spot_img

Güneşin cilt lekelerine niçin olmasına izin vermeyin

Süt ve süt ürünleri, bakliyat, et ve et ürünleri, sebze ve meyve gibi yiyecek ürünlerinin fazla miktarda tüketimi gıda israfı olarak değerlendirilse de fazla ekmek tüketiminin israfa en fazla konu olan gıda olduğu biliniyor. Gıdanın fazla tüketimi anlamında kullanılan yiyecek israfı, en esas anlamı ile yiyecek savurganlığı olarak da değerlendiriliyor.

Yiyecek israfında esas protein, karbonhidrat ve enerji gereksinimini karşıladığından nedeniyle birincil akla gelen ekmek israfı oluyor. İsraf konusunda düşük farkındalık düzeyleri, terk edilmeyen alışkanlıklar, bilgi düzeyi, ahlaki normlar, geri değişim ve alışveriş alışkanlığı gibi faktörler gözden geçirilmeli.

-Alışveriş listesi yapın

-Alışveriş listesi yapın

Alışverişe çıkmadan önce, dolabınızda var olan malzemeleri gözden geçirerek, hafta boyunca yapacağınız yemekleri planlayın. Sonrasında ihtiyacınız olan diğer malzemeleri belirleyerek alışveriş listenizi hazırlayın.

-Listenize bağlı kalın

-Listenize alt kalın

İhtiyacınız olandan fazlasını almamak için, sadece alışveriş listesi sıralamak ve yanınıza almak yeterli olmuyor. Belli Başlı kayda değer olan listenize vefalı kalmanız. Aklınızda bulundurmanız gereken diğer manâlı noktalar ise kampanyalara aldanmamak ve açken alışverişe çıkmamak.

-Buzdolabınızı düzenleyin ve kontrol edin

-Buzdolabınızı düzenleyin ve yoklama edin

Alışveriş yaptığınızda, buzdolabında daha uzun süredir bekleyen şeyleri öne alın ve önce onları kullanmaya itina gösterin. Bu Nedenle dolabın arka tarafında kalarak gözünüzden kaçan yiyeceklerin bozulmasını da engellersiniz. Buzdolabınızın ısısını ve buzlanmasını sıkça kontrol edin. Besinlerin uzun süre taze kalabilmesi için buzdolabınızın sıcaklığı 1-5 derece arası olmalı.

-Küçük porsiyonlarla servis yapın

-Minik porsiyonlarla servis yapın

Yemek servisini yaparken, minik porsiyonlar sunun. Bu koşul önceden ne değin yiyeceğinizi kestiremediğinizde, yemeğin tabağınızda kalmasına engel olur. Keza ne dek yiyeceğinizi de denetleme edebilir ve formunuzu da koruyabilirsiniz.

-İhtiyacınız kadar alın

-İhtiyacınız değin alın

Evvelden paketlenmiş belirtilmiş miktarlardaki yiyecekleri edinmek yerine ihtiyacınız olan kadarını alın. Kiloluk paketlerdense, gerektiğinde taneyle alışveriş yapın.

-Dondurun

-Dondurun

Eğer satın aldığınız şeyin veya yaptığınız bir şeyin fazla geldiğini düşünüyorsanız, sadece bir kısmını kullanacaksanız, geri kalanı dondurun. Bu Nedenle zamanı geldiğinde, dolaptan daha taze çıkarabilirsiniz. Önceden haşlayarak donduracağınız sebzeler de, yemek yemek pişirmek için bezginlik olduğunuz günler için pratik bir yöntem sunabilir.

-Geri dönüşüm yapın

-Geri dönüşüm yapın

Çöplerinizi ve geri dönüştürülebilir atıklarınızı birbirinden ayırın. Bu Nedenle keza geri dönüşüme katkı sağlamış keza de çevre kirliliğini önlemiş olursunuz.

Yumuşayan meyveler komposto, meyve suyu ya da smoothie gibi içecekler yapılarak değerlendirilebilir. Sebzeler ise eğer bozulmamışlarsa çorbalar için epeyce yerinde ve besleyici bir seçenek olacaktır. Bir porsiyondan az kalan yemekler makarnalara sos, kalan sebze yemekleri de türlü gerçekleştirmek için değerlendirilebilir.

Gelişen ekmekler kurutulup blenderdan geçirilerek galeta unu yapılabilir, köfte yapılırken kullanılabilir ya da çorbaların içine doğranmak için küp küp kesilerek azıcık baharat ve zeytinyağı ile fırına verildiğinde enfes bir kıtır ekmek elde edilebilir. Keza beğenilerek yenilen ekmek kadayıfı da yapılabilir. Bu şekilde bir akşam menüsü kolaylıkla çıkarılabilir. Geri dönüşümü muhtemel olmayan gereklilik fazlası gıdaların sahipli ya da sahipsiz hayvanlara yiyecek olarak değerlendirilmesi de düşünülmeli.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here