spot_img

Evde bitki bakımını kolaylaştıracak 12 pratik önerge

1-Ne sıklıkta sulayacağınızı hesaplamak için toprağı kontrol edin

1-Ne sıklıkta sulayacağınızı hesaplamak için toprağı denetim edin

Evde baktığınız bitkileri ne çoğunlukla sulayacağınızdan emin olamayabilirsiniz. Çoğu bitki için altın kaide, toprağın 1 santim kadarının kuru olup olmadığını görmektir. Kuru ise bitkinin suya ihtiyacı olduğunun bir göstergesidir.

Kuru, rengi solmuş ve kendini aşağıda salmış yapraklar varsa bitkinin normalden birazcık daha fazla suya ihtiyacı olabilir.

2-Bitkinin sudan yoksun kalması, çok sulanmış olmasından iyidir

2-Bitkinin sudan yoksun kalması, fazla sulanmış olmasından iyidir

Sudan yoksun kalmış bir bitki, fazla sulanmış olanlardan daha çabuk toparlar. Aşırı sulanmış bir bitkiyi kurtarmak için yeni bir saksıya taşıyarak sağlıksız kökleri ve fazla sulanmış toprağı temizlemeniz gerekebilir.

3-Emin değilseniz ev bitkilerini gübrelemeyin

3-Emin değilseniz ev bitkilerini gübrelemeyin

Konut bitkileri, büyümek için efor sarf etmedikçe gübreleme gerektirmez. Ekim sırasında ne dek veya ne tür gübreleme kullanmanız gerektiğinden muhakkak değilseniz bu adımı ayrıntılarıyla sıçramak daha iyidir. Fazla fazla gübreleme, bitkinize yardım etmek yerine bitkinizi öldürmekle sonuçlanabilir.

4-Ev bitkileri istikrarı sever

4-Ev bitkileri istikrarı sever

Bir bitki satın almadan önce bitkinizi evine neresine koyacağınızı araştırmalısınız. Ur, çevrelerine alıştıklarında gelişirler ve içten miktarda ışığa sahip bir yer bulmak önemlidir.

Sıcaklık da manâlı detaylardandır. Akışkan sıcaklıklar bitkinizi şoka sokup bitkinin gelişememesine hatta şayet de ölmesine niçin olacaktır. Birçok bitki 18-23 santigrat derece sıcaklığı sever.

5-Küçük bitkiler en hızlı büyüyen bitkilerdir

5-Küçük ot gibi yaşama en seri artan bitkilerdir

Bir bitki satın alırken büyük yerine daha minik olanı satın olmak tekrar tekrar daha iyidir. Bunun nedeni, daha küçük bir bitkinin kendi saksısına daha fazla yerleşebilmesi ve artma hızına kadar daha büyük bir kök oranına sahip olmasıdır. Daha büyük bir bitki, kökleri iyice gelişene dek büyümeye devam etmeyecektir.

6-Az ışık isteyen bitkileri banyoya koyun

6-Az ışık isteyen bitkileri banyoya koyun

Az ışık isteyen aydınlatılmış ur gerçi ışığa gereksinim duyarlar ama aracısız ışık almayan küçük bir banyo penceresi, bu tür ur için mükemmel bir ışık kaynağıdır. Duş, aynı zamanda bitkinizin asıl su kaynağı olacaktır. Nasıl mı?

Duş alırken oluşan nem, fazla fazla sulandırma gerektirmeyen bitkilerinizi nemlendirecektir. Bitkinizin fazladan sulanmaya ihtiyacı olup olmadığını bakmak için ara sıra göz atın. Bu, toprağı yoklama ederek zahmetsizce yapılabilir.

7-Yüzeysel değil, derin sulama yapın

7-Yüzeysel değil, derin sulama yapın

Hafif hafif ve sık suladığınızda, suyu yalnızca üstteki kökler emer ve bitkiniz hayatta kalmak için gereksinim duyduğu suyu alamayabilir. Bitkilerinizi yoğun bir şekilde suyla sulamayı gerektiren derin sulama, bütün köklerin su almasını sağlar.

Fazla sulamayı durdurmak için bitkinizi ağır ağır sulayın ve suyun bundan böyle topraktan akmadığına dikkat edin. Bunu fark ettiğinizde sulamayı bırakın.

8-Bitkilerinizi budayın

8-Bitkilerinizi budayın

Bitkilerinizi budamak, yenilenip büyümesine tezgâhtar olacaktır. Bu, saçınızın kırıklarını aldırmanın saçınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olmak gibidir. Kıştan sonra bitkinize bakım ve budama gerçekleştirmek için en uygun zamandır.

9-Kendi kendine sulayan saksıları deneyin

9-Kendi kendine sulayan saksıları deneyin

Evde yokken de bitkilerinizi sulamanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler arasında cam ve plastik şişelerin geri dönüştürülerek kendi damlama sisteminizin oluşturulması da yer alıyor.

Bu kendi kendine sulama yöntemlerini nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için internette minik bir araştırma yapmanız yeterli.

10-Çoğu bitki yüksek nemi sever

10-Birçok bitki yüksek nemi sever

Çoğu evin havası kuru olduğu için özellikle kışın sıcaklığı ayarlamakta zorlanabilirsiniz. Bu, evinizde bitki baktığınız alanları nemlendirmek için ufak aparatlar alınarak zahmetsizce yapılabilir.

11-Bitkilerin tozunu alın

11-Bitkilerin tozunu alın

Yaprakları üzerinde çok pozitif toz toplayan kocaman yapraklı ot gibi yaşama, hayatta kalmak için gereksinim duydukları güneş ışığını alamazlar. Yılda birkaç defa nemli bir kumaş ile bitkinizin yapraklarını iki taraftan hafifçe silin.

12-Saksılarınızın altının delik olması şart

12-Saksılarınızın altının delik olması koşul

Saksılardaki suyun süzülmesi bitkiniz ve toprak için yaşamsal tartı taşır. Saksınızın altındaki delikler, köklerin suyla boğulması yerine hava almasını sağlar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here