spot_img

Sahte aşkın 7 bakımlı işareti

Burun yapısındaki şekil bozuklukları doğumsal kaynaklı olsa da ve sonradan oluşsa da, rinoplasti ameliyatı sayesinde düzeltilmesi olası olmaktadır. Bu operasyon burnun estetik şekilde düzeltilmesini ve burun fonksiyonlarının korunmasını hedefler. 

En uygun hastalar kimlerdir?

Bu estetik operasyon hastaların dış görünümlerini düzeltirken, kişinin kendine olan özgüvenini arttırıcı etkiler yapar. Hastaların ameliyattan önce istediği, hayallerindeki burun şeklinin aynısı bu operasyonla oluşturulamaz. Burun yapısında gerçekleştirilen değişikliklerin hepsi, kişinin burun yapısıyla alakalıdır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatında hastaların beklentileri ön plana çıkmaktadır. Operasyonun başarılı olması hastanın bundan beklentisine, ameliyatı olmak için nedenlerine, ameliyat sonucunda neler beklediklerine bağlıdır. Eğer hastalar bu isteklerini cerraha içten aktarırsa ve istekleri yapılabilir düzeyde olursa en iyi netice alınacaktır. Hastaların fazla mükemmelliyetçi olması halinde, başarılı bir netice alınamaz. Dış görünüme olumlu katkıları olacak yeni burun şeklinden hoşnut olan hastalar oldukça, rinoplasti başarısı sağlanmış olur. Bu adayların rinoplasti için en yerinde namzet olduğunu belirtelim. Ameliyatla elde edilen sonuçları kaldıracak ruhsal gelişime sahip olan, ameliyatın ve sonuç almanın bir işlem olduğunu kavrayan, burun gelişimini tamamlayan adaylar rinoplasti ameliyatı olmaya karar verebilirler. 

Riskleri var mı?

Her cerrahi girişim gibi, rinoplasti operasyonları da tehlike taşımaktadır. Operasyonun tecrübeli burun estetiği uzmanları tarafından yapılması risklerin azaltılmasında etkin olur. Bunun yanında kanama, enfeksiyon, uyuşma kaynaklı olan riskler diğer cerrahilerde olduğu gibi tekrar tekrar oluşabilir. Rinoplasti tekniğine tarafından, ameliyat sonucunda kalacak iz farklı olur. Kapalı rinoplasti görünen iz kalmadan tamamlanabilir. Ancak açık rinoplasti operasyonunda minimal belli belirsiz iz kalabilir. Operasyonun ardından revizyon ameliyat ihtiyacı doğabilir. Bu oran literatürde %10 – 25 seviyesinde olsa da, bu tehlike olarak dikkate alınmalıdır. Hastanın hoşnut olmadığı burun şeklinin oluşturulması veya solunum sıkıntısının olması halinde yeni bir ameliyat yapılabilir. 

Ameliyat öncesi

Operasyonun başarılı olmasında hasta ve hekim iletişiminin önemi büyüktür. Bizler, hastalarımızla olan irtibat ve manevi bağımızın operasyonları olumlu yönde etkilediğini savunmaktayız. İsteklerini doğru şekilde doktoruna aktaran bir hasta, bizlerin operasyonda daha başarılı olmamızı sağlayacaktır. Ameliyatın ardındaki sahip olmak istediği burun şeklini doğru aktaran hasta, bizlerin kendisine yerinde olan yüz şekline düzen sağlayan burun şeklini oluşturmamıza muavin olacaktır. Ameliyattan önceki değerlendirmelerde, hastanın kemik ve kıkırdak dokusu, yüz şekli, deri yapısı, deri kalınlığı, yaşı ve hastanın ameliyattan beklentileri göz önüne alınır. Böylece kullanılacak usul, operasyonun nerede yapılacağı, operasyonun fiyatı ve muhtemel riskler hakkında hasta bilgilendirilir. Hastanın alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar konusunda düzenleme yapılır. Beslenme programı, sigarayı kesmesi, ilaçların her yerde düzenlenmesi, vitamin desteği gibi planlamalar yapılır. 

 

Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun yapısındaki işlemlere kadar ortalama 2 saatte tamamlanan operasyonda, burun cildi, kemik ve kıkırdak çatı ayrılır. Burunda olan sorunlara ve ameliyatta kullanılacak tekniğe uygun bir şekilde farklı işlemler yapılır. Burun cildi yeni oluşturulan burun çatısına adapte edilerek, yeni burun şeklinin korunması nedeniyle alçı atel ya da plastik kalıp kullanılarak, rinoplasti operasyonu sonlandırılır. Burunda orta hattaki septumun sabitleştirilmesi içinde, burun deliklerinin içine silikon plaklar yerleştirilir. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here