spot_img

Ebeveynlere öneriler: Pandemi sürecinde aile içi iletişim nasıl olmalı?

Mide ekşimesi neden olur

Mide ekşimesi neden olur?

Yemek yendikten sonraki hissedilen mide ekşimesinin en esas sebepleri, sağlığa zararlı bir gıda düzeni, tıkanırcasına yemek yeme, yemek yedikten anında sonradan uyuma/uzanma (öğün ardından en düşük 3 saat beklenilmelidir), aç karnına sigara tüketimi, jurnal alınması gerekenden pozitif alkol tüketimi (Bayan/gün ≤ 15 gr; Erkek/gün ≤ 30 gr alkol içeren içecekler), yamalı bir uyku ve fazla gerginlik durumu gelmektedir.

Tüketilen besinlerin sonrasında oluşan yanma hissinin, perhiz tedavisi ve besin davranışı değişikliği ile önüne geçilebilmektedir.

Mide ekşimesini etkileyen faktörler nelerdir

Mide ekşimesini etkileyen faktörler nelerdir?

Aşırı yağlı ve işlenmiş besinler, sigara-alkol ve fazla sıcak besinler, çikolata, kafein oranı yüksek besinler: koyu dere ve kahve, uyarıcı besinler: acı baharatlar, karbonatlı içecekler, domates, turunçgiller, soğan ve sarımsak gibi besinlerin tüketiminin fazla olması mide ekşimesini etkileyen faktörlerdir. 

Sağlıklı besinler taşıyan bir diyet uygulayarak, az lakin sık yemek yiyerek, lif içeriği yüksek ve probiyotik özelliği olan besinler tüketerek gıda tavır değişikliği yapabilirsiniz. Beslenme tüketiminden sonra yanma hissi oluştuğunda, hangi besini tükettikten sonradan oluştuğuna uyarı edilmelidir. Bu durum beslenme intolaransının sebebi olabilmektedir. Yanma şehvetli oluştuğunda hafifletmek için aşağıdaki besinler tüketilebilir:

Zencefil:

Zencefil:

Hazımsızlığa, mide şişkinliklerine ve mide bulantısına asistan olmaktadır

Karbonatlı su karışımı:

Karbonatlı su karışımı:

Karbonatlı Su vücudun pH dengesini korumaya asistan olmaktadır. Mide asidini nötreleyebilecek bu karışım sayesine yanma hissinin önüne geçilebilir.

Soğuk süt:

Soğuk süt:

Sütün sindirim sistemine etkisi bireyden bireye çeşitlilik gösterebilmektedir. Eğer fakat süt şekeri intoleransınız yahut, mide yanmasının alıkoymak namına bir kadeh soğuk süt içilebilir.

Meyan kökü:

Meyan kökü:

Ülser ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını hafifletebilen şifalı bir bitkidir.

Elma:

Elma:

Lif içeriği yüksek olduğundan, sindirim sürecine yardımcı olmaktadır ve mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlamaktadır.

Badem:

Badem:

İçeriğinde yer alan lif, antioksidan ve mineraller bir uçtan bir uca mide asidini nötrleştirmede etkilidir. Günde 10-15 adet ham olarak tüketilebilir.

Bal:

Bal:

Sindirim sistemini düzene sokmakta yardımcı olan en doğal çözümlerden biridir. Günde 1 tatlı kaşığı bal tüketebilirsiniz/ çayınıza veya ılık suya ekleyebilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here