spot_img

Uzak ve yakını görme sorununa aleyhinde 5 mercek

Katarakt oluştuktan sonra tek tedavisi ameliyattır. Günümüzde katarakt ameliyatı FAKO yöntemi ile dikişsiz olarak yapılmaktadır. Hastanın gözündeki katarakt alındıktan sonradan göz içerisine yapay mercek yerleştirilir. Günümüzde çoğalan göz içi mercek teknolojisi bir uçtan bir uca gözdeki miyop, hipermetrop, astigmat ve yaşa emrindeki yakın görme problemi de düzeltilebilmektedir. Günümüzde çok bambaşka mercek seçeneğimiz vardır. 

Tek odaklı (monofokal)

Yalnızca bir uzaklık için üretilen suni mercekler katarakt tedavisinde kullanılan birincil lenslerdendir. Odak noktası ve netliği hastaların vasıta kullanırken veya televizyon izlerken azami düzeyde net görmelerini sağlamaktadır. 

İki Odaklı (Multifokal) 

Hastaların ayrıca yakın ayrıca de uzakta mesafeyi görmelerini sağlayan lenslerdir. 

Üç odaklı (Trifokal)

Ayrıca yakını keza uzağı keza de orta mesafede gözlük ihtiyacınızı ortadan kaldıran bu lenslerdir. 

Torik lens

Hastalarda katarakt varsa ve aynı zamanda astigmatizma varsa tercih edilmesi gereken lenslerdir. 

Üç odaklı (Trifokal) torik lens

Ayrıca yakını ayrıca uzağı ayrıca de orta mesafede gözlük ihtiyacınızı ortadan kaldıran hemde hastada bulunan astigmatıda ortadan kaldıran lenslerdir. 

Millet aralarında akıllı mercek olarak bilinen çok odaklı mercekler günümüzde çok sık uygulanır hale gelmiştir. Uygun hastaya yerinde mercek kullanıldığında hasta memnuniyeti % 98 lerdedir. Ancak zeki lens her hasta için uygun değildir. Işlem öncesinde hastaların muayenesi ayrıntılı yapılmalı ve göz yapısının uygunluğu belirlenmesi manâlı olup, kornea yapısı uygun olmayan, sarı nokta hastalığı olan, diyabete tabi gözün arkadaki bölümü retina bölgesinde problem olan hastaların kullanımına uygun değildir. Göz muayenesi sonrasında göz yapısına yerinde olan tek odaklı, 2 odaklı veya 3 odaklı lensler hastaların yaşam kalitesini arttırmakta ve pürüzsüz görmelerini sağlamaktadır. 

Zeki mercekler günümüzde yalnızca kataraktlı hastalarda yok 50 yaş üzeri gözleri hem uzak ayrıca yakında bozuk olan hastalarda da kullanılabilmektedir.  

Ameliyat öncesi hastaların göz ölçümleri detaylı olarak yapılmalı ve göze uygun mercek kullanılmalıdır. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here