spot_img

Dans ve hareket terapisi: “Ben buradayım ve önemliyim” demenin en özgürlük hali

1. Erik

1. Erik

Glisemik indeksinin düşük, lif içeriğinin yüksek olması kan şekeri dengesinin sağlanmasında ve perhiz sürecinde etkilidir. Su içeriğinin varlıklı olması, gün içerisindeki sıvı ihtiyacınızı desteklerken tokluk sürenizi uzatır.

Ancak eriğin tuzlayarak tüketilmesi vücutta ödem oluşumuna neden olabilir. Bilhassa tansiyon hastalarının eriği tuzsuz tüketmelerinde avantaj var.

Eriği gün içerisinde 1 porsiyon ölçüsünde (7 orta doruk) tüketerek günlük istikrarsız ihtiyacınızı karşılamaya muavin olabilirsiniz.

2. Salatalık

2. Salatalık

Salatalık yüzde 95 oranındaki yüksek su içeriğiyle vücudun akışkan kaybının karşılanmasına destek olurken folat, potasyum, C ve A vitaminlerini de içermesi baştan sona kan basıncının düşürülmesini sağlar.

Düşük kalorisi ve tokluk süresini uzatıcı etkisiyle yaz günlerinde tercih edilebilecek serinletici bir gıda alternatifi olan salatalığı, limon ilavesiyle ara öğünlerinizde de tüketebilirsiniz.

3. Yoğurt

3. Yoğurt

Su, protein, kalsiyum, fosfor ve riboflavin içeriği varlıklı olan yoğurt sindirimin kolaylaştırılmasına takviye olur. İçeriğindeki probiyotik bileşimi sindiriminizi kolaylaştırırken bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesinde etkilidir.

Varlıklı su içeriği yaz sıcaklarında sıvı ihtiyacının karşılanmasında etkin bir alternatiftir. Gün içerisinde minimum 1 porsiyon (150 gr) yoğurt tüketimini dikkatsizlik etmemekte fayda var.

4. Karpuz

4. Karpuz

Karpuzun yüzde 90 oranındaki varlıklı su içeriği vücudunuzun su dengesini korurken tokluk sürenizin uzamasına da tezgâhtar olur. Karpuzun likopen içeriği yüksektir. Likopen zinde bir antioksidan olup hücrelerin korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Potasyum içeriği kan basıncını düzenlemeye destek olur. A vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminizi destekler. Karpuzun varlıklı su içeriğiyle akıcı ihtiyacınızı karşılarken yaz akşamlarınızı daha hafif geçirebilirsiniz. Ancak insülin direnci, hipoglisemi ve şeker hastalığı hastalığı olanların bilirkişi kontrolünde jurnal 1 porsiyonu (220 gr) aşmamaları gerekir.

5. Kavun

5. Kavun

İçerisinde neredeyse yüzde 91 oranında su bulunduran kavun yüksek potasyum, folat ve A vitamini içeriğiyle yaz günlerinde akışkan ihtiyacınızı karşılayacak güzel bir alternatiftir.

Kendine özgü aromasıyla salatalarınızda, smoothielerinizde tercih edebilir; suyunuzun içerisine küçük kavun dilimleri ekleyebilirsiniz.

Glisemik indeksi yüksek olan kavunu günde 1 porsiyon ölçüsünü (170 gr) geçmeden; şeker hastalığı, insülin direnci, hipoglisemi ve böbrek hastalığı olan bireylerin ise uzman kontrolünde tüketimi önemlidir.

6. Kabak

6. Kabak

Yaz sıcaklarında ağır yemek tüketiminin yerine yüzde 95’i su olan kabakla hafif ve ayrı öğün alternatifleri oluşturabilirsiniz. Zengin su içeriğiyle siklet kontrolü sürecinize yardım verirken sindiriminizi kolaylaştırarak kabızlık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kabağı rendelenmiş olarak salatalarınızda, zeytinyağı ile sotelenerek, çorbalarınızda, kreplerinizde, güveç yemeklerinizde ya da garnitür olarak tercih edebilirsiniz.

7. Çilek

7. Çilek

C vitamini içeriği zengin olan çilek yüzde 91 oranında su içerir. Zengin lif içeriği bağırsaklardaki yardımcı bakterileri besleyerek sindirim sisteminin desteklenmesine muavin olur.

Düşük glisemik indeksi kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açmadığı için günde 1 porsiyon (10 orta boy) tüketilebilir. Antioksidan içeriği yürek sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.

Su içeriğinin yüksek olması gün içerisinde kaybedilen sıvının yerine konmasına ve tokluk sürenizin uzatılmasına katkı sunar.

8. Şeftali

8. Şeftali

Varlıklı su içeriği jurnal kaybedilen sıvının yerine konulmasında, iştah kontrolü ve kan şeker dengesinin sağlanmasında etkilidir. Şeftalinin C vitamini içeriği bağışıklık sisteminizi desteklerken A vitamini içeriği göz sağlığında büyük öneme sahiptir.

Lif içeriği ile yük kontrolü sürecinizi destekler. Jurnal tüketilen meyve alternatifi olarak 1 porsiyon (1 orta zirve) şeftaliyi ara öğünlerinizde, salatalarınızın içerisinde ya da kahvaltılarınızda tüketilebilirsiniz.

9. Marul

9. Marul

Marul yüzde 95 oranında su içermektedir. Marul tüketiminin arttırılması yazın vücudun kaybettiği sıvının yerine konulmasına yardım olur. Lif, A ve C vitamini içeriği gövde sağlığını korurken vücuttaki toksinlerin uzaklaştırılmasına da takviye olur.

Yüksek su ve lif içeriği tokluk sürenizin uzamasında etkili olurken gün içerisindeki kan şeker dengenizi korur. Düşük enerji içeriğiyle marulu çiğ olarak kahvaltılarınızda, salatalarınızda veya ara öğünlerinizde bol bol tüketebilirsiniz.

10. Domates

10. Domates

Domates içeriğinde yüzde 95 oranındaki su ile yazın kaybedilen sıvının yerine konulmasında epeyce etkilidir. bununla birlikte zengin antioksidan içeriği, A ve C vitaminleriyle vücuttaki bağımsızlık radikallere karşısında koruma sağlar ve bağışıklık sistemini destekler.

Domates tüketirken üzerine ekleyeceğiniz zeytinyağı ilavesi ile domatesteki antioksidan nitelik belirten likopenin etkisini artırabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here