spot_img

Alerjiye iyi gelen ve evin havasını temizleyen 12 bitki

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL1. Yelken çiçeği

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

1. Yelken çiçeği

Koyu yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile yelken çiçeği bir öteki adıyla uzlaştırma zambakları sadece güzel olmakla kalmaz, bununla birlikte arındırıcı özellikleriyle de bilinir. Yapılan incelemeler, bu bitkinin toksik ve alerjenik hava kirleticileri kayda değer ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

2. Çin herdemyeşili

2. Çin herdemyeşili

Çin herdemyeşili, soluduğumuz havayı temizleyebilen NASA’nın önerdiği birkaç bitkiden biridir. Havadaki benzen gibi zararlı kimyasalları ve partikülleri temizleyebilir. Ama insan sağlığı için önemli risk oluşturabilir. Bu yüzden evinize almadan önce titiz olun.

3. Kauçuk bitkisi

3. Kauçuk bitkisi

Sert, plastiğe benzer yapraklarından nedeniyle bu ismi bölge Kauçuk bitkisi veya bilimsel adıyla “Ficus elastica”, aynı zamanda bir formaldehit yani toksin temizleyicidir. Ama bu kimyasal bileşiğin çocuklarda astımı artırdığı görülmüştür.

4. Janet craig bitkisi

4. Janet craig bitkisi

İster dracaena fragrans, ister janet craig ya da darı sapı bitkisi olarak adlandırın, alerjiniz varsa bu cins bitkileri evinizde bulundurabilirsiniz. Astımı ve alerjik riniti arttırdığı tanıdık toluenin havasını temizler.

5. Boston eğrelti otu

5. Boston eğrelti otu

Nemli yerlerde daha iyi yetişen bu bitki fazla eksik bakım ister. Eski bir NASA araştırmacısı bilim insanı, “Boston eğrelti otu havadaki zararlı toksinleri ortadan kaldırmak için en etkili bitkilerden biridir” demiştir.

6. Paşa kılıcı

6. Paşa kılıcı

Yılan bitkisi veya paşa kılıcı kuru yerlerde yetişen bir bitkidir. Keza havada bulunan 5 esas toksinin 4’ünü de temizleyebilir.

7. Aloe vera

7. Aloe vera

Aloe veranın kozmetik bir malzeme olarak ya da tıbbi amaçlarla kullanıldığını biliyor olabilirsiniz, ancak bu bitkinin geniş faydalar listesine ekleyeceği bir şey daha var. Öteki bitkilerdeki gibi benzen ve formaldehit (zararlı partiküller, kimyasallar) havasını da temizleyebilir.

8. Flamingo çiçeği

8. Flamingo çiçeği

Türünün tek örneği olarak bilinen flamingo zambağı aydınlık kırmızı çiçeği doğruca odaya fiilen hemen bir renk patlaması katabilir. Keza öksürüğe, burun ve boğazda tahrişe neden olabilecek bir kimyasal olan havadaki amonyağı da filtreleyebilir. Ama, bu bitkiye karşısında çoğu alerji vakası bildirildiğinden, evinizde bulundurmanın güvenli olduğundan muhakkak olun.

9. Bambu bitkisi (Areka)

9. Bambu bitkisi (Areka)

Bambu bitkisi, Amerika’nın subtropikal ve tropikal bölgelerine özgü, dünya çapında bir konut bitkisi olarak popüler ışık halkası geldi. 6 metreye kadar büyüyebildiği için tipik olarak bir dekorasyon parçası olarak işlev görür. Bambu palmiyesi hoş olmanın yanı sıra havayı baş ağrısı ve baş dönmesine niçin olabilecek kimyasal bir bileşik olan trikloretilenden arındırabilir.

10. Gerbera papatyası

10. Gerbera papatyası

Çiçekleri seviyorsanız ve alerjiniz varsa, Gerbera papatyası en iyi arkadaşınız olabilir. Yazdan sonbahara değin çiçek açar ve yaprakları 3 güvenli olmayan hava kirletici maddeyi temizleyebilir.

11. İngiliz sarmaşığı

11. İngiliz sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı çabucak artan ve herhangi bir yüzeye tırmanabilen bir bitkidir. Bu harika bitki evinizin içinde bulunan havadaki toksinleri filtreleyebileceği için solunumla ilgili alerjilerinize de tezgâhtar olabilir.

12. Kurdele çiçeği

12. Kurdele çiçeği

Örümcek bitkisi diğer adıyla kurdele çiçeği, bakımı basit olan ve uzun ömürlü olduğu için evinizde bulunması en basit bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra, incelemeler bu bitkinin iç etraf hava kirliliğini azaltmada etkin olduğunu göstermiştir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here