spot_img

Ayrılık acısıyla bu yöntemlerle başa çıkın

Kullandığınız ilaçlar cildinizde lekelenmeye sebep olabilir

Kullandığınız ilaçlar cildinizde lekelenmeye sebep olabilir

Ilk Olarak beyaz tenliler almak üzere güneş ışıkları şahısların yüz, omuz, dekolte bölgesi ve sırtta minik kahverengi lekeler oluşturmaktadır. Alın, yanak, burun, çene ve üst dudak bölgesinde maskeyi hatırlatan lekelenmeler ise çoğunlukla esmer tenli kadınlarda görülmektedir.

Bu lekeler gebelik, bir takım ilaçların kullanımı ve menopoz gibi sebeplerle de oluşmaktadır. Leke tedavisine başlanmadan önce kapsamlı bir deri muayenesi yapılması gerekir. Tanının net olarak konulması ve benlerden ayrımının doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Kimyasal peeling ile cilt lekelerine etkin çözüm

Kimyasal peeling ile deri lekelerine etkili çözüm

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş kimyasal maddelerin cilde sürülüp belirtilmiş bir zaman bekletildikten sonra bol suyla ciltten arındırılması ile yapılan kimyasal peeling, derinin üst tabakası olan epidermiste kontrollü olarak kısmi ya da tam hasar oluşturulmasını sağlamaktadır. Ciltte birkaç gün süren soyulma, sonrası cilt lekelerden arınarak pürüzsüz bir görünüme kavuşmaktadır.

Çiller, akne lekeleri ve melasma için kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi olan kimyasal peeling, güneşin olmadığı güz ve kış aylarında seçim edilmektedir. Etkili netice almak için 2 haftada bir 4-6 seans yapılması gerekmektedir. İşlem sonrası bol nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Cilt sarkmaları ve gözaltı morluklarına vitaminli çözüm

Deri sarkmaları ve gözaltı morluklarına vitaminli çözüm

Deri lekeleri mezoterapi yöntemi ile de başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Cilt sarkmaları, cilt kırışıklıkları, yöresel incelme, göz altı morlukları ve saç dökülmesi gibi bir çok dermatolojik sorunda kullanılan mezoterapi; ilaçlar, dağıtılmış bitki özleri, vitaminler, eser elementlerden oluşan karışımların deri altına uygulanması ile yapılmaktadır.

Cilde uygulanan ve yenileyici özelliği olan hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ile amino asitler cildin uyarılmasını sağlayarak cildi parlak ve dinç bir görünüme kavuşturmaktadır. Mezoterapi işleminin lazer, dermapen, fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans gibi yöntemlerle bir arada uygulanması kir tedavisinin etkinliğini artırmaktadır.

PRP esmer tenli kişilere de uygulanabiliyor

PRP esmer tenli kişilere de uygulanabiliyor

Son dönemlerde deri lekelerinin tedavisinde öne meydana çıkan yöntemlerden biri de PRP’dir. Trombositten varlıklı plazma-PPR işleminde dilekçe yapılacak kişinin kanı özel bir tüpe alınmaktadır. Elde edilen trombositten zengin plazma, cilde takriben 1 cm aralıklarla enjekte edilmektedir.

tek başına kir tedavisinde çok etkili olmasa da fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans, dermapen gibi yöntemler ile kombine edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Lazer ya da peeling yapılamayan esmer kişilere uygulanmaktadır.

Gebelik lekelerinden lazer tedavisi ile kurtulabilirsiniz

Hamilelik lekelerinden lazer tedavisi ile kurtulabilirsiniz

Cilt lekesi tedavisinde bilirkişi doktorlar tarafından hastanın cilt rengi, lekenin yüzeysel veya derin olması, lekenin açık ya da koyu renk olması gibi özellikler belirlenmesi gerekir. Lazer uygulaması bu konuda kayda değer seçeneklerden biridir. Lazer uygulaması ışık kaynağından çıkan ışınların bir tüpte biriktirilerek belirlenmiş bir noktaya yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır.

Kir tedavisinde kullanılan dozlarda lazerle işlem sonrası ciltte hafif kızarıklık oluşabilir. bunun dışında deride soyulma ve bere olmaz. Hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler.

Lazer tedavisi gebelikte yüzde ve yaşlılıkta el üzerinde görülen lekelerde, vurma silmede ve değişik cilt hastalıkları konusunda güvenle uygulanan etkili bir yöntemdir. Çok koyu tenlilerde seçim edilmemektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here