spot_img

Evdeki nemi azaltıp havayı temizleyen 10 bitki

1. İngiliz sarmaşığı

1. İngiliz sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı çoğunlukla asılı saksılarda yetişen ve çok süratli artan bir bitkidir. Avrupa Atlantik kıyılarına özgü olan İngiliz sarmaşığının doğal hayat alanı, nemli ve ılıman yerlerden oluşur. Bu bitkiyi ideal olarak evinizin en ıslak odasına koyabilirsiniz. Bilhassa banyo veya mutfak lavabosunun üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu Nedenle artı nemi alacaktır.

2. Barış zambağı (yelken) bitkisi

2. Barış zambağı (yelken) bitkisi

Bilimsel adı gerçekte Spathiphyllum olan barışma zambağı, Amerika’nın bir takım bölgelerine özgü tropikal bir bitkidir. bununla beraber, barıştırma zambağı rüzgara hoşgörü göstermez, bu yüzden çoğunlukla sabit bir sıcaklıkta iç mekanlarda yetiştirilir. Haftada sadece bir kere sulamanız yeterli ve diğer taraftan artı ışığa da ihtiyacı yok.

3. Kurdele bitkisi

3. Kurdele bitkisi

Örümcek sarmaşık ya da kurdele bitkisi çevresel nemi emer. bu nedenle evde olması idealdir. Formaldehit ve ksilen gibi evde yaygın olan hava toksinlerini ortadan kaldırır. İç mekanlarda, sadece orta derecede ışığa gereksinim duyar. Oysa doğrudan güneş ışığına koyarsanız kolayca yanabilir. Su kıtlığını epeyce iyi tolere eder. Ancak yaz aylarında ya da hava sıcak olduğunda, bitkiyi sulama sıklığını artırmanız gerekir. Bu bitkiyi küvetinizin yanı başına asabilirsiniz.

4. Hava karanfili

4. Hava karanfili

Bütün epifitik bitki örtüsü gibi, hava karanfilleri de havadaki nemi emer. Resimden de görebileceğiniz gibi, bu bitki, diğer bitkilerin tipik olarak gıda veya su çıkardığı toprakta kök salmaz. Daha fazla deniz seviyesinden birkaç yüz metre yüksekliğe kadar dünyanın yağışlı bölgelerinde yetişir. Yetiştiği bölgelerin doğası gereği, hava karanfil yaprakları üzerlerinde biriken suyu çabucak emebilen trikom adı bahşedilen özel hücrelerle kaplıdır.

5. Boston eğrelti otu

5. Boston eğrelti otu

Boston eğrelti otu evde sahip olunması gereken popüler bir bitkidir. Çoğunlukla asma saksılarda yetiştirilir ancak bu da onu sever. Nemli, gölgeli yerlerde büyür, oysa bir evin içinde bulunduğunda en iyi aydınlık filtrelenmiş ışığa tepki verir. Bu güzel bitkinin bir diğer özelliği de nemi çekmesi açık havada, havadaki kimyasalları filtrelemesidir. Evde soluduğunuz havayı doğal yollarla temizlemek istiyorsanız evinizde mutlaka sebze bahçesi eğrelti otu bitkisini bulundurun.

6. Nane bitkisi

6. Nane bitkisi

Bu popüler aromatik bitki, evdeki nemi emmek için mükemmeldir. Islak ortamlarda ve topraklarda yetişme kabiliyeti, onu bahçelerde, mutfakta, banyoda ya da evde nemli yerlerde tutabileceğiniz özelliğe sahiptir. genelde, nane bitkileri fazla değişik iklim ve sulama koşullarına tolerans gösterir ve tam güneşe maruz kaldıklarında bile büyüyebilirler. Yıl baştan başa büyür ve ayrıca yemek yemek pişirmede ya da infüzyon hazırlarken bir bileşen olarak kullanılabilir.

7. Dua bitkisi

7. Dua bitkisi

Brezilya ve Peru’ya özgü olan dua çiçeğinin bir takım çeşitleri pregarya ya da zebra olarak bilinir. Bir orman bitkisidir ve doğal hayat alanlarını taklit eden yüksek ıslak bir ortama gereksinim duyar. bununla beraber, içten bakım ve dürüst koşullar aşağı büyürse, yaklaşık 3 fit uzunluğa dek büyüyebilir. Çoğunlukla yavaş çoğalan bir bitkidir ve tam boylarına ulaştıklarında büyümeyi bırakırlar. Mesela banyo gibi ortamlarda nem emici özellikleri vardır.

8. Orkidegiller

8. Orkidegiller

Orkidegiller, evinizi daha sıcak hale getirmenin yanı sıra, yerleştirdiğiniz odadaki nemi azaltmaya yardımcı olacak güzel çiçekli bitkilerdir. Kökleri toprakta olmadığı için daha önce bahsettiğimiz diğer türler gibi besinlerini çevrelerindeki havadan alırlar. Onları banyoya yerleştirerek evinizi nemden koruyabilirsiniz.

9. Palmiye bitkisi

9. Palmiye bitkisi

Palmiye bitkisi, banyoda nem seviyesini teftiş etmeye ve küflenmeyi uzakta tutmaya yardım etmek için çok iyi bir seçimdir. Bu tümör yaprakları aracılığıyla artı nemi emer.

10. Draçena bitkisi

10. Draçena bitkisi

Batı Afrika, Tanzanya ve Zambiya’ya özgü olan bu bitki, çoğunlukla beyaz tonlarda, fantastik bir kokuya ve çiçeklere sahiptir. Bu bitki toprakta büyüdüğünde, 20 fitten daha yüksek bir yüksekliğe ulaşabilir, ama saksıdayken büyümesi sınırlıdır. En yardımsever özelliğinden biri, havayı bir takım zararlı kimyasallardan arındırması ve nemi emmesidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here