spot_img

Sahte aşkın 7 rahat işareti

Göz ve göz çevresinde en sık rastlanan sorunlar nelerdir

Göz ve göz çevresinde en sık rastlanan sorunlar nelerdir?

Göz ve göz çevresi, yüzde yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı bölgelerden biridir. Bu alan ayrıca hızlı yaşlanır ayrıca de narin dokusu nedeniyle çare yapılırken uyarı edilmesi gereken, tedavisi deneyim isteyen bir bölgedir. Göz çevremizde yaş, çevresel ve genetik faktörlerle göz çevresinde şişkinlik, sarkma, göz kapağında çöküntü, göz altlarında torba ve morarma, kaz ayağı çizgiler gibi şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Bu şikayetler, hastanın genel durumuyla birlikte değerlendirilerek bazen ameliyatsız yöntemlerle, ara sıra de göz kapağı cerrahisi veya yüz germe uygulamalarıyla birlikte giderilebilir.

Göz çevresindeki deformasyonlar sadece estetik birer rahatsızlık gibi mi değerlendirilmeli, bunların hayatı zorlaştıran fiziksel etkileri de var mı

Göz çevresindeki deformasyonlar yalnızca estetik birer rahatsızlık gibi mi değerlendirilmeli, bunların hayatı zorlaştıran maddesel etkileri de var mı?

Evet şüphesiz var. Erkekler örneğin kırışıklıkları o kadar önemsemeyebiliyor lakin göz kapaklarındaki düşüklük görme alanını da etkilediği için bu sorunlarını çözmek istiyorlar. Göz çevresindeki estetik sorunlar, kadın-erkek hepimizde istenmeyen görüntüler oluşturmanın yanı sıra bitkin ve uykusuz bakışlara da yol açar. Öteki yanlamasına üst göz kapağında deri yığılmaları bir takım durumlarda hastaların gözünü açmasını zorlaştıracak, görmeyi etkileyecek düzeye gelebilir, kesintisiz kaş kaldırma refleksine yol açabilir, bu da baş ağrılarına, alında erken ve derin kırışıklıklara sebebiyet verir. Estetik cerrahi, bu gibi durumlara gayet başarılı çözümler sunar.

Göz çevresi estetiği hangi işlemlerden oluşur

Göz çevresi estetiği hangi işlemlerden oluşur?

Bu bölgeye karşın estetik işlemler “Blefaroplasti” olarak adlandırılır. Hastanın şikayet ve ihtiyaçlarına tarafından gerçekleştirilen kaş kaldırma, göz kapağı düşüklüğü tedavisi, göz altı torbalarının giderilmesi, çekik göz estetiği, orta yüz germe gibi fazla sayıda operasyon, göz çevresi estetiği kapsamındadır.

Göz çevresi estetiği nasıl yapılır

Göz çevresi estetiği nasıl yapılır?

Göz çevresi estetiği işlemleri aralarında en çok istek edilen göz kapağındaki yığılma ve sarkma gibi sorunların giderilmesine yönelik uygulamalardır. Üst kapağındaki yığılmalarda pozitif deriler ameliyatla çıkarılır. Bu ameliyatta üstteki göz kapakları, kirpiklerin 1 santim üzerinden kesilir ve kesi görünmeyecek şekilde gizlenebilir. Zorunlu durumlarda yağ dokuları da alınabilir. Göz kapaklarında düşüklük olan hastalarda, göz kapağını kaldıran kas kısaltılarak kapakların kaldırılması sağlanır.

Alt göz kapağına ilişkin torbalanma şikayetinde ise bu bölgede biriken yağ dokuları çıkartılır ve yanak üzerine taşınır. Gerekli durumlarda göz altı torbalarına karşın cerrahi işlemle birlikte orta yüz kısmının yukarı taşınması ve gereken bölgelere yağ enjeksiyonlarının yapılması da mümkündür. Bu ameliyatta da kesiler kirpik altından veya daha aşağı göz kapağının içinden yapılarak gizlenebilir.

Kaş düşüklüğü şikayeti kimsesiz tedavi edilebildiği gibi üstteki yüz gençleştirme zarfında da yapılabilir. Alın, kaşlar ve üstteki göz kapakları “üst yüz bölgesi” olarak adlandırılır. Kaş düşüklüğünün boyutuna tarafından ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler değerlendirilir. Kaş düşüklüğü şikayetini orta- yoğun derecede yaşayan hastalarda iple askı yöntemi seçim edilebilir. Bu yöntemde saçlı bölgeden gönderilen cerrahi iplerle kaşlar asılır.

Kaş düşüklüğü tedavisinde en belli çözüm, germe ameliyatlarıyla alınabilir. Kaş düşüklüğüne göz kenarlarında yığılma da eşlik ediyorsa şakak germe ameliyatına başvurulabilir. Alın cildinde gevşeme ve yatay çizgilerin olduğu, kaş ile göz arasındaki mesafenin azaldığı hastalarda endoskopik alın germe ameliyatlarıyla muhakkak çözüm sağlanır. Alın germe işlemlerinde kesiler saçlı bölgeden yapıldığı için keskin bir iz kalmaz.

Göz çevresi estetiğinde ameliyatsız uygulamalar hangileridir

Göz çevresi estetiğinde ameliyatsız uygulamalar hangileridir?

Botoks, göz çevresi estetiğinde de başarılı sonuçlar veren ameliyatsız yöntemlerden biridir. Kazayağı çizgilerin veya kaş ortasındaki kırışıklıkların giderilmesinde botokstan yararlanılabilir. Göz kenarlarında yığılma olan ve kaş kenarlarını hafif uyandırmak isteyen hastalar için de botoks kullanılabilir. Göz çevresindeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların iyileştirilmesinde, göz altlarının aydınlatılmasında Somon DNA uygulamasından yararlanılabilir. Yerinde mezoterapi ürünleri kullanıldığında göz altındaki morlukların, koyu renkli halkaların, bu bölgedeki şişliklerin ve torbalanma sorunlarının azaltılması mümkündür. Göz aşağıda oluşan morluklar için dolgu ve lazer yöntemlerine de başvurulabilir.

Çekik göz estetiği nedir

Çekik göz estetiği nedir?

Daha Aşağı göz kapağının gevşemesi ve göz kenarlarının sarkması, kişinin sürekli dertli ve bezginlik görünmesine yol açar. Bu şart basında “badem göz estetiği” olarak tanımlanan tıbbi adıyla “kantopeksi” olarak adlandırılan yöntemle giderilebilir. Bu yöntemde daha alçak göz kapağı gerginleştirilir ve göz kenarları yükseltilir. Çekik göz estetiği ile birlikte göz kapağı estetiği, kaş kaldırma ve şakak germe ameliyatları da yapılabilir. Bu işlemlerle gözlerin daha genç görünmesi sağlanır.

Göz çevresi estetiği ameliyatları sonrasında neler yaşanır

Göz çevresi estetiği ameliyatları ardından neler yaşanır?

Yalnızca üst göz kapağına işlem yapılacaksa ameliyat 45 dakika sürer. Daha Aşağı göz kapağına karşın ameliyatlar 1.5 saat civarındadır. Göz çevresi estetiğine germe ameliyatları da eklenecekse bu süre daha da uzar. Çoğunlukla hastalar aynı gün taburcu olur. İlk 2 gün bir arz şişme ve morarma görülmesi normaldir. Bunu azaltmak için buz uygulanması önerilir. Hastalar 3. gün televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir, güneş gözlüğü takarak dışarı çıkabilir. 7. gün tüm dikişleri küskün olur. Dikişler alındıktan sonra hasta işine dönebilir. Kalan morluklar kapatıcı makyajlarla gizlenebilir. Yaklaşık 3 hafta sonradan yüz büyük oranda normale döner. Hastaların ameliyat sonrası 3 ay güneşten korunmaları gerekir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here