spot_img

Meyvesini kaynatın! Öksürüğü kesiyor, bağışıklığı güçlendiriyor

İğde meyvesi, karasal iklimin dominant olduğu bölgelerde yetişen kırmızımsı, kahverengimsi bir meyvedir. Asya ülkelerinde, geleneksel tıpta epeyce yaygın şekilde kullanılan bir meyvedir.

A, C, E vitaminleri içeriyor

A, C, E vitaminleri içeriyor

Meyve olarak tüketilebildiği gibi akarsu ya da reçel olarak da kullanılabilir. İğde meyvesi A, C, E vitaminleri ve kalsiyum gibi mineraller içerir.

Yağ asitleri, glikozitler ve antioksidan aktivitelere sahip olan flavonoid ve tanenlerden de zengindir.

Yapılan çalışmalarda yüksek antioksidan olduğu ve antimikrobiyal (mikrop karşıtı), antiinflamatuar (iltihap karşıtı) ve antikanser (kanser karşıtı) özelliği de var. Soğuk algınlığı, öksürük, sindirim güçlüğü gibi semptomların tedavisinde de kullanılabilir.

Hem geleneksel tıpta da alev düşürücü olarak ve böbrek rahatsızlıklarını tamir etmek için kullanılıyor.

Fazla tüketilirse kabızlık yapabilir

Pozitif tüketilirse kabızlık yapabilir

İğde meyvesi, gıda değerleri epeyce yüksek ve kalori değeri düşük bir meyvedir. Ara öğünlerde, günlük bir avuç dek tüketilebilir.

Ancak pozitif miktarda tüketildiğinde hazımsızlığa ve kabızlığa yol açabilir. Buna alt olarak gaz, kramp gibi şikayetler de görülebilir.

Yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve içerdiği bileşikler tamamen öksürüğe iyi geldiği, bağışıklık sistemini de desteklediği belirtilmektedir.

Böyle içilirse öksürüğe çok iyi geliyor

Böyle içilirse öksürüğe mükemmel geliyor

Bilhassa meyvesiyle birlikte yaprağı da kaynatılarak çayı içildiğinde öksürük üstünde daha etkin olur.

Ayrıca öksürüğe iyi geldiği keza de bağışık sistemini güçlendirici özelliğe sahip olması sebebiyle artı tüketilmemesi şartıyla koronavirüse karşısında korunmak için de tüketilmesini öneriyoruz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here