spot_img

Fazla yemek yemek yedikten sonradan tüketmeniz gereken 3 besin

1-MeyveABONE OL

1-Meyve

Son yediklerinizi azıcık artı kaçırdığınız için şişmiş bir mide ile dolaşıyorsanız bir zaman yola meyve yiyerek devam edin. Çilek, üzüm, kivi ve kiraz gibi antioksidan açısından zengin meyveler yemek, yemekten sonradan oluşan zararlı serbest radikal hasarını en aza indirmeye tezgâhtar olur.

Tatlı olarak bir meyve tabağı yapın ya da ertesi gün, gün her tarafında meyve yemeyi hedefleyin. Sabahleyin kahvaltısında meyve salatası, öğle yemeğinde salataya karıştırılmış ya da yanında servis edilen meyve ve atıştırmalık olarak chia pudingi ya da meyveli yoğurt tüketin.

2-Sirke

2-Sirke

Yemekte 1 yemek yemek kaşığı sirke içmek veya salatanızın üzerine serpiştirmek, karbonhidrat açısından zengin büyük bir öğün tükettikten daha sonra ortaya çıkan kan şekerinin yükselmesini önleyebilir.

Çoğumuz için kan şekerindeki ani bir büyüme, eşit derecede çabuk bir düşüşü tetikler ve bu da iştahı artırır.

Bu şeker artışı, özellikle glikozu etkin bir şekilde vücutta tolere edemeyen diyabet olan kişiler için bir sorundur. Zamanla kandaki fazla dekstroz dokulara zarar verir.

3-Baharat

3-Baharat

Yemeğinize baharat eklemek, aşırı yemenin negatif etkilerini azaltmaya tezgâhtar olabilir.

The Journal of Nutrition’da 2011 yılında yayımlanan bir çalışmaya tarafından yaklaşık 2 dere kaşığı baharat (biberiye, kekik, tarçın, zerdeçal, karabiber, karanfil, sarımsak tozu ve kırmızı biber karışımı) içeren bir yemek yemek yiyen katılımcılar daha düşük trigliserit ve insüline sahipti.

Yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yemek yemek yedikten daha sonra baharat içermeyen bir öğünle devam ettiklerinde ise bu değerler daha yüksek seviyedeydi.

Araştırmacılar, baharat karışımının yağ emilimini yavaşlatmaya asistan olabileceğini ve antioksidanların fazla yemek yemek yediğinizde üretilen zararlı özgür radikalleri temizlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Sonuç olarak...

neticede…

Haftada bir gün şımartma alarak yediğiniz bir yemek yemek ya da bir gün yediklerinizi pozitif kaçırmanız, diyetinizi ve sağlığınızı bozmaz. Önemli olan, geçmişte kalmamak ve yedikleriniz yüzünden kendinizi suçlamak yerine yardımcı olmaktır. Nasıl mı?

Taze meyve ve sebzeleri yemeyi, bol su içmeyi ve birazcık hareket etmeyi hedefleyin. Kısa bir yürüyüş iyi gelecektir. Ayrıca bu, bağımsızlık radikallerle mücadelede bedenen zinde hissetmeniz için de gereklidir.

Şunu da unutmayın; vücudunuza muavin olmanın ve serbest radikallerin etkilerini azaltmanın en kayda değer yolu, daha az kalori tüketmektir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here