spot_img

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken 6 soru

Gözlerdeki şişliği ve koyu renk halkaları azaltır

Gözlerdeki şişliği ve koyu renk halkaları azaltır

Yeşil nehir hem şişmiş gözlerden ve koyu halkalardan kurtulmanıza tezgâhtar olabilir. Bir araştırmada, emu yağında yer alan K vitamini taşıyan yeşil çay pedinin yumuşatıcı özellikler sergilediği ve koyu göz halkalarını azaltarak göz çevresindeki alanın görünümünü iyileştirdiği bulundu.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

2 adet kullanılmış yeşil çay poşetini 30 dakika buzdolabına koyun. Soğuk nehir poşetlerini (kapalı) göz kapaklarınıza yerleştirin. Arkanıza yaslanın ve 15 dakika rahatlayın. İstediğiniz görünüme ulaşana kadar bu yöntemi günde iki defa uygulayın.

Cildi gençleştirir

Cildi gençleştirir

Yeşil nehir cildinizi gençleştirmeye, aydınlatmaya ve sağlıklı ülkü getirmeye muavin olmakla kalmaz, ciltteki toksinlerin atılmasına asistan olur, iltihabı azaltır, lekeleri ve yara izlerini iyileştirir, cildin elastikiyetini artırır. Yapılan bir araştırmaya kadar yeşil çay cildin yenilenmesine tezgâhtar olur; deri hastalıklarını ve yaraları tedavi etmek için kullanılabilir.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

Tüm bu faydalarından muamele etmek için 2 adet kullanılmış yeşil nehir poşetini belirli ve içindekileri bir vahşi boşaltın. 1 ila 2 çay kaşığı ham bal ekleyin. Birazcık limon suyuyla karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 5 ila 10 dakika beklettikten sonradan ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

Yaşlanma belirtileriyle savaşır

Yaşlanma belirtileriyle savaşır

Yeşil dere, sarkmış deri, güneş hasarı, yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar dahil edinmek üzere deri yaşlanmasının belirtilerini geciktirmeye muavin olabilecek yaşlanma karşıtı ve antioksidan faydalar sunar. Yeşil çayda yer alan polifenoller, cilde önemli zarar verebilecek ve yaşlanma sürecini hızlandırabilecek zararlı hür radikalleri nötralize etmeye asistan olur. Hem, deri kanserini önlemeye bile yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

3 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek yemek kaşığı öğütülmüş yeşil nehir yaprağı ve azıcık zerdeçal tozunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Ilık su ile durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın. Alternatif olarak, 1 akarsu kaşığı yeşil nehir ve birkaç damla suyu karıştırarak macun yapabilirsiniz. Kuru ciltler için 1 dere kaşığı yeşil akarsu, ½ çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağı ve ½ nehir kaşığı ılık suyu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve adamakıllı kuruyana kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Bunu haftada birkaç defa yapın.

Saç büyümesini teşvik eder

Saç büyümesini teşvik eder

Yeşil çay, saç büyümesini destekleyen yüksek miktarda antioksidan içerir. Yeşil çayda bulunan kateşinler, saç dökülmesinin esas nedenlerinden biri olan DHT’yi (dihidrotestosteron) bloke etmeye tezgâhtar olan 5 alfa redüktaz inhibe edici özelliğe sahiptir. Yeni saçların büyümesini özendirme etmede bile asistan olabilir. Yeşil akarsu, aynı zamanda, kuru saç derisi ve kepek gibi saç ve saç derisi ile ilgili yaygın sorunları uzakta yetişmek için de yararlıdır. 2005’te yapılan bir araştırmada, yeşil çayın saç dökülmesini önlediği bulundu.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

Saçınızı yıkadıktan sonradan durulamak için soğuk, taze demlenmiş yeşil akarsu kullanın. 10 dakika bekletin ve gerisinde soğuk su ile durulayın. Bunu birkaç ay her tarafında haftada 2 veya 3 kere yapın. Ayrıca, zinde ve güzel saçlar olmak için günde 2 ila 3 bardak yeşil dere için.

İyi bir cilt toneridir

İyi bir deri toneridir

Yeşil akarsu aynı zamanda doğal bir deri toneri olarak kirleri çıkarmaya, geniş gözenekleri küçültmeye ve cildinize dinç bir parlaklık kazandırmaya asistan olur. Sağlıklı bir cilt için cildinizin ıslak kalmasına muavin olur.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

2 kadeh yeşil akarsu demleyin ve soğumaya bırakın. Seçtiğiniz herhangi bir uçucu yağdan birkaç damla ekleyin. Çözeltiyi pak bir sprey şişesine aktarın, yüzünüze püskürtün veya günde iki kere bir pamuk yardımıyla uygulayın.

Akne ve sivilceleri tedavi eder

Akne ve sivilceleri tedavi eder

Yeşil çayda yer alan kateşinler antibakteriyel maddelerdir. Akneye niçin olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olurlar. Kateşinler, aknenin en yaygın nedenlerinden bazıları olan vücuttaki hormonal dengesizlikleri düzenlemeye bile yardımcı olur. Aşırı sebum üretimi de sivilce oluşumuna neden olabilir. Yeşil nehir, fazla sebum üretimini yoklama etmede de etkilidir. Ayrıca kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya asistan olabilecek cerahat önleyici özelliği vardır.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

¼ fincan taze demlenmiş yeşil nehir ve ¼ fincan suyu karıştırın. Bu solüsyonu etkilenen bölgeye pamuk yardımıyla uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin ve gerisinde soğuk su ile durulayın. Sivilcelerden kurtulana kadar bunu günde iki defa yapın.

Gözenekleri daraltır

Gözenekleri daraltır

Genişlemiş cilt gözenekleri tıkanır ve sonunda bakterilerle enfekte olur. Antioksidan ve büzücü özelliklerinden dolayı yeşil dere, bu genişlemiş gözenekleri küçültmede faydalıdır. Böylece cildinizin pürüzsüzleşmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

Bir fincan enerjik yeşil çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Bir macun meydana getirmek için yaklaşık 2 yemek kaşığı bentonit kiline (ya da diğer herhangi bir kozmetik kile) bu çaydan birkaç yemek yemek kaşığı ekleyin. Bu gözenek sıkılaştırıcı maskeyi yüzünüze yayın ve iyice kurumasını bekleyin. Kibarca ovalayın ve yüzünüzü ılık suyla durulayın. Ayrıca, toksinleri vücudunuzdan atmak için günde birkaç fincan yeşil akarsu için.

Güneş hasarına karşı korur

Güneş hasarına karşısında korur

Yeşil akarsu, cildi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından korumaya yardımcı olabilir. Bu bileşende yer alan teobromin, polifenoller ve tanik asit, UV ışınlarına maruz kalmanın niçin olduğu hasarı nötralize ederek güneşten yanmış cildi yatıştırma ve iyileştirmede etkilidir. 2011 yılında yayınlanan bir araştırma, yeşil çaydaki EGCG’nin iltihabı aktive eden genleri inhibe ederek melanomu (bir cins deri kanseri) önlediğini buldu.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

2 ila 3 bardak yeşil çayı demleyin ve bir zaman buzdolabına koyun. Yumuşak bir bezi çaya batırın ve güneş yanığı olan bölgelere kibarca uygulayın. Sızı ve kızarıklığı gidermek için günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Saçlara parlaklık kazandırır

Saçlara parlaklık kazandırır

Yeşil dere, saçınızı enerjik ve dinç ışık halkası getirmenin yanı sıra, saç derisi yağlanmasından kurtulmanıza da tezgâhtar olabilir. Hem, saçınızı kirlilikten ve sert kimyasal bazlı saç ürünlerinden kaynaklanan hasarlardan korur. Yeşil çayda bulunan yüksek seviyelerde pantenol ve E ve C vitamini saçınızı besler.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

2 veya 3 poşet yeşil çayı 4 kadeh sıcak suda 1 saat demleyin. Çay poşetlerini çıkarın ve çözeltinin soğumasını bekleyin. Saçınızı nemlendirin ve ardından bu solüsyonla durulayın. 10 dakika bekledikten sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Parlaklığı korumak için saçınızı soğuk suyla durulayın. Haftada 2 ya da 3 kez kullanın.

Cildi eksfoliye eder

Cildi eksfoliye eder

Yeşil çayın kuru yapraklarının azıcık pürüzlü dokusu, kirden, ölü deri hücrelerinden ve diğer tanıdık olmayan maddelerden kurtulmak için cildin pul pul dökülmesine muavin olur.

Nasıl kullanılmalı

Nasıl kullanılmalı?

1 yemek yemek kaşığı kuru yeşil çay, 1 su bardağı şeker, ½ su bardağı sızma zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze ve/ya da vücudunuza uygulayın ve yuvarlak hareketlerle hafifçe ovalayın. Son olarak, ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada bir ya da iki defa yapın. Öteki bir seçenek ise 1 adet yeşil nehir poşetini 1/3 su bardağı suda demlemektir. Soğumasına izin verin. Bu yeşil çaydan 1 yemek kaşığı bir kaseye koyun ve üzerine 2 yemek yemek kaşığı şeker ekleyin. Karışım akan görünüyorsa, daha artı şeker ekleyin. Bu karışımı haftada bir ya da iki defa deri peelingi olarak kullanın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here