spot_img

Kardeşler neden rekabet ediyor?

Kardeş kıskançlığı özellikle aynı cinsiyetten ve yaşları birbirine yakın olan çocuklar arasında yaşanan rekabettir ve kardeşlerin ebeveynlerinin sevgi ve saygısını galip gelmek için birbirleriyle yarışmalarından kaynaklanır. Belirli düzeyde kardeş rekabeti, aynı ailede yetişen çocuklar aralarında her çocuğun ihtiyaçlarını ya da isteklerini açıklama edebildiğinin dinç bir işareti olarak kabul edilir.

Lakin rekabeti doğuran neden çocuklardan birinin “dışlanmış” hissetmesi ise ailelerin daha dikkatli olmaları ve duruma göre önlem almaları gerekebilir.

Kardeşler neden rekabet ediyor

Kardeşler niçin rekabet ediyor?

-Ailede daha artı alaka ve bakıma gereklilik duyabilecek hastalığı ya da özel ihtiyaçları olan bir çocuğun varlığı
-Ebeveynler kadar çocuklar aralarında karşılaştırma yapılması
-Bir çocuğun öteki çocuğa tarafından ebeveyni tarafından adaletli/eşit olmayan ölçüde alaka görmesi
-Yeni gelen bebeğe karşısında korkutma algısı

Sevgi ve örnek olmak altın kurallar

Sevgi ve misal olmak altın kurallar

Ebeveynlerin çocukların her biriyle özel zaman geçirmeleri, her bir çocuğun sevdiği ve başarılı olduğu aktiviteleri birlikte gerçekleştirerek kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaları manâlı. Bunun ötesinde çocuklara iyi birer rol model edinmek, gerilim hemen nasıl sakinleşebileceğini öğretmek ve olumlu problem çözme becerilerini artırma yönünde teşvik etmek ailelerin öncelikli tutumları olmalı.

Kimsenin birbirine fena söz söylememesi ve vurmaması gibi esas kurallar fakat rol modellikle hayata geçirilebilir. Ailelerin uygun olmayan davranışların sonuçları hakkında çocuklarla konuşmaları gerekmektedir.

Kıyaslamayın, taraf tutmayın

Kıyaslamayın, taraf tutmayın

Kardeş kıskançlığı muhakkak düzeyde sıradan kabul edilir. Ancak ailelerin, kıskançlığı çocukların “gelişimleri veya hayata hazırlanmalarında bir fırsat olarak görmelerinin” içten değildir.

Çocuklara cinsiyetlerine, yeteneklerine ve şahsiyet özelliklerine göre davranmaktan ve onları karşılaştırmaktan kaçının. Çocukları karşılaştırmak duygularını incitir ve kendilerini önemsiz hissettirir.

Bunun yerine çocuğun olumlu özelliklerini ve davranışlarını övün. Kuşkusuz taraf tutmayın. Çatışma kızışırsa onları sakinleşene değin ayırın. Birbirleriyle irtibat kurmalarına müsade verin ve olayı duygularını ortaya koyarak anlatmalarını teşvik edin, onları dinleyin. Eğer çözüm bulamazlarsa da sorunu çözmeleri için onlara yardım edin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here