spot_img

Ebeveynlere öneriler: Pandemi sürecinde aile içi iletişim nasıl olmalı?

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL1. Selenyum kaynağı bakımından çok zengindir

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

1. Selenyum kaynağı bakımından çok zengindir

Selenyum, vücudumuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu temel bir mikro besindir. Sadece gıdalarda bulunabilen ve vücutta oluşturulamayan bu mineral, genel sağlık açısından yaşamsal önem taşır.

Selenyum tiroid tarafından kullanılır, ayrıca bağışıklık sistemini ve hücresel büyümesini destekler. Selenyum gerçekten vücudun, gözenekli olan hasarını ve ölümünü önleyen antioksidan enzimler adı bahşedilen özel proteinler yapmasına muavin olur.

2. Tiroid fonksiyonunu iyileştirir

2. Tiroid fonksiyonunu iyileştirir

Dinç, artan bir tiroidin rolü, insan anatomimizde en kayda değer yere sahiptir. Çünkü bu kumaş tarafından üretilen hormonlar, vücuttaki metabolizma ve homeostazdan sorumludur.

Yavaş çalışan bir tiroid genellikle kilo alımından, aralıksız yorgunluktan ve bu durumdan kaynaklanan sayısız diğer hastalıklardan sorumludur. Tiroid dokusu en yüksek selenyum konsantrasyonuna sahiptir ve bu mineral gerçekten etkin tiroid hormonu olan T3 üretimi için oldukça önemlidir.

Bir diğer etmen ise selenyumun, fonksiyon ve ruh halini iyileştirmenin yanı sıra bitkinlik, kilo alma ve üşüme gibi tiroid bozukluklarının bir takım sıkıcı semptomlarını hafifletmeye muavin olur.

3. Beyin sağlığına iyi gelir

3. Beyin sağlığına iyi gelir

Selenyumlar sadece bir antioksidan olarak gelişen beyin sağlığını desteklemekle kalmaz, bununla birlikte zihinsel işlevi destekleyen diğer bir bileşiğe sahiptir.

Ellagik asit, beyinde ayrıca antioksidan keza de antienflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilen bir polifenol türüdür. Bu faktörler sadece beyin hücrelerini herhangi bir zarar ya da ölümden korumakla kalmaz, bununla beraber incelemeler beyin üzerinde antidepresan etkileri olabileceğini de göstermiştir.

4. Enflamasyonu azaltır

4. Enflamasyonu azaltır

Enflamasyon vücudun akut travma veya yaralanmadan kurtulmasına yardım etmek için planlanmış adamakıllı doğal bir işlevdir. bununla birlikte, kronik iltihaplanma genel olarak daha artı kronik afiyet sorunlarına yol açabilir ve işte o vakit vücudu bitmiş sağlığa kavuşturmak için iltihap önleyici önlemler aramaya başlamamız gerekir.

Bu yüzden brezilya cevizi vücuttaki hür radikallerle savaşan ve bilhassa bitkiler nekroz faktörü ile ilgili olarak vücuttaki inflamatuar belirtileri azalttığı gösterilen yaygın antioksidanlar içerir.

5. Kalp sağlığını korur

5. Kalp sağlığını korur

Brezilya cevizi kalp sağlığına yararlı yağ asitleri ve yürek hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmış mikro besinler içerir. Bu sayede vücuttaki kolesterol seviyeleri hemen dengelenir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here