spot_img

Ebeveynlere öneriler: Pandemi sürecinde aile içi irtibat nasıl olmalı?

Yumurtanızı çiğ veya az pişmiş tüketmeyin

Yumurtanızı çiğ ya da az pişmiş tüketmeyin!

Ham ya da az pişmiş yumurta gıda zehirlenmesine niçin olabilen salmonella adı verilen bir nesil patojenik bakteri içerebilir, bu nedenle yumurta çiğ veya eksik pişmiş olarak tüketilmemelidir. bununla beraber pişirme işlemi yumurtanın içerisindeki protein ve biotinin sindirimini kolaylaştırır.

Isı, yumurta proteinlerinde yapısal değişikliklere neden olarak sindirilebilirliği artırır. Konuyla ilgili yapılan bir egzersiz, insan vücudunun pişmiş yumurtanın proteinin %90,9’unu, ham yumurtanın proteininin ise %51,3’ünü kullanabildiğini bulmuştur.

Yumurta, metabolizmada önemli görevleri olan biotin için iyi bir kaynaktır. Yumurta beyazında bulunan avidin, biotine bağlanarak vücudun kullanmasını engeller. Yumurta pişirildiğinde avidin yapısal değişikliklere uğrayarak biotine bağlanma kabiliyetini kaybeder ve dolayısıyla biotinin cisim kadar emilmesi kolaylaşır.

Yumurtanızı yüksek ısıda uzun süre pişirmeyin

Yumurtanızı yüksek ısıda uzun süre pişirmeyin!

Yumurtayı yüksek ısıda uzun zaman pişirmek A vitamini, D vitamini ve antioksidan kayıplarına neden olur.

aynı zamanda, yumurta yüksek ısıda pişirildiğinde içerisindeki kolesterol oksitlenebilir ve oksisteroller olarak tanıdık bileşikler üretebilir. Kandaki oksitlenmiş kolesterol ve oksisteroller yürek hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Yumurtanın gücünü artıralım

Yumurtanın gücünü artıralım

1 orta yükseklik yumurta 1,4 mg demir içerir. Yumurtayı domates, maydanoz, dereotu gibi C vitamini kaynaklarıyla tüketmek yumurtanın içerisindeki demirin emilimini artırır. bununla beraber, yumurta ve peynir de yardımcı bir kombinasyondur. Yumurta sarısındaki D vitamini, peynirdeki kalsiyumun emilimini artırır.

Yüksek kolesterolüm var yumurta tüketebilir miyim

Yüksek kolesterolüm var yumurta tüketebilir miyim?

Kolesterol her gözenekli olan zarı için gerekli olan yapı bir moleküldür ve vücutta fazla önemli bir işlev görür. bununla birlikte, yüksek kolesterol seviyeleri yürek hastalıkları riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bir büyük irtifa yumurta 212 mg kolesterol içerir, bu arz öteki gıdalara kıyasla fazladır.

Kolesterol seviyeleri yüksek bireyler, yumurtanın yüksek kolesterol içeriği nedeniyle tüketiminde tereddüt yaşayabilirler.

Ama yapılan incelemeler, yumurtanın kolesterol seviyelerini negatif etkilemediğini ve yumurta yemenin yürek koruyucu etkisi olan iyi kolesterol olarak tanıdık HDL’de artma sağlayabileceğini göstermektedir.

yine de kolesterol seviyeleri yüksek olan bireylerin haftada 3-4 kere yumurta tüketmeleri çok daha tehlikesiz olacaktır. Dinç bireylerde ise günde 1-3 adet yumurta yemenin adamakıllı tehlikesiz olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here