spot_img

Keza tokluk şehvetli yaratıyor ayrıca de sindirimi kolaylaştırıyor! Günde en düşük iki şişe…

Et ile beraber tüketilebilecek en dinç içeceklerin başında doğal maden suyu geliyor. İçerdiği zengin mineralleri sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor, tokluk duygusal yaratarak artı yemek yemek yeme isteğinin önüne geçiyor.

Özellikle bikarbonat mineralinin tüketimi sindirim sistemini rahatlatan önemli bir mineraldir. Bu kurban bayramında et tüketiminin yanında havaların sıcak olması da vücudumuzda daha pozitif mineral ihtiyacı doğuruyor.

Bilhassa terleme ile kaybedilen minerallerin zamanında yerine konması yaşamsal derecede manâlı bir konu. Kaybedilen bu minerallerin en dinç ve kısa sürede tamamlanması için doğal maden suyu doğaüstü bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Litresinde en az bin miligram mineral ihtiva eden doğal maden suları, içme suyundan ve öteki içeceklerden bu özelliği ile ayrılıyor.

Bikarbonat sindirim sisteminin rahatlatılmasında, magnezyum kalp ve damar sağlığının desteklenmesinde, kalsiyum ise kemik sağlığının güçlendirilmesinde, potasyum ise adale kramplarının önlenmesinde ve kalbin yeterince genişleyerek akciğerlerden gelen temiz kanın vücuda pompalanmasında kayda değer rol oynuyor.

Türk halkı olarak bayram kültürümüzde yemek yemek ve ikramın önemli bir yeri var. Özellikle kurban bayramında lüzum et tüketimi olsun gerekse de etin yanında tatlı, dolma gibi ikramlar olsun sindirim sistemimizi mecburi besinleri yoğunlukla tüketiyoruz.

İçerdiği mineraller doğruca sindirim sistemini desteklediği uzmanlar kadar da belirtilen doğal maden suyu özellikle bayramlarda güvenle tüketilebilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here