spot_img

Ebeveynlere öneriler: Pandemi sürecinde aile içi iletişim nasıl olmalı?

Görme yeteneğini korur

Görme yeteneğini korur

Beta-karoten göz sağlığından sorumludur ve şeftali, A ve C vitaminleri ile birlikte bu antioksidandan bakımından zengindir. Uyumlu şeftali tüketimi, vücudunuzdaki kan dolaşımını artırarak görme sağlığınızı iyileştirebilir. Beta-karoten hem retinayı besler ve serbest radikal hasarından korur. Hem katarakt ve yaşa alt makula dejenerasyonunu önlemeye asistan olur.

Cilt sağlığını destekler

Cilt sağlığını destekler

Şeftali, deri sağlığı için son derece zorunlu olan A ve C vitaminlerinin inanılmaz bir kaynağıdır. A vitamini cilde nem sağlar, bu da cildin dokusunu yumuşak ve elastik ülkü getirir. C vitamini, cildi serbest radikal hasarından koruyan zinde bir antioksidandır.

Günde sadece bir büyük şeftali cildinizi aydınlık ve hatasız tutabilir. Koyu halkalardan ve kırışıklıklardan kurtulmaya yardımcı olmak için şeftalileri ilk elden cildinize de sürebilirsiniz.

Sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur

Dinç kiloyu korumaya asistan olur

Şeftali yağsızdır ve yalnızca ortalama 68 kalori içerir. Şeftalide yer alan yüksek miktarda şeker doğaldır ve bu nedenle sağlığa olumsuz bir etkisi yoktur. Kilo devretmek istiyorsanız, şeftaliyi el aşağı bulundurmak, daha pozitif tatlı ve işlenmiş atıştırmalıklardan kaçınmanıza asistan olacaktır.

Kanseri önler

Kanseri önler

Şeftali, kanserli hücreli büyümesini önlemeye muavin olan antioksidanlar açısından zengindir. Bilhassa vücudu akciğer, sütun ve ağız kanserlerine aleyhinde etkili bir şekilde koruduğu bilinmektedir. Ayrıca şeftalide yer alan klorojenik ve neoklorojenik asit olarak aşina fenolik asitlerin, normal hücrelere zarar vermeden meme kanseri hücre hatlarının büyümesini durdurduğu görülüyor.

Kolesterolü dengeler

Kolesterolü dengeler

Uyumlu olarak şeftali yemek yemek, yüksek kolesterolü dengelemeye, şeker hastalığı ve kalp hastalığına yol açan sorunları denetleme etmeye asistan olabilir. Bunun esas nedeni şeftalinin düşük yoğunluklu lipoprotein ya da LDL kolesterolün oksitlenmesini önleyen fenolik bileşikler içermesidir. Ayrıca şeftali gibi beta-karoten bakımından varlıklı besinler, kan dolaşımındaki kolesterol seviyesini düşürmek için iyidir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Yürek sağlığını iyileştirir

Şeftalideki antioksidanlar, vücudunuzda zincirleme reaksiyonlar başlatan ve hücrelere hasar verebilecek veya onları öldürebilecek bağımsızlık radikalleri yok ederek kalbinize menfaat sağlar. Şeftali hem, iltihaplanma, obezite ve yürek sorunlarına neden olan tehlike faktörlerinin bir kombinasyonu olan metabolik sendromla savaşmaya tezgâhtar olan biyoaktif bileşikler içerir.

Şeftalide kolesterol seviyelerini düşürerek ve kalbe dışarı giden kan akışını artırarak kardiyovasküler sağlığı destekleyen diğer besinler de vardır. Düzenli şeftali tüketimi, kalp krizi ve felçten korunmanıza muavin olacaktır.

Sindirimi iyileştirir

Sindirimi iyileştirir

Şeftali yemek yemek, yüksek lif ve potasyum içeriği nedeniyle kolon, böbrek, mide ve karaciğerinizdeki toksinleri temizlemeye asistan olur. Yüksek lif içeriği kolonunuzdaki artı toksik atıkları dışarı atar ve yüksek miktarda potasyum böbrekle ilgili hastalıkları azaltır ve ülser geliştirme şansınızı azaltır. Sindirimi rahattır ve genelde mide rahatsızlığına neden olmaz.

Tansiyonu kontrol eder

Tansiyonu yoklama eder

Bir büyük şeftali sağlıklı kan basıncını korumanıza yardımcı olabilecek yüksek miktarda potasyum ve çok düşük sodyum içerir. Potasyum, vücudun su dengesini düzenlemek için sodyum ile birlikte çalışır ve alışılagelmiş kan basıncının korunmasına tezgâhtar olur.

Şeftali keza kırmızı kan hücrelerini cesaretlendirmek ve sağlıklı kan basıncını teşvik etmek için birlikte çalışan magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, demir ve kalsiyum içerir. Yüksek tansiyonunuz varsa, günlük şeftali yemek sorunla mücadeleye tezgâhtar olabilir.

Anemiye karşı korur

Anemiye aleyhinde korur

Afiyet uzmanları, demir eksikliği anemisi olanlar için, şeftali gibi demir açısından varlıklı gıdaların alımını artırmayı önerir. Demir, hemoglobin üretimini artırmaya muavin olur, bu nedenle anemiyi en aza indirir ve önler. Şeftali keza vücudunuzun demiri daha iyi emmesine tezgâhtar olan yüksek miktarda C vitamini içerir.

Enflamasyonu azaltır

Enflamasyonu azaltır

Şeftali anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Diyetisyenler gut ya da romatizma hastalarının düzenli olarak şeftali yemelerini önermektedir. Şeftalideki yüksek A vitamini de romatizma tedavisine yardımcı olur. Şeftali hem gut ve romatizmanın semptomlarından biri olan iltihabı azaltmaya tezgâhtar olan idrar söktürücü veya hafif bir müshil etkisine de sahip olabilir.

Şeftaliden en fazla üstünlük edinmek için, kabuklarıyla birlikte ham olarak tüketin. Dinç bir yaşam tarzı diyetinin bir parçası olarak günde sadece bir taze şeftali yiyin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here