spot_img

Kavrulmuş Badem Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Uskumru balığı, hem besin değeri hem de fiyatı nedeni ile ülkemizde en fazla tüketilen balıklar aralarında yer alır.

 Uskumru Balığı Nasıl Soslanır?

 Uskumru balığı pişirmeden önce onu daha da nefis bir ülkü getirmek için limon ve zeytinyağ ile soslayarak pişirebilirsiniz. Bir zaman limoni ve zeytinyağlı bir karışım yaparak balığı bu karışımın içinde bekletebilir ve balığın lezzetlenmesini sağlayabilirsiniz. Damak Zevki zevkinize tarafından sosun içine dağıtılmış baharatlar, kekik ve tuz da ekleyebilirsiniz.

 Uskumru Balığı Tavada ve Fırında Nasıl Pişirilir?

 Uskumru bakışının gıda değerini kaybetmemesi için fırında ya da tavada pişirilmesi önerilir. Epeyce düşük bir kaloriye sahip olduğu için perhiz listelerinde de sık sık tercihe edilir. Önceden marine ederek sosla lezzetlendirdiğiniz balığı içine limon dilimleyerek ve üstüne tuz ekerek fırına atabilirsiniz. Benzer şekilde fazla yağ koymadan bir ızgara tavasında uskumru balığını yavaş yavaş pişirerek de tüketebilirsiniz.

 Kilonuza uyarı ediyor veya diyet yapıyorsanız yağsız bir şekilde de uskumruyu pişirerek tüketebilirsiniz. Akşam ve öğlen yemeklerinin vazgeçilmezi olan uskumru, omega 3 yağ asidi bakımından çok zengindir. bununla birlikte çocukların zihinsel ve fiziki gelişimine katkıda bulunur. Bu özelliği nedeni ile de sık sık tüketilmesi gerekir. Uskumru balığı, pişirmesi oldukça basit ve çok nefis balık çeşitleri aralarında yer alır. Fiyatı da diğer balık türlerine kadar daha uygun olduğu için sık sık seçim edilir ve sofralarda kendisine yer verilir.

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here