spot_img

Kavrulmuş Badem Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Alabalık keza restoranlarda hem de evlerde çoğu kez pişirilen ve epeyce leziz olan bir balık çeşididir.

 Alabalık Nasıl Soslanır?

 Alabalık sosunu hazırlamak için başlangıçta derin bir kabın içerisine baharatlar, salça, rendelenmiş olan sarımsak, zeytinyağı ve su eklenerek karıştırılır. Arınmış olan fileto balıklar yıkanarak sosa bulanır ve buzdolabı içerisinde 1 ile 2 saat dek dinlendirilir. Balığın yapılacağı tabağın üzerine balıklar dizilir ve üzerine sosu dökülür. Sos balıkların üstünü geçecek biçimde eklenir ve icabında su ilave edilir.

 Fırında Alabalık Nasıl Pişirilir?

 Başta domates, sarımsak ve soğan minik bir şekilde kesilir. Tuzlu, karabiber, kekik ve zeytinyağı ile harmanlanır. Borcamın içerisine konulur. Üstü temizlenip yıkanmış olan alabalıklar dizilir. Her balığın içerisine ve üzerine de tuz serpilir. Alabalıkların üstüne pul biber ve karabiber serpilir. Her balığın üzerine, 1,5 nehir kaşığı tereyağı konulur. 200 derece olan fırında üzeri açık bir şekilde pişirilir. Suyunu çekip, alabalıklar kızarana değin pişirilir.

 Tavada Alabalık Nasıl Pişirilir?

 Tavada alabalık yerine getirmek için alabalıkların yüzgeçleri kesilir ve içi çıkarılır. Solungaçlar çekilerek alınır. İyice temizleninceye yıkanıp süzülür Kağıt peçete veya temiz bir bez ile balıkların suyunu alınır. Tavaya tereyağı ve akıcı yağ koyularak kızdırılır. Balıklar unlanır ve silkelenerek artı olan unlarından arındırılır. Tavadaki yağ en ince ayrıntısına kadar kızınca, alabalıkların sırtları yukarı bakacak biçimde yağa konulur. 4-5 dakika boyunca kızarana dek bir kısmı pişirilir ve öteki yüzü çevrilip 4 ile 5 dakika daha kızartılır. Alabalıkların karın tarafları yukarı bakacak biçimde servis tabağına alınır. Tabağın kenarlarını istenilen şekilde süslenir ve kalan tereyağı eritilip üstüne bir limonun suyu ek edilir.

 

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here