spot_img

Süt ürünleri ve bitki çayları dişlere iyi kazanç mi?

 

Çocukluk herkes birbirinden ayrı dönemlerden oluşmaktadır. Her yaşın ihtiyaçları ve algılamaları ayrı düzeyde olmaktadır. Dolayısıyla ebeveynin boşanması; çocukları, yaşına tarafından faklı düzeyde etkileyecektir. Oysa her şeye rağmen çocuklar anne baba ayrıldıktan 2 yıl daha sonra bu durumu kabullenmeye başlarlar ve 6 sene daha sonra durum normalleşir.

Boşanan çiftin, boşanma kararı aşamasından başlayarak her dönemde çocuklarına karşı açık ve içten olması gerekmektedir. Bu olur ya de boşanma sırasında çocuğun etkilenme düzeyini en aza indirmekte en kayda değer kuraldır.

Yaşlara göre çocuklarda görülen tutum değişiklikleri.

0-2 yaş grubu:

Genelde çocuğun daha bir şey anlamadığı bir dönem olarak değerlendirmemek gerekir. Bu yaşta da çocuk olup bitenleri ve ayrılığı algılayabilir. Bu dönemde çocuklarda matem nöbetleri, kilo artışında durma, tepe uzamasında durma, hırçınlık, oyuncaklarına karşı kayıtsızlık görülebilir.

3-6 yaş grubu:

Bu yaş belki diğer yaşlara kadar en fazla etkilenen yaştır. Bu dönemde çocuk kendisini ailenin merkezine koyar. Olan bu olumsuzluktan kendini sorumluluk sahibi hisseder. Dolayısıyla bu dönemde kendini suçlayabilir. Parmak emme, tırnak yeme, hırçınlık, hiddet nöbetleri, uyku ve iştah sorunları, inatçılık, tuvalet eğitiminde sorunlar ve bunalım gibi belirtiler görülebilir.

7-12 yaş grubu:

Boşanma durumu, çocuğa açıklıkla anlatılmalıdır. Bu yaş grubunun özelliği bundan böyle sosyalleşmiş olup, mektep hayatı başlamıştır. Boşanmadan sonra mutlaka öğretmenine veri verilmelidir. Bu dönemdeki boşanmalarda mektep başarısında düşme, hırçınlık, arkadaş ilişkilerinde deformasyon, içe kapanma, dikkat dağınıklığı, anne veya babayı itham, onları bir araya getirme çabası olabilir.

Ergenlik dönemi:

Bu dönem farkındalığın en yüksek olduğu dönemdir. Fakat gene de tutum bozuklukları, anneye ve babaya düşmanca tavır, ders başarısında düşme, evden kaçma, kızgınlık, hiddet nöbetleri, arkadaşlarıyla sorunlar, sigara veya uyuşturucu kullanımı olabilir. Bu dönemde ergen iyi takip edilmelidir.

Boşanma durumundan çocuklar mutlaka etkileneceklerdir. Ancak bunu asgari düzeye indirmek için öneriler:

-Boşanma kararını anne ve baba birlikte söylemeliler.

-Çocuğun bu karara tepki vermesi doğal karşılanmalı. Derhal bu durumu kabullenmesi beklenmemelidir.

-Çocuğa durumu açıklamadan önce velayet ve röportaj günlerinin muhakkak olması gerekir.

-Anne baba çocuğa karşısında açık ve içten olmalılar. Çocuklarına, kendilerinin ayrı yaşayacaklarını fakat anne ve baba sorumluluklarının ve ona karşı sevgilerinin devam edeceği sözü verilmelidir.

-Bundan sonraki hayat şekli, ne vakit ve kiminle görüşeceği sade bir şekilde anlatılmalı.

-Görüşme gün ve saatlerine vefalı olunmalı, olası bir değiştirme olacaksa minimum bir gün öncesinden çocukla telefonla görüşerek koşul açıklanmalı.

-Mümkünse manâlı günlere boşanmış anne ve baba birlikte katılmalılar. Okulun ilk günü, diploma töreni, 23 nisan gösterisi gibi..

-Boşanılan eşe çocukla mesaj gönderilmemeli.

-Nafaka veya çocuğun okulu ile ilgili para ödenmesi gerekiyorsa çocuk kullanılmamalı.

-Boşanılan benzeşen hakkında çocuğun yanında konuşulmamalı.

-Boşanmış çift çocuğu alıp verme esnasında çocuğun yanına tartışmamalıdırlar.

-Boşanan çiftlerden birisinin sürekli bir ilişkisi varsa, onu çocukla tanıştırma konusunda telaş etmemeli.

-Boşanan çiftlerden birisinin önemli bir ilişkisi varsa çocukla tanıştırabilir. Ancak çocuğu o kişiyle zaman geçirmesi konusunda zorlamamalı.

-Boşanan çiftlerden birisi evlenmeyi düşünüyorsa bu çocuğa akla yatkın bir şekilde anlatılmalı.

-Çocuğun sıhhat problemlerinde mümkünse boşanmış ebeveyn destek olabilmeli.

-Çocuğunuzu karşısında taraftan bilgi alması yönünde kullanmayın.

-Boşanma nedeniyle çocuk ebeveynlerinden birine yaptıramadığını diğerine yaptırmak isteyebilir. Bu konuda boşanmış ebeveyn tutarlı davranmalı.

Bütün bunlara karşın, tavır sorunları oluşmuşsa onu mutlaka bir psikiyatriste ya da psikoloğa götürün.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here