spot_img

El damarlarınız çok mu keskin? Estetik bir dokunuş mümkün!

1-Havlularınızı kuru tutun

1-Havlularınızı kuru tutun

Islak banyo havlularınızı banyoya asıp bırakıyorsanız bu büyük bir hata! Havludaki nemin fena kokusu bütün banyoyu kaplayabilir. Bu nedende havluları kullandıktan derhal sonra dıştan kurutmanız öğüt edilir.

Burada biraz kuruduktan sonra bitmiş banyoya asabilirsiniz oysa yine de banyodan daha da kuru bir ortamda tutmanız daha iyi olur. Keza havlularınızı sıkça yıkayın ve saklarken katlamak yerine bir yere asın.

2-Limonun asidik gücünden yararlanın

2-Limonun asidik gücünden yararlanın

Limon, kötü kokuları arındırmak ve yok etmek söz konusu olduğunda en iyi arkadaşlarınızdan biridir. Güzel bir güzel koku bırakmanın ve fena kokuları etkisiz ışık halkası getirmenin yanı sıra dinç bir doğal temizleyicidir.

Bu kuvvet, içerdiği yüksek seviyelerdeki sitrik asitten ileri kazanç. İdeal olarak limonu kullanmanın yolu, günlük konut deterjanınızla bir şeyleri temizledikten daha sonra banyonuzun her yerini diğer taraftan limoni su ile silmektir. Bu sayede yüzeylerde etkisi daha uzun sürer.

3-Yağlarla aromatize edin

3-Yağlarla aromatize edin

Aromatik yağlar, evinizin kokusunu başkalaştırmak ve fena kokulardan sakınmak laf konusu olduğunda fantastik yardımcılardır. Banyoda aromatik yağları kullanmanın anahtarı, bir tutam pamuğu bebe yağına veya seçtiğiniz herhangi bir diğer uçucu yağa batırmak ve banyoda stratejik bir yere koymaktır.

Örneğin çöp sepetine çöp torbası koymadan önce içine yerleştirebilirsiniz. Böylece her açtığınızda her yer hoş bir aromayla dolar. Bir başka güzel yer de diş fırçanızı koyduğunuz kaplar; kupa veya bardakların dibidir.

4-Su ve yumuşatıcıyı birleştirin

4-Su ve yumuşatıcıyı birleştirin

İşte havlularınızın, özellikle de en sık kullandığınız havluların (el havluları vb.) tekrar tekrar güzel kokmasını karşılamak için diğer bir yöntem!

Bu havlular durmadan kötü kokulara ve bakterilere maruz kaldığı için üzerlerine su-yumuşatıcı karışımı püskürtebilirsiniz. Keza su, karbonat ve yumuşatıcıdan oluşan bir karışım, oda spreyi olarak da kullanılabilir.

5-Karbonata güvenin

5-Karbonata güvenin

Defalarca güvenebileceğimiz bir diğer ev temizlik ürünü de karbonattır. Karbonat, en fena ve en sert kokulardan bile kurtarmasıyla bilinir.

Karbonatı sıcak suyun içine atın. daha sonra elde edilen karışımı arındırmak istediğiniz yüzeylere dökerek kullanabilirsiniz. Silmeden veya fırçalamadan önce bir süre çözülmesin müsade verin.

6- Tuvalet fırçanız için parfüm yapın

6- Tuvalet fırçanız için parfüm yapın

Tuvalet fırçası sonsuza dek çirkin ve fena kokmaya mahkum değildir. Aksine banyonuzun hoş kokmasını sağlamanın şahane bir yolu olabilir. Nasıl mı?

Temizlemeyi bitirdikten sonra fırçaya lavanta gibi güzel kokan birkaç damla uçucu yağ damlatın. Bu yağ, yavaşça buharlaşarak geride hoş bir koku bırakır.

7-Banyonuza aromatik sabunlar koyun

7-Banyonuza aromatik sabunlar koyun

Banyoda uyarı etmeniz gereken fazla manâlı bir nokta da tercih ettiğiniz sabunlardır. Her halükarda yaydıkları koku çoğunlukla banyonun kokusunu da etkiler. Eğer güzel bir koku dinlemek istiyorsanız kokulu sabunlar tercih edin.

8-Sifon tankına deterjan ekleyin

8-Sifon tankına deterjan ekleyin

Sifondan akıcı suyu daha ferah ayla getirmek için mevcut tüm ürünlere ilave olarak kullanabileceğiniz ufak bir anahtar sözcük da var. Sifon tankı içerisine kokusundan hoşlandığınız istikrarsız bir deterjanı ekleyebilirsiniz. Böylece sifona her bastığınızda bu koku tüm banyoya dağılacaktır.

9-Ev yapımı oda spreyleri yapın

9-Ev yapımı oda spreyleri yapın

Ev yapımı bir oda spreyi gerçekleştirmek gerçekte oldukça basittir. İhtiyacınız olan tek şey güzel bir sırça şişe, çubuklar, su, alkol ve en sevdiğiniz buharlaşan yağlardır.

En çok hangi yağı beğendiğinize hemen şimdi karar vermediyseniz evlerde kullanılan en popüler yağları sizin için sıralıyoruz: Lavanta, dere ağacı, okaliptüs, nane, portakal, limon otu.

10- Günlük olarak havalandırın

10- Jurnal olarak havalandırın

Bütün bunların yanında en basit ve en sağlıklı olanı, banyonuzu çoğu kez havalandırmaktır. Her gün asgari 15 dakika banyo pencerenizi açmanız yeterli. Sadece daha iyi bir hava solumakla kalmayacak, aynı zamanda son havalandırmanızdan bu yana havada birikmiş olabilecek virüs ya da bakterileri de ortadan kaldıracaksınız.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here