spot_img

Sıcak hava anne ve bebeğin sağlığını korkutma ediyor!

Sıcak havalarda hastaneye başvuran gebe sayısında çoğaltma olduğunu ifade eden Doç. Dr. Cihan Karadağ, Annenin hem kendini ayrıca de bebeğini dinç tutmak için yoğun bir şekilde çalışan vücuda bundan başka soğutma görevi eklenince ceset yoruluyor. Fazla terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kramplar fazla sıcaklamanın belirtileri aralarında yer alıyor. Gövde sıcaklığı 39 derece ve üzeri olan gebelerde sıcak çarpması ve dehidratasyon yani akışkan azlığı riski oldukça artıyor. Dehidratasyon ise tansiyon düşüklüğüne yol açabiliyor. Tansiyonu düşen gebelerde sıklıkla baş dönmesi ve bayılacak gibi olma şikayetleriyle karşılaşıyoruz. Bu durumlar da maalesef gebelerin düşüp yaralanmasına, hatta düşmeye yan anne ve bebek sağlığını tehdit eden komplikasyonlar oluşmasına niçin oluyor diye konuştu.

Bol su içmek, tuzlu ve kafein tüketimini sınırlandırmak manâlı 

Anne ve bebek sağlığının korunması için gebenin sıcak çarpmasından ve dehidratasyondan korunması gerektiğini söyleyen Karadağ, Bilhassa yaz aylarında çok yüksek derecelere ulaşan sıcaklıklar gebe kadınları zorluyor. Fakat yapılacak birkaç kolay şey ile sıcak basması sorunundan sakınmak muhtemel. Fazla sıcaklardan korunmanın ilk yolu bilhassa günün en sıcak zamanı olan öğle saatlerinde muhtemel olduğunca dışarı çıkmamak. Yaz aylarında gebelerin serin ve gölge yerlerde oturması, dinlenmesi gerekiyor. Ağaç gölgesi gibi doğal serinlikler ya da klima, vantilatör gibi suni soğutucularla gebelerin sıcak havayla temastan kaçınmasını tavsiye ediyoruz ifadelerini kullandı.

Vücudu soğutmanın en iyi yöntemlerinden birinin ılık duş almak olduğuna dikkat çeken Karadağ, Gün içerisinde veya gece yatmadan alınacak bir ılık duş, gebenin rahatlamasına ve dinlenmesine muavin oluyor dedi. Karadağ, keza beslenmenin de gebelerin sıcak çarpmasından korunmada yük vermesi gereken bir nokta olduğunu söyleyerek, Gün içerisinde bol bol değişken tüketilmeli ve dışarı çıkarken mutlaka bir şişe su bulundurulmalı. Keza kafein ve tuz tüketiminin de sınırlandırılması gerekmektedir açıklamasında bulundu.

Sıcak havada alıştırma yapmak gövde sıcaklığının tamamen yükselmesine niçin oluyor 

Sıcak çarpmasını önlemek için giysi seçiminin de dürüst yapılması gerektiğini söyleyen Karadağ, Gebelerin sıcaklarda hava alan, rahat, hafif, bol ve keten gibi doğal kumaşlardan üretilmiş giysileri seçim etmesini öneriyoruz. Hem dışarı çıkarken mutlaka şapka takılmasını ve bu şapkanın da kovboy şapkası dediğimiz enseyi de kapatan tarzda olmasını istiyoruz dedi.

Karadağ keza gebelere, güneşe çıkarken en az 30 SPF koruma faktörü olan güneş kremlerini kullanmalarını ve kremi dışarıya olunan her iki saatte bir baştan sürmelerini önerdi ve sözlerine şöyle devam etti:

Hareket etmenin ve etkin olmanın dinç bir hamilelik için çok önemli. Ancak gebelere fazla sıcaklarda alıştırma yapmamalarını söylüyoruz. Çünkü sıcak havada egzersiz yapmak cisim sıcaklığının en ince ayrıntısına kadar yükselmesine niçin oluyor. Çalışma gerçekleştirmek isteyen gebelere günün daha serin saatlerinde, hafif hareketlerle spor yapmalarını öğüt ediyoruz. bu vesileyle hamilelerin spa, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan da uzak durmasını istiyoruz. Çünkü bu mekanlar vücut sıcaklığını artırıyor ve bu koşul gebelikte gelişen kan dolaşımı ile birleştiğinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Gebelerden sauna ya da hamam keyfini gebelik sürecinin bitimine değin ertelemesini talep ediyoruz.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here