spot_img

Sıcak çarpmasını önleyen su deposu 7 yiyecek

1. Salatalık

1. Salatalık

Salatalık, en çok su içeren sebzelerden biridir. Takriben yüzde 95’i sudan oluşur. Sıcak havalarda hidrasyon ihtiyacınızı gideren bu sebzeyi mutlaka yiyin.

Salatalığın etkisini artırmak için soğuk yoğurtla yiyebilir veya çift hidrasyon sağlayarak, karpuz ve tuzlu beyaz peynirle tüketebilirsiniz.

2. Muz

2. Muz

Muz, kas fonksiyonunda etkili olan yüksek miktarda potasyum içerir. Vücutta potasyum düşük olduğunda, özellikle susuz kaldığında kaslarda kramp oluşur.

En iyi sonucu almak için dışarı çıkmadan önce veya egzersizden hemen sonra bir tane muz yemeyi ihmalkârlık etmeyin. Dilerseniz tatsız, donmuş muzdan elde edilen muzlu dondurma da tüketerek akıcı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

3. Ispanak

3. Ispanak

Potasyum fazla terleme ve dehidrasyon aracılığıyla kolayca kaybedilebilir. Ispanak bunun için iyi bir kaynaktır.

Bu yüzden ıspanağı veya öteki potasyum bakımından varlıklı yeşillikleri daha sağlıklı ve ferahlatıcı olarak tüketmek için smoothie hazırlayabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

4. Çikolatalı süt

4. Çikolatalı süt

Birçok sporcu, çikolatalı sütün antrenman sonrası kasları süratli bir şekilde toparlayan en iyi içeceklerden biri olduğunu söyler. Çikolatalı süt, bir protein ve karbonhidrat kombinasyonunu içerir. Hem vücudu nemlendiren ve hücreli dengeli olmak için istikrarsız ve elektrolitler sağlar.

Çikolatalı sütünüzü oldukça çok tuz serperek buzla servis edin. Tuz, vücudunuzu daha artı içmeye özendirme ederken aynı zamanda çikolatalı sütün tadını ekstra leziz ülkü getirecektir.

5. Hindistan cevizi suyu

5. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu, vücudun su oranını dengeler ve öteki içeceklere tarafından yaklaşık 10 kat daha pozitif potasyum potasyum içerir. Hür radikalleri vücuttan atma görevini üstlenen hindistan cevizi suyu, bedeninize zarar verebilecek bütün maddeleri zahmetsizce uzaklaştırır. İçindeki doğal kolay şeker ve sindirilebilir karbonhidratlar doğruca seri bir şekilde vücudunuzun yenilenmesini sağlar.

Bilhassa içki sonrası daha enerjik uyanmak için bu şahane içeceği tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi suyunu kimsesiz ya da öteki dinç yiyeceklerle birleştirerek fantastik bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

6. Karpuz

6. Karpuz

Karpuzun yüzde 92’si sudur, elektrolitleri yüksektir, antioksidanlar ve A vitamini içerir. Bu özelliklerin tümü karpuzu sıcak havalarda yemeniz için en iyi kanıttır. Karpuz yemek yalnızca sizi ayakta tutmakla kalmaz, bununla birlikte hızlı bir şekilde su ihtiyacınızı karşılar.

İster taze dilimler halinde doğrayın, ister buzlu içecekler hazırlayın. Hatta salatanıza ekleyebilir ve ızgara biçiminde de pişirebilirsiniz.

7. Protein

7. Protein

Bilhassa yürüyüş veya yüzme gibi sıkıcı egzersizlerden daha sonra kasları onarmak için protein harcamak önemlidir.

Kümes hayvanları, fındık, dana eti, yumurta, balık, baklagiller ve yoğurt, vücuttaki kasları yenilenmek için yemeniz gereken iyi besinlerdir.

Diğer hidrasyon sağlayan meyve ve sebzeler

Öteki hidrasyon sağlayan meyve ve sebzeler

Yukarıda bahsettiğimiz belirli yiyeceklere ek olarak, vücudunuzun güneşte geçen bir günün arkasından çarçabuk toparlanmasına yardımcı olacak öteki besinleri de sizinle paylaşıyoruz. Kereviz, dolmalık biber, ananas, kavun, şeftali, kabak, çilek ve hatta karnabahar büyük ölçüde sudan oluşur. Bunları da gün içinde yiyerek vücudunuzun su ihtiyacını dengede tutabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here