spot_img

İdeal ilişkilere sahip olmak için öneriler

1.Amla (Hint Bektaşi üzümü)

1.Amla (Hint Bektaşi üzümü)

Günde 1 bardak amla suyu içmek, C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından varlıklı olduğu için afiyet açısından birçok yarara sahiptir. Amla suyu saçımıza zarar verebilecek serbest radikallerle savaşıp beyaz saçları yok edebilir.

Hem amla yağını saç uzamasını süratli gitmek için doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu, saç pigmentinizi zenginleştirip doğal saç renginizin korunmasına katkıda bulunabilir.

2.Köri yaprakları

2.Köri yaprakları

Köri yaprakları, saçların erken beyazlamasını önlemenin fantastik bir yolu olabilir. Köri yaprakları antioksidanlar ve demirin yanı sıra öteki faydalı vitaminler ve mineralleri de içerirler. Yapılan araştırmalar, demir eksikliğinin saçlarda erken beyazlamaya yol açtığını gösterdi.

Saçınız için Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış bir ekstrakt olarak köri yapraklarını kullanabilirsiniz. Köri yapraklarını ezerek toz haline getirdikten sonradan Hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz.

3.Besin takviyeleri

3.Besin takviyeleri

Beyaz saçlarımız bize vücudumuzun daha fazla besine ihtiyacı olduğunu ve yardım almaya başlangıç zamanının geldiğini haber veriyor olabilir!

52 kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, erken beyazlama yaşamış insanlarda düşük seviyelerde B12, B7 (biotin), B9 (folik asit) ve D3 bulunmuştur. Bu besinleri bitirmek saçınızın daha uzun zaman genç ve sağlıklı kalmasına tezgâhtar olabilir.

4.Katalaz açısından zengin besinler

4.Katalaz açısından varlıklı besinler

Tatlı patates, havuç, kırmızı biber ve mantarlar erken beyazlamayı önlemeye muavin olabilecek gıdalardan yalnızca birkaçıdır. Bunun nedeni, saç pigmentinizi koruduğu kanıtlanan katalaz adı verilen yüksek seviyelerde bir enzime sahip olmalarıdır. Bu yiyecekleri uyumlu olarak yemek yemek, saçınızın erken beyazlamasını önlemeye muavin olabilir.

5.Yeşil çay

5.Yeşil akarsu

Saç bakımı laf konusu olduğunda antioksidanlar önemlidir çünkü güneş ışığından ve hava kirliliğinin sebep olduğu özgürlük radikallerden korurlar. böylece yeşil dere içmek vücudunuzun hür radikallerin etkilerine karşısında savaşmasına asistan olabilir.

Bu besinler, antioksidanlar ve fitokimyasallarla doludur. Saçlarınızı temizlerken yeşil nehir özleri eklemek (şampuan veya saç yağı olarak), saçlarınızın güçlü kalmasına ve beyaz saçların çıkmasını geciktirmeye tezgâhtar olabilir.

6.Bitter çikolata

6.Bitter çikolata

Bakır taşıyan gıdaların saçlardaki beyazlamayı durdurmada fazla yararlı olduğu saptama edilmiştir. Bitter çikolata da bakır taşıyan en yararlı besinlerdendir. Bakır saç pigmentasyonunda çok manâlı bir rol oynar.

Çünkü cildimizi, gözlerimizi ve saçımızı renklendiren koyu pigment olan melaninin çok önemli bir parçasıdır. Melanin bakırdan beslenir ve yeterince bakır almadığımızda saçlarımız beyazlar.

7.Tatlı badem yağı

7.Tatlı badem yağı

Badem, saçlarımızın genç görünmesini sağlayan E ve A vitamini ile doludur. Duştan sonra nemli saçınıza ahenkli olarak bu yağdan minik miktarlar alarak masaj gerçekleştirmek, saçınızı oksidanlara ve bağımsızlık radikallere aleyhinde koruyarak beyazlamayı önleyebilir.

8.Siyah çay

8.Siyah çay

Soğuk siyah çayı şampuan sonrası durulama olarak kullanabilir veya saç kreminize ekleyebilirsiniz. Zamanla çaydaki tanenler herhangi bir hasara neden olmadan beyaz saçlarınızı koyulaştırabilir. Saçınız yeterince koyulaşana değin bunu istediğiniz değin her tarafta edebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, 1 bardak kaynar suya 3-5 poşet dere ya da birkaç akarsu kaşığı siyah dere yaprağı atarak demlemek. Saçınızı soğuğa yakın bir suyla durulamadan önce çayı saçınızda bekletmeniz yardımcı olacaktır.

9.Sade kahve

9.Sade kahve

Kahve, kalıcı olmasa da saçınızı boyama etkisine sahiptir. bu nedenle saçınızı hızla koyulaştırmak için iyi bir seçenektir. Zinde bir fincan koyu kavrulmuş kahve hazırlayın ve içine 2 yemek kaşığı kahve telvesi ile bir fincan saç kremi ekleyin.

Saçınızı yıkadıktan daha sonra bu karışımı ıslak saçınıza yedirin. Rengin saçınıza oturmasını karşılamak için 1 saat duş bonesi ile saçınızda bırakın. Son olarak ayrıntılarıyla arınana kadar durulayın. Bu doğal badana, 2 haftaya dek dayanabiliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here