spot_img

Sizi mutlu eden dopamin kaynağı 10 beslenme

Badem

Badem

Bütün kuruyemiş türleri dopamin seviyesini korumaya yardımcı olur, fakat badem en iyisi olarak kabul edilir. Badem, dopamin üretimi için zorunlu olan esansiyel bir amino asit olan fenilalanin içerir. Hem, genel sağlık durumu dek beyin için de önemli olan lif ve iyi yağ bakımından zengindir.

Dopamin seviyenizi çoğaltmak için dinç bir atıştırmalık olarak günde birkaç ham badem yemeye özen gösterin. Kavrulmuş ve tuz badem, sodyum seviyelerinizi yükselteceği için işlenmemiş bademi tercih etmelisiniz.

Pancar

Pancar

Pancar, dopamin üretimini uyaran bir nesil amino asit ve antidepresan olan betain içerir. Ayrıca bonus olarak pancar az kalori ve yüksek miktarda demir içerir.

Ruh halinizi doğal olarak artırmak için her gün taze pancar suyu için. Pancar suyunun tadını sevmiyorsanız, diğer meyve suları ile karıştırmayı deneyin.

Elma

Elma

Elmada bulunan ve güçlü bir antioksidan olan quercetin, beyin sağlığını destekler. Araştırmalar, quercetinin nörodejeneratif hastalıkları önleyebileceğini ve dopamini uyarabileceğini göstermiştir. Bu da haz ve arzu hissi verir.

Elmada bulunan bir başka zinde antioksidan olan polifenoller, dopamin hücrelerini hasardan korur. Elmadan en iyi beslenme değerini olmak için günde bir elmayı kabuğuyla birlikte yiyin.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği dopamin seviyelerini artırmaya muavin olan tirozin açısından zengin bir besindir. Ayrıca kabak çekirdeğinde yer alan E vitamini, dopamini uyarır ve beyin hücrelerine hasar veren hür radikalleri azaltır. Bu da sizi daha açıkgöz ayla getirebilir ve düşüncenizi keskinleştirebilir.

Hem, kolesterolü düşürmeye, kanser riskini azaltmaya ve böbrek taşlarını önlemeye asistan olabilir. Kavrulmuş kabak çekirdeğini sağlıklı bir atıştırmalık olarak öğün arasında tüketebilirsiniz. Şüphesiz tuzlu ve kavrulmuş kabak çekirdeği yerine çiğ kabak çekirdeği seçim etmelisiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolata

Stresi azaltmak ya da moral bozukluğunu gidermek için insanlar çoğunlukla çikolata yer. Çikolata, dopamin üretiminde anahtar rol oynayan bir amino asit olan fenilalanin içerir.

En yüksek oranda dopamin için en az %85 oranında kakao taşıyan çikolataları seçim etmelisiniz. Bir dahaki sefere kendinizi fena hissettiğinizde birkaç parça bitter çikolata yiyin ve bekleyin. Oysa şeker ve yağ diğer afiyet sorunlarına yol açacağı için ölçülü tüketin.

Muz

Muz

Muz, dopamin seviyelerini düzenlemeye ve uyarmaya tezgâhtar olan bir tür amino asit olan mükemmel bir tirozin kaynağıdır. Bu, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlamanın yanı sıra hafızanızı, konsantrasyonunuzu ve uyanıklığınızı artırmaya yardımcı olur.

Diğer bir sürü besleyici öğeyle de batmış olan muz, yürek ve adale bakımı için iyidir. Her gün bir muz yemeye özen gösterin. Tirozin içeriği daha güçlü olduğu için olgun ve tatlı muz yemeye çalışın.

Yumurta

Yumurta

Amino asit bakımından varlıklı olan yumurta, dopamin üretimini tetiklemeye asistan olur ve metabolizmanızı uyarır. Fenilalanin, yumurtadaki dopamin üretiminde kilit rol oynayan dokuz amino asitten sadece biridir.

Ayrıca yumurta, D vitamini açısından zengin birkaç gıdadan biridir. Güne mutlu açtırmak için sabahtan kahvaltısına yumurtayı dahil edin.

Karpuz

Karpuz

Karpuz iyi bir amino asit tirozin kaynağıdır. Tirozin, dopamine dönüştürüldüğünde dopamin seviyesini arttır ve bu da ruh halinizi iyileştirir.

Hem karpuz yağsızdır ve gövde göre dopamin gibi nörotransmiterler üretmek için kullanılan yüksek miktarda B6 vitamini içerir. Yeterli dopamin seviyelerini korumaya yardımcı olmak için mevsiminde her gün karpuz yiyin.

Çilek

Çilek

Çilek, beyin sağlığını korumak için manâlı olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu özel vitamin, dopamine kolayca erişebilmesi için beyindeki özgür radikallerle savaşır.

Hem çilek, dopaminerjik nöronları hasardan koruyan antosiyaninler ve ellagitaninler gibi fenol antioksidanları bakımından yüksektir. Daha yüksek düzeyde antioksidan içerdiğinden daha artı organik çilek yemeye çalışın. Bu, daha yüksek dopamin sağlar.

Somon

Somon

Somon, genel beyin gelişimi ve işleyişinde önemli bir rol oynayan inanılmaz bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, duygudurum dalgalanmalarına ve depresyona karşısında koruma sağlayan dopamin gibi nörotransmiterler meydana getirmek için gereklidir.

Keza, somonun doymuş yağ ve kolesterol oranı düşüktür. Somonla birlikte uskumru, ton balığı, halibut, gökkuşağı alabalığı ve sardalya gibi öteki derin su balıkları beyne iyi gelir. Dopamin seviyenizi artırmak ve gözetmek için füme veya ızgara balık yemeye çalışın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here