spot_img

Çocuğa tayin yapma sorumluluğu nasıl verilir?

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, çocuklara ödev yapma alışkanlığı kazandırılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tayin gerçekleştirmek öğrenilen bilginin kalıcılığını sağlamak içindir

Ödevin “öğrencilere öğretmenleri kadar verilen, öğrencinin kendi başına veya ailesinden takviye alarak yapmasının planlandığı öğrenme aktivitesi” olduğunu gösteren Ayşe Şahin, atama yapmanın, çocuğun öğrendiği bilginin kalıcılığını artırarak öğrenmenin sürmesini ve çocuğun öğrendiği konuya ayrı boyutlardan bakabilmesini sağladığını söyledi.

Hem öğrencilerin ayrıca de ailelerin ödevin bir öğrenme yöntemi olduğunun bilincinde olması gerektiğinin altını çizen Ayşe Şahin, “Ailelere ve eğitimcilere düşen rol tayin yapmanın çocuk için olan faydalarını çocukla konuşmak olacaktır. Tayin yapmanın, akademik başarıyı artıracağı, bireyin mesuliyet duygusunu geliştireceği, vakit yönetimi, öncelik tespit, tasarlama becerilerini destekleyeceği, çocuğun kendi davranışları üzerinde kontrolü olacağı çocuğa anlatılmalıdır” dedi.

Ortak bir kararla görev saati belirlenmeli

Ailelerin çocuklara atama bilinci kazandırmaya çalışması gerektiğini açıklayan Ayşe Şahin, çocukla konuşularak ortak alınan bir kararla görev saati belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bu saatin çocuğun yemek yemek yeme, dinlenme gibi maddi ihtiyaçlarının karşılandıktan sonraki bir vakit diliminde planlanmasının daha uygun olacağını anlatan Ayşe Şahin “Aileler tutarlı bir biçimde belirlenen saatte çocuğu tayin gerçekleştirmek için desteklemelidir. Çocuk yaşça minik ve sorumluluk almakta zorlanıyorsa ailelerin motivasyonel yaklaşımı faydalı olacaktır. Aileler bir takım durumlarda sabırsız, suçlayıcı, eleştirel yaklaşmaktadırlar. Bu tutumlar çocuğun tahsis alışkanlığı geliştirmesine ket vurmaktadır ve aile içi irtibat problemlerine yol açmaktadır” dedi. 

Her çocuğun öğrenme stili farklıdır

Her çocuğun öğrenme stilinin bambaşka olabileceğini andıran Ayşe Şahin, bir takım çocukların sesli bir ortamda çalışmadığını bazılarının da sesiz bir ortamda zorlanabildiğini vurguladı. Alıştırma için sese gereklilik duyan çocuklarda müzik eşliğinde çalışmanın uygun olabileceğini bildiren Ayşe Şahin,  “Bunun yanında alıştırma ortamının ışığı, çevredeki görseller, odanın ısı seviyesi gibi bir takım faktörler de çalışmadaki verimlilik üzerinde etkilidir. Aileler çocuklarını tanıyarak yerinde ortamı oluşturma konusunda çocuklarını yönlendirmelidir” tavsiyesinde bulundu. 

Davranışlarının sonuçlarını deneyimlemesine müsade verin

Ailelerin bu konuda sabırlı olması ve bunun bir süreç olduğunu unutmaması gerektiğini aktaran Ayşe Şahin, ilkokul dönemindeki bir çocuktan ödevlerini sorumluluğunu almasını bekleneceğini ama bu dönemde olmasına rağmen hala görev sorumluluğunu almakta zorluk çeken çocuklar bulunabileceğini söyledi.

Ailelerin görev yapmama sonucunda çocukların ne gibi olumsuzluklar yaşayacağını, onlara anlatması gerektiğini söyleyen Ayşe Şahin, “Bir Takım ailelerde atama yapmayan çocuğun ödevlerinin ebeveynler tarafından yapıldığını görebiliyoruz, bu tutumla çocuk kendi davranışlarının sonuçlarını yaşama deneyiminden yoksun kalacaktır ve devir yapmaması sonucunda öğretmeninin onu uyarması gibi doğal sonucu deneyimlemeyecektir. Fakat çocukların davranışlarının sonucunu yaşaması sonraki durumlarda öbür davranmaları için gereklidir. Çocukların deneyim ederek öğrenmelerine fırsat verilmelidir” uyarısında bulundu. 

Devir yapmaya motive edin

Ailelerin, tayin yapmayan çocuğu kesintisiz zorlayarak veya çocuğun üstünde baskı kurarak çocuğun davranışını anlık değiştirip devir yapmasını sağlayabileceğini ifade eden Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, bunun uzun vadede işe yarayan bir usul olmadığını açıklama etti.

Tahsis yapma davranışı ile çocukta içsel bir motivasyon oluşturup sorumluluk bilinci geliştirmeyi hedeflemenin doğru olacağını anlatan Ayşe Şahin,  sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak baskı ile bu davranışı belirten çocuk dıştan bir denetim olmadığında sorumluluğunu ihmal edebilir. Çocukların tahsis yapması için onları motive etmek işe yarayan bir yöntemdir. Ödevden daha sonra dinlenebileceğini anlatmak ya da ödevden daha sonra çocukla oyun oynamak fazla daha etkilidir. Çocuğu itham etmek yerine çocuğun yapabildiklerine odaklanarak bunları pekiştirmek çocukta olumlu davranışları arttıracaktır.” 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here