miktarda demir ve kalsiyumun yanı sıra sekiz değişiklik amino asit içerir. Ayrıca manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko ve B1 vitamini içerir. Diyetinize tofu ekleyerek obezite, herif 2 diyabet, yüksek kolesterol, kardiyovasküler hastalıklar ve açıklanmış kanser türleri riskini azaltabilirsiniz.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi

Süratli ve basit bir protein takviyesi için sadece birkaç kaşık fıstık ezmesi yeterlidir. Bu fındık ezmesi iyi bir tekli doymamış yağ ve lif kaynağıdır ve sadece 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi 8 gram protein içerir. Keza E, B3 ve B6 vitaminleri, magnezyum, manganez, demir, çinko ve folat açısından da zengin olması ek bir avantajdır.

Ölçülü olarak tüketildiğinde fena kolesterolü düşürmeye ve müşteri 2 şeker hastalığı riskini azaltmaya tezgâhtar olabilir. Hatta iltihaplanma ve kanser riskini azaltabilir, kilo yönetimine asistan olabilir. aynı zamanda son derece besleyicidir, ayrıca kalorisi de yüksektir, bu yüzden porsiyon boyutunuza dikkat etmelisiniz.

Kinoa, dokuz esas amino asidin tümünü içeren, mükemmel ve eksiksiz bir vejetaryen protein kaynağıdır. Bir bardak pişmiş kinoa 8.14 gram protein içerir. Bu tahıl hem lif, demir, magnezyum, potasyum, fosfor ve folat içerir. Günlük kinoa yemek iltihabı azaltmaya ve müşteri 2 şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalık ve kolon kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sindiriminizi iyileştirebilir ve sağlıklı vücut ağırlığınızı korumanıza tezgâhtar olabilir.

Chia tohumu

Chia tohumu

Vejetaryenler için protein söz konusu olduğunda, chia tohumları iyi bir seçenektir. Bu süper besinden iki yemek kaşığı 9.4 gram protein sağlar. bununla birlikte en iyi bitki bazlı omega-3 yağ asitleri kaynaklarından biridir.

Keza chia tohumları lif, demir, kalsiyum, çinko, manganez, magnezyum ve fosfor içerir. böylece protein sağlamasının yanı sıra, bir takım araştırmacılar, bunların sindirimi iyileştirmeye, kansızlığı önlemeye, atletik performansı iyileştirmeye, kan şekerini düzenlemeye, erken yaşlanma belirtilerini önlemeye ve beyin sağlığını geliştirmeye muavin olduğunu öne sürüyor.

Soya sütü

Soya sütü

Soya sütü, veganlar ve süt şekeri intoleransı olan kişiler için popüler bir süt alternatifidir. Kurutulmuş soya fasulyesinin ıslatılması ve sonra suda öğütülmesiyle üretilir. Proteinle doludur ve A, B12 ve D vitamini içerir. Sadece 1 kadeh soya sütü 8 gram protein içerir. Soya sütü kardiyovasküler sisteminiz için iyidir ve kemik sağlığını iyileştirebilir. Tip 2 şeker hastalığı ve obezite riskini bile azaltabilir.

Bezelye

Bezelye

Bezelye, en iyi nebati protein kaynaklarından biridir. Keza lif, potasyum, magnezyum, demir, çinko, folat ve B, C, A ve K vitaminleri içerir. Keza kalorileri de düşüktür. Bir bardak pişmiş bezelye, takriben 8 ila 10 gram protein sağlayabilir. Bezelye yüksek düzeyde perhiz lifi sayesinde kalp hastalığı ve tip 2 şeker hastalığı riskini azaltmaya asistan olabilir. Ek olarak, bu bitki bazlı proteini harcamak artrit semptomlarını hafifletmede rol oynayabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here