spot_img

Sağlıklı saçlara sahip almak çok basit! İşte uzmanından tavsiyeler

Saç uzmanı Şenol Erdoğan dinç saçlara kavuşmanın düş olmadığını ancak kanımca mutlaka yapılması gereken manâlı tavsiyelerde bulundu. Erdoğan “Dinç saçlar aydınlık ve hacimlidir. Her bir teli kırıksız ve canlı görünür. diğer taraftan nem tutabilme özelliği vardır, kolay şekil alır. Bu özelliklere sahip olan saçlara sağlıklıdır diyebiliriz. Saç teli sahip olduğu nemin büyük kısmını korteks adı bahşedilen merkezinde tutulur. Öyleyse dinç bir saça sahip olmanın yolu korteksin dinç olmasından geçiyor diyebiliriz. Ama sadece korteksin dinç olması ile yetinemeyen saç telleri, üzerinde bulunan en dış kaplama tabakasının da dinç olmasına gereklilik duyar. Bu katman hasarlı olursa saç dış etkenlerden hasar görebiliyor”

Saçlarınızı Her Gün Değil Gün Fazla Yıkayın

Dinç saçlara sahip edinmek sadece kadınların değil erkeklerin de en çok istediği şeylerden biri. Lakin bu isteğe kavuşmak pek kolay değil. Özellikle dış etkenlere fazlasıyla maruz kalan saçların dinç yapısını koruması oldukça güçtür. Fakat gerçi yapılabilecek pek şey ve alınabilecek o kadar fazla tedbir var.

Şenol Erdoğan bu önlemleri şöyle sıraladı:

• Saçı her gün değil de gün aşırı yıkayın. Bu sayede saçın dış tabakasını şampuanların kimyasal etkilerine daha az maruz bırakırsınız.

• Saçlarınızı ahenkli aralıklarla en düşük altı haftada bir uçlarından kısalttırın. Böylece daha dinç ve süratli uzarlar.

• Saç kurutma makinesi kullanmayın. Lakin uygulamak zorundaysanız da orta ısıda ve asgari 15 cm uzakta kullanın. Kurutma esnasında makineyi aralıksız hareket ettirin.

Sağlıklı saçlara sahip olmak çok kolay İşte uzmanından tavsiyeler

• Perma, badana ya da açma işlemi uygulanmış saçlarınız varsa sıklıkla besleyici bakım yapın. Çünkü bu işlemler saçın doğal yapısını bozar ve korteksine zarar verir. Açma işlemi ise saçı matlaştırır çünkü dış tabakayı zedeler.

• Saçlarınız uzunsa arkadan öne doğru şampuanlayın. Mümkünse duş alarak yıkayın. Mutlaka krem kullanın ve kremi saç diplerinizden uzak tutun. Yoksa saç diplerini kaplar ve hava almasını engeller.

• Saçlarınızı güneşten mutlaka koruyun. Saça en büyük zararı veren etkenlerin başında Güneş ışınları gelmektedir.

• Kısa saçın bakımı çok daha kolay olmasına karşın kimyasal işlem yapıldıysa onlarda bakıma fazlasıyla gereklilik duyar, unutmayın.

• Havuzdan ve ya denizden çıktığınızda saçınızı kurumadan hemencecik yıkayıp kremleyin.

• Bilirkişi bir berbere ve ya kuaföre saç bakımınızı ahenkli aralıklarla yaptırın.

Bunlara uyarı edildiğinde saç sağlığınız daha iyi olacağı konusunda garanti veren Erdoğan, eğer bir hastalık ve ya kalıtsal bir koşul yahut bu önerilerle dinç saçlara sahip olmanın hayal olmadığını açıklama ediyor. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here