spot_img

2021 yazının en sıcak deseni pötikare nasıl kombinlenir?

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, görünüş ve estetik kaygısı yaşayan bireylerin psikolojilerine dair açıklamalarda bulundu ve kayda değer tavsiyeler paylaştı.

Bu etkenlere uyarı!

Kuytu olmanın her şeyden önce insanın kendisine saygısı ile ilgili olduğunu fakat bu durumun hayatı etkileme noktasına gelmesi halinde problem yarattığını bildiren İhsan Öztekin, “Beyindeki kimyasal ya da kalıtımsal bozukluk, karakter özellikleri, aile yapısı, sosyal çevreyle etkileşim ve cinsel sorunlar dış görünüşe aşırı düşkünlüğün nedenlerinden olabilir. Bilhassa gençler görünüş, kilo ve somut kusurlar üzerinde daha hassas oluyorlar. Çekicilik arayışları, bir ünlüye benzeme isteği, o şahısların bir takım bedensel özelliklerine fazla hayranlık duyma, arkadaşlar arasındaki etkileşimler ve küçümseyen tutumlar genci somut görünümünü incelemeye yöneltebiliyor. Bu da zamanla takıntıya kadar varan önemli sorunları beraberinde getiriyor.” uyarısında bulundu.

İlgi ve sevgi göremeyenler dış görünüşlerine yöneliyorlar

Günümüzdeki “hatasız çekicilik” kavramına uyarı çeken İhsan Öztekin, şunları söyledi:
“Görsel alanda artan mükemmeliyetçilik, ünlüler dünyasındaki isimlerin aralıksız hoş görünme çabaları, estetik ameliyatların sık sık gündeme gelmesi, büyük bir sektör haline gelen kozmetik ve estetik alandaki yeni ürünler ile ilgili reklamlar ve bu konuların medyada aralıksız gündem oluşturması hep ‘hatasız güzellik’ kavramını ön plana çıkarıyor. Psikolojik yönden ise doğduğu andan itibaren aile içinde ve sosyal çevresinde yeterli takdir, alaka ve sevgi görmemiş, kendini önemsiz hissettirilmiş bireyler, çevresindeki insanlara kendini kabul ettirme, bedel görme ve beğenilme namına dış görünüşlerine karşın fazla ve kontrolsüz davranışlar gösterebilirler.”

Sorunsuz vücuda estetik müdahale isteyebiliyorlar

Estetik operasyonlar sonrası operasyonu gerçekleştiren kişiden kaynaklanan ve hedeflenen estetik görüntünün fiilen sağlanamaması durumunun gerçekleşebileceğini belirten İhsan Öztekin, “Işlem esnasında evvelden öngörülmüş ya da öngörülememiş negatif durumların ortaya çıkması halinde memnuniyetsizliğin oluşması, olağan bir süreçtir. Estetik işlem ardından her şey yolunda gitmiş ve estetik açıdan konu ile ilgili sonuçlar iyice elde edilmiş olsa da, kişinin memnuniyetsizliği devam edebilir. Hatta bunun da öncesinde birey, fiilen estetik yönden hiç bir sorun olmayan vücudunun herhangi bir bölgesini çok çirkin bulup ısrarla estetik operasyon isteyebilir. Bu durum bireyde önemli psikolojik sorunların göstergesidir.” diye konuştu.

Bedendeki kusurları saplantı haline getirebiliyorlar

Kişilik bozukluğu yaşayanlar için dıştan bakıldığında bayağı duran bir görüntünün sorunlu ayla gelebileceğini ifade eden Öztekin, “Hatta birincil ameliyat sonrası hoşnut kalmayıp, ikincisini, üçüncüsünü zeka talep edebiliyorlar. Bu koşul Karoser Dismorfik Bozukluğu’nda yani gövde algısı bozukluğunda sıklıkla görülebiliyor. Vücut dismorfik bozukluğu, başlıca ergenlikle beraber gelen birtakım özgüven eksikliklerinde görülmeye başlayabilir. Kişi bedeninde algıladığı kusurları takıntı, takıntı haline getirir. Doğrusu hiç hata olmayan bir organı, onun için fazla çirkin olabilir. Bunalım, anksiyete, obsesif-kompülsif bozukluk, narsisistik kişilik bozukluğu, histriyonik şahsiyet bozukluğu, özgüven eksikliği de tetikleyici faktörler olarak ortaya çıkabiliyor.” dedi.

Operasyona yerinde hastaların belirlenmesi kayda değer

İnsanların estetik operasyonlara artan bir şekilde ilgilerinin artması nedeniyle ameliyat olması uygun olan hastaların belirlenmesinin daha fazla siklet kazandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Çünkü estetik işlem için başvuran bireylerin başvurma nedenleri ve operasyondan beklentileri farklıdır. Psikolojik sorunları olan bireylerin realist olmayan beklentileri ve başvuru nedenleri olabiliyor. Bu bireyler patavatsız olarak ameliyat ediliyor ve sonuçta da ameliyatın teknik başarısından egemen olarak sonuçtan memnun kalmayabiliyorlar.

Ameliyat olacak kişiye psikolojik testler yapılmalı

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Rutin ya da ameliyata özel fiziksel ve biyoloji ile ilgili tetkiklerin yanında kişi, psikolojik yönden çok geniş bir taramadan geçirilmeli, psikolojik testler, şahsiyet testleri uygulanmalı, uzman psikologlar tarafından görüşmeler yapılmalı” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ameliyat olacak kişinin ailesi ile de aralıksız iletişim içinde olunmalı. Psikolojik değer biçme sonuçları ile ilgili olarak operasyonu gerçekleştirecek uzman da bilgilendirilmeli. Eğer ameliyat olmasını engelleyici psikolojik sorunlar saptanırsa ameliyat ertelenerek kişinin psikolojik sorunlarının tedavisine geçilmeli.”

 

 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here