spot_img

Kırmızı Halı: amfAR Gala Cannes 2021

Hamile kalmakta sorun yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Dünya genelinde çiftlerin yaklaşık yüzde 17’si kısırlık sorunları yaşıyor. Kısırlık belirtilerini aracısız tespit etmek güç olsa da, doğurganlık sorunlarına dikkat çekici edebilecek bir takım işaretler şunlardır:

Yamalı adet döngüsü

Ortalama bir kadının döngüsü yaklaşık 28 gündür. bununla beraber, döngü 21 ila 35 gün sürerse, tutarlı olduğu sürece hala normal kabul edilir. Derme Çatma dönemlerle, döngü böylece öngörülemez ama, bir sonrakinin ne vakit geleceğini bilmek imkansızdır. Bu, hipotiroid veya hiperfonksiyonu, hiperprolaktinemi veya polikistik over sendromu (PCOS) gibi hormonal sorunlardan kaynaklanır ve bunların tümü kısırlığa yol açabilir. Geçici hayat stresi veya aşırı çalışma nadiren bir dönemi atlamanıza niçin olabilir. Fakat, aylardır adet görmediyseniz, tıbbi takviye alınması gerekir.

Ağır veya ağrılı dönemler

Günlük aktivitenizi engelleyen dönemler, rahimdeki miyom ya da endometriozis belirtisi olabilir. Fiilen, endometriozis, kadınların kısırlık sorunlarının kabaca yüzde 20 ila 40’ını oluşturur.

Cinsel ilişki esnasında sancı

Kadınlar için ağrılı cinsel ilişki normalleştirilmesiyle birçok birey bunun hayatın bir parçası olduğunu düşünür. Oysa fiilen endometriozis veya pelvik inflamatuar rahatsızlık gibi altta yatan bir duruma muhabere edebilir.

Hormonal dengesizlik

Ani kilo alımı, saç dökülmesi, sürekli takâtsizlik, ödem, baş ağrısı, meme başı akıntısı, sakal ya da şiddetli akne, olası hormonal bozuklukların belirtileridir. Vücudun hormonlarının dengesiz olduğu bu durumlar hamile kalmayı zorlaştırır.

Vajinal sızı veya kaşıntı

Ağrı veya kaşıntı bilhassa akış ile birlikte, vajinal enfeksiyon anlamına gelebilir. Çare edilmediği takdirde, klamidya, bel soğukluğu ve mikoplazma gibi enfeksiyonlar sonunda kısırlığa yol açabilir.

Kadın kısırlığının nedenleri

Yukarıda belirli adımların gerçekleşmesini engelleyen herhangi bir şey, bayan kısırlığından sorumlu olabilir.

Yumurtlama bozuklukları, kadınlarda kısırlık vakalarının yüzde 25’ini oluşturur. Bir bayan ya uyumlu olarak yumurtlamadığında ya da hiç yumurtlamadığında ortaya çıkar. Üreme hormonlarının düzenlenmesi ve üretimi ile ilgili sorunlar potansiyel bir nedendir. PCOS, fazla prolaktin varlığı veya erken yumurtalık yetmezliği gibi durumlar yumurtlama bozuklukları oluşturabilir.

Tüp tıkanıklığı, kısırlık vakalarının yüzde 35 – 40’ına yol açıyor. Pelvik inflamatuar rahatsızlık veya klamidya ve gonore gibi CYBE’lar fallop tüplerinde tıkanıklıklara niçin olabilir. Fallop tüplerini içine alan, önceki pelvik ameliyatlar da kısırlık şansınızı artırabilir.

Endometriozis, endometrium olarak aşina rahmin iç tabakasının farklı bölgelerde tutunarak büyümesi durumudur. Bu alanlar, fallop tüplerini, yumurtalıkları, ince veya kalın bağırsakları ve karın boşluğu ve pelvis duvarlarını içerir. Bu tür doku büyümesi ve cerrahi olarak çıkarılması, bere izine neden olabilir ve döllenmeyi önleyebilir.

Rahim ya da rahim ağzındaki sorunlar da doğurganlığı etkileyebilir. Servikal stenoz (daralmış bir serviks) veya servikal mukus eksikliği genel olarak spermin serviksten rahme ulaşmasını zorlaştırır. Endometriozis (özellikle kronikse), rahim fibroidleri (miyomlar) veya anormal şekilli bir rahimde hamile kalmayı engelleyebilir.

Kadınlar yaşlandıkça, çoğunlukla gebe kalmaları daha baskı ülkü kazanç. Yumurtaların kalitesi ve miktarı 30’lu yaşların başında azalmaya başlar ve bir bayan 40 yaşına yaklaştıkça daha da düşer. Bu, gebe kalmanın daha kuvvet olduğu ve düşük yapma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bazen doktorlar zorunlu doğurganlık testlerini yapmalarına rağmen kısırlığın nedenini bulamazlar. Açıklanamayan doğurganlık dünya çapında çiftlerin yaklaşık yüzde 10’unu etkiler. Olası nedenler aralarında yumurtanın içten zamanda bırakılmaması, yumurtanın fallop tüpüne ulaşamaması ya da spermin yumurtaya ulaşamaması sayılabilir.

Kısırlık tedavisi

Gebe kalmayla ilgili mevcut sorunlar, gelecekte bir aile kurmanızı mutlaka engellemeyecektir. Kısırlık sorunu olan birçok çift başarılı gebelikler geçirmeye devam ediyor. herkes bambaşka bir kısırlık nedenini hedefleyen çok farklı alanlara yönlendirilmiş tedaviler mevcuttur.

Doğurganlık ilaçları, yumurtanın olgunlaşmasından ve salınmasından sorumluluk sahibi hormonları uyararak çalışır ve yumurtalık bozuklukları olanlara yardımcı olabilir. bununla beraber, yumurtalık hiperstimülasyonu veya yumurtalık tümörü geliştirme şansının artması gibi doğurganlık ilaçlarının kullanılmasının ast etkileri vardır.

Cerrahi prosedürler, rahim ve fallop tüplerindeki anormallikleri ya da tıkanıklıkları düzeltir. Diğer kısırlık tedavilerinin yüksek başarı oranı nedeniyle cerrahi prosedürler bundan böyle arada bir kullanılmaktadır.

Doğurganlık doktorları ayrıca intrauterin tohumlama ya da IUI önerebilir. Bu tedavide yumurtlama derhal kadının rahmine milyonlarca sağlıklı sperm enjekte edilir.

En etkin asistan üreme tedavisi tüp bebek ya da tüp bebek tedavisidir. Anneden olgunlaşmış bir yumurta alınır ve laboratuvar sperm ile döllenir. Döllenen yumurta sonra her tarafta rahme yerleştirilir. Bu usul birkaç hafta sürer ve başarılı implantasyonu temin etmek için günlük hormon enjeksiyonları gerekir. Herhangi bir kısırlık belirtisi yaşarsanız, sorunu tanı edebilecek ve sizin için en iyi tedaviyi sunabilecek bir doktordan nasihat alın.

Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir

Op. Dr. Seval Taşdemir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here