spot_img

Bu yaz plajlarda keza kolaylık keza zarafet ön planda!

Süt ve süt ürünleri:

Süt ve süt ürünleri:

Süt, yoğurt ve peynir diş ve diş eti sağlığımızda en kayda değer besinlerdir. Bu besinler içerdikleri yüksek orandaki kalsiyum ve fosfat ile dişleri korumakta ve çürük oluşumunun önüne geçmektedir.

Peynirlerin bazik özelliklerinden dolayı ağızdaki asidik etraf nötürlenir ve asitlerin diş çürüğüne niçin olması önlenir.

İçecekler:

İçecekler:

İçme suyu, yeşil dere ve öteki nebati çaylar içerisindeki aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri sebebi ile diş ve dişeti sağlığı için yardımcı içeceklerdir. Tatsız tüketilmeleri durumunda yararları kanıtlanmıştır.

Asitli içecekler diş minesi üzerinde aşındırıcı özelliklerinden dolayı ve çürüğe sebep olmaları sebebi ile tüketilmemesi gereken içeceklerdir.

Dişlerin ağzı içinde üretimi tamamlandıktan sonra yapısında koskocoman değişiklikler yaşamazlar. Bundan dolayı bu çağda yenilen ve içilen gıdalar fazla tartma taşır. Yoğun kalsiyum içeren süt yoğurt peynir ayran gibi gıdaların yoğun tüketilmesi gerekir. Havuç patates ve brokoli A vitamini deposu olduğundan tüketimi sonucu diş üretim mekanizması desteklenir.

Balık et ve tavuk yoğun fosfor içeriği doğru dişlerin yapısını destekleyecektir. Dişlerin ağızda oluşumu tamamlandıktan daha sonra dişlerin mine yapısını bozabilecek asitli içeceklerden kaçınılmalı tüketilme durumda ise pipet kullanılmalıdır. Yoğun asit diş minesinde erozyona sebep olur. Yoğun karbonhidrat taşıyan gıdalar diş çürüğüne yatkınlığını artırır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here