spot_img

Sağlıklı bir cinsel yaşam için bunlar şart

Cinsel sağlığın önemine dikkat çekilen bu günde sağlıklı hayatın ilk şartlarından birinin de cinsel hayat olduğunu gösteren Bilirkişi Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, dinç cinsellikle ilgili şunları söyledi:

Kişinin kendisine ya da karşısındakine zararı dokunmayan cinsel davranışlar aracılığıyla, endişe nefret edilen şey ve suçluluk duyguları yaşamaksızın cinsel doyuma ulaşmasını sağlıklı cinsellik olarak tanımlayabiliriz.

Dinç cinsellik iki tarafın doyumuyla mümkün

Dinç cinsellik gerçek dışı beklentilerden ve hatalı inanışlardan uzaktan olmayı gerektirir. Cinsel konulardaki bilgi eksikliği ve yanlış bilgilenmeler insanın zihninde cinsellikle ilgili yanlış fikir şemalarının oluşmasına yol açar. Bu hafıza şemaları da vesvese, korku, suçluluk duyguları ve gerçekçi olmayan beklentilere yol açarak cinselliğin açlık, uyarılma ve doyum aşamalarında farklı alanlara yönlendirilmiş cinsel işlev bozukluklarına zemin oluşturur. Sağlıklı bir cinsel hayat ama iki tarafın da doyum yaşamasıyla mümkündür. İki taraf için de doyum verici bir cinsel yaşamı sağlayabilmek, cinsel uyumu yakalayabilmek için iki tarafın da birbirini kavrama ve beklentilerini onaylama, ayrıca kendi beklentilerini de tanımlayıp ifade etmede sorumluluğu vardır.

Dinç cinsellikte her iki tarafa görev düşüyor

Sağlıklı cinsellik irtibat ve yükümlülük almayı gerektirir. Dinç ve mutlu bir cinsel yaşamın ön koşulu eşlerin sorunlarını konuşabilmeleridir. Cinsellikle ilgili konuşmaktan çekinmeksizin eşlerin hem cinselliği hem de birbirlerini tanımaya çalışmaları gerekir. Bu iki tarafın da sorumluluğudur. Sağlıklı bir cinsel yaşam için; kişinin akıl sisteminde cinsellikle ilgili ne gibi varsayımlar ve yargılar taşıdığının farkında olması, endişe dehşet ve çekincelerini fark edip bunların üstesinden gelmeyi öğrenmesi gerekir.

Kişinin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri, beklentileri cinselliğin doğasına yerinde mu? Yahut cinsel mit dediğimiz hatalı inanışlarla, hurafelerle çarpıtılmış mı? Kendi içinde bu sorgulamayı yapması ve bu alanda bir sıkıntısı olduğunu ayrım ediyorsa yükümlülük alarak çözüm arayışına girmesi gerekir. Cinsel yaşamla ilgili sorunlar çözülebilir sorunlardır ve cinsel terapilerin büyük yardımı olur, çekinmeden gerektiği süre takviye arayışına girilmelidir.

Dinç cinselliğin ruh sağlığına etkisi nedir

Cinsel sorunlar vaktinde ele alınıp çözümlenmediğinde keza kişinin ruh sağlığına keza de eşler arasındaki ilişkiye hasar verir. Cinsellik yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu için bu alanda yaşanan bir problem kişinin ruhsal uyumuna ve dengesine etki edecektir.

Cinsellik toplumumuzda hala çok sıcacık konuşulan bir konu yok, böylece halk müziği cinsel sorunları olduğunda bu problemleri ile ilgili yardım başvurusunda çekimser davranabiliyor. Çoğu vakit bunalım, anksiyete gibi başka problemleri ya da evliliğin öteki alanlarındaki çatışmaları ele alırken cinsel yaşamdaki sorunların varlığını saptama edebiliyoruz. Gerçi son yıllarda kadınlarda vaginismus, erkeklerde erken boşalma ve empotans (iktidarsızlık) gibi cinsel sorunlarla ilgili başvurular da artan bir şekilde artıyor. aynı zamanda cinsel isteksizlik ve uyarılma güçlüğü gibi sorunlar çoğunlukla göz ardı ediliyor.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here