spot_img

Saç dökülmesini önleyen ve saç büyümesini teşvik eden 10 süper besin

1-Esinti yaratın

1-Rüzgâr yaratın

Dışarıdaki hava kuru ve içerideki havadan daha soğuk olduğunda açık bir pencereye nemli çarşaf asın. Bu Nedenle dışarıdan gelen esintiler buharlaşan su kadar soğutulur.

2-Perde ve güneşliğinizi kapatın

2-Perde ve güneşliğinizi kapatın

Perdeleri ve güneşlikleri evinize giren ısı miktarını yüzde 45’e değin azaltabilir. Bu Nedenle daha serin bir ortam tesis etmiş olursunuz.

3-Kendi klimanızı kendiniz yapın

3-Kendi klimanızı kendiniz yapın

Hava sıcak ama ıslak değilse bir vantilatörün önüne bir kase buz koyun ve esintinin tadını çıkarın. Buz eriyip buharlaştıkça sizi serinletecektir.

4-Soğuk su püskürtün

4-Soğuk su püskürtün

Buzdolabında içi su doymuş bir sprey şişesi bulundurun ve sıcak bastırdığında üzerinize püskürterek ferahlayın. Uzmanlar bunu “termal dengeleme” olarak adlandırıyor.

Su buharlaştıkça vücut da soğuyor. Gövde ısısını düşürmek için kendinizi ıslatmaya bileklerinden başlamanız serinleme sürecini hızlandıracaktır.

5-Bilgisayarınızı kapatın

5-Bilgisayarınızı kapatın

10 dakikadan uzun bir vakit kullanmayacaksanız bilgisayarınızı uyku moduna geçecek şekilde ayarlayın. Günün sonunda makineyi adamakıllı kapatın. Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız katiyen bilgisayarı kucağınıza alarak çalışmayın.

6-Hafif ve bol giysiler tercih edin

6-Hafif ve bol giysiler tercih edin

Teri ve yapışma hissini uzaklaştırmak için planlanmış kumaşlardan yapılmış giysileri tercih edin. Pamuklu ürünler seçim ediyorsanız ince, açık renkli ve hepsinden önemlisi gizli olmasına dikkat edin.

Uzmanlar “En iyi şey terin doğrudan deriden buharlaşmasıdır. İkinci iyi şey ise terin cildinizden giysilere çabuk geçmesi ve arkasında buharlaşmasıdır. Bol, dökümlü giysiler havanın ciltte hareketine izin verir ve buharlaşmaya yardımcı olur” diyor.

7-Bulaşıklarınızı havayla kurutun

7-Bulaşıklarınızı havayla kurutun

Bulaşık makinesi kullanıyorsanız kurutma programını devre dışı bırakın. Bunun yerine bulaşıkların kuruması için makinenin kapısını açık bırakın.

8-Çıplak ayakla gezin

8-Çıplak ayakla gezin

Ayaklarınızdaki ter buharlaştıkça ayaklarınızdaki kanı soğutur. Uzmanlar “Kan damarları sonra bu kanı vücudun öteki bölgelerine de ulaştırır, böylece daha fazla serinlik hissi elde edersiniz” diyor.

9-Baharatlı, acılı bir şeyler yiyin

9-Baharatlı, acılı bir şeyler yiyin

Meksika ve Hindistan gibi sıcak iklimlerde yaşayanlar serinlemek için baharatlı, acılı şeyler tüketirler.

Acı biber, daha basit terlememize asistan olan bir kimyasal alaşım olan kapsaisin içerir. Ter buharlaştığında da kısa bir rahatlama yaşarsınız.

10-Bol meyve ve sebze tüketin

10-Bol meyve ve sebze tüketin

Yaz aylarında sebze ve meyvelere yönelin. Sebze ve meyveler bir et yemeğinden daha basit sindirilirler, bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

11-Flüoresan ampul kullanın

11-Flüoresan ampul kullanın

Işıkları kapatın ya da ampulleri değiştirin: Uzun ömürlü flüoresan ampuller, standart ampullerden takriben yüzde 70 daha az ısı üretir.

12-Soğuk kompres yapın

12-Soğuk kompres yapın

Pamuklu bir çorabı pirinçle doldurun, çorabın ağzını iple bağlayın ve ve yatmadan önce iki saat dondurucuda soğutun.

Yoğun ve nişastalı olduğu için pirinç soğuğu uzun zaman muhafaza eder. daha sonra bu çorabı vücudunuza kompres yaparak serinleyebilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here