spot_img

Lazer Epilasyon Fiyatları 2021: Kadın-Erkek Bütün Gövde Buz Lazer Bölgeleri ve Fiyatları

Delilik Aydan gelir

Çılgınlık Ay’dan kazanç

İngilizcede “delilik, çılgın olma durumu” anlamına gelen “lunacy” kelimesi Ay’ın Latincesi “luna”dan geliyor. Aristoteles, insan eylemleri ile Ay aralarında derin bir ilişki olduğuna inanıyordu. Ay, okyanusun gelgitlerini etkiliyorsa, neden beynimizdeki ve vücudumuzdaki sıvıları etkilemesin? Ay, vücudumuzdaki sıvılarda gelgitler yaratıyorsa bu, Ay değiştiğinde hareketlerimizde de bir takım şansın dönmesi olacağı anlamına gelir. Bu teori dolunayda suç oranlarının artmasını açıklıyor.

Ay dolunay evresindeyken hastaneye daha fazla hasta başvuruyor

Ay dolunay evresindeyken hastaneye daha fazla hasta başvuruyor

Dolunay aşağı ayrıca evcil hayvanlar ayrıca de insanlarda fazla sayıda ivedi olgu ve ilginç kazalar gerçekleşiyor. Dünya Cerrahi Dergisi’ne kadar tıp alanındakiler buna “dolunay çılgınlığı” diyorlar. Baş ağrısından acele durumlara dek her şey dolunayda meydana gelirken yeniay kazanç gelmez yüzde düşüyor.

Uyku düzenimiz değişebilir

Uyku düzenimiz değişken

Uyumakta zorlanıyorsanız hangi gezegenlerin geri harekette olduğu ve Ay’ın hangi döngüde olduğu hakkında azıcık araştırma yapın; bunların arasındaki bağlantıya şaşıracaksınız. BBC, dolunayda uyku alışkanlıklarını sınamak için 30’dan fazla gönüllüyle bir egzersiz yaptı. Araştırmacılar gönüllülere ne aradıklarını söylemedi, sadece uykuya dalmaları istendi. Bilim insanlarının bulduğu şey ilginçti; bu uykulu gönüllülerin uykuya dalmaları daha uzun sürdü, derin bir uykuda uzun süre kalmadılar ve daha eksik uyudular.

Dolunay yükseldiğinde kalp atış hızınız değişir

Dolunay yükseldiğinde yürek atış hızınız değişir

Bir kişinin yürek atış hızının dolunay aşağı zirvede olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Bu, muhakkak kalp sağlığınızla ilgili endişelenilmesi gereken bir koşul varsa, dolunay sırasında gün yüzüne çıkabileceği anlamına geliyor.

Hayvanların davranışları değişebilir

Hayvanların davranışları değişken

Dolunay’da dönüşen kurt adam hikayelerini hepimiz duyduk. Kurt adamlar hakiki olmasa da, Ay’ın döngüsüyle değişen hayvan davranışlarını inceleyen çalışmalar var. Araştırmalara tarafından hayvanlarla ilgili olaylar daha çok dolunayda meydana geliyor. Ay yukarıda parladığında vahşi doğada gece hayvanlarının daha az aktif olduğu biliniyor.

Kadınların adet döngüleri Ayın evreleri nedeniyle değişebilir

Kadınların adet döngüleri Ay’ın evreleri nedeniyle değişebilir

Ayrıca kadın adet döngüsü keza de Ay’ın döngüsü benzer uzunluktadır (28 gün). Bazıları bunun bir rastlantı olduğunu söylese de, Kızılderili kabileleri, Yeniay olduğunda kadınların daha pozitif kanamasının olduğuna inanıyor. Kadının doğduğu andaki Ay’ın, o kadının yumurtlama döngüsünü yansıttığına dair teoriler bile var. Demin maddi bir şey olmamasına rağmen, öyle fazla kişi kadınların Ay ile temas kurup kurmadığını bakmak için döngülerini peşine düşüp takip etmelerini öneriyor.

Hormonlarımızı etkileyebilir

Hormonlarımızı etkileyebilir

Hormonlarımız yaşlandıkça değişir oysa görünüşe göre, Ay en yüksek ve en parlak noktasındayken de değişebiliyor. Kadınların adet döngülerini etkilemenin yanı sıra, hormonlarımızı da değiştiriyor. Bilim insanları, Ay’ın hormonlarımızı nasıl etkilediğinden belirlenmiş değiller (yerçekimi veya titreşimlere bağlıyorlar), fakat ikisi aralarında bir korelasyon var gibi görünüyor. Kendinizi acayip hissediyorsanız ya da normalden daha duygusalsanız Ay’a etap uydurun ve durumu nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Dolunay ile gelgitler büyük oranda değişiyor

Dolunay ile gelgitler büyük oranda değişiyor

Su kenarındaki bölgeleri güvende yetişmek için yüksek gelgit ve düşük gelgitin ne zaman olduğunu bilmek önemlidir. Her gün yüksek ve düşük gelgit olabilir oysa dolunay esnasında en yüksek ve asgari noktalarındadırlar. Bu gelgitler sudaki yaşamı bozabilir; sörfçüler, cankurtaranlar, balıkçılar ve diğerleri için işleri zorlaştırabilir.

Depremi tetikleyebilir

Depremi tetikleyebilir

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nden bilim insanları, bilimsel verilerden yola çıkarak Dünya genelindeki depremler ile gelgitlerin büyüklüklerini kıyasladı. İncelemenin sonucunda son 20 yılın en büyük depremlerinin en büyük gelgitlerin yaşandığı dönemde, yani Ay’ın dolunay ve yeniay evresinde olduğu zamanlarda meydana geldiği belirlendi. Dünya, Ay ve Güneş aynı hizaya geldiğinde, Ay’ın ve Güneş’in çekim güçlerinin çok arttığı ve bu durumun dolunay ve yeniay halinde de gözlemlendiği belirtiliyor.

Bahçemiz değişebilir

Bahçemiz değişebilir

Bir Takım bitkiler güneş ışığını sever, diğerleri gölgeli alanlardan ve akşam karanlığından hoşlanır. “Ay’a tarafından dikim” öneren eski bir inanışa tarafından, Ay topraktaki nem oranını da etkiliyor. Buna göre, meyve ve sebzeleri Ay’ın döngüsüne göre dikmeli ve dolunay esnasında en sulu halinde olacakları için toplamalısınız.

Umulmayan yağmurlar gerçekleşebilir

Bir Takım araştırmacılar dolunay ile yağış arasında kozmik bir bağlantı olduğunu öne sürüyor. Ay’ın konumuyla birlikte hava basıncındaki ve sıcaklıklardaki değişiklik nedeniyle havada yağmura neden olabilecek şişkinlikler meydana gelebiliyor. Bu alanda yapılacak daha fazla araştırma var, ama ikisi arasında bir temas var gibi görünüyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here