spot_img

Pozitif soda ve maden suyu içilirse ne olur?

Özellikle terlemeyle vücuttaki akışkan, tuz ve minerallerin kaybı da artıyor. Boztosun, “Vücuttaki sıvı miktarı gereğinden artı azalırsa kanda koyulaşmaya ve pıhtı oluşmasına yol açarak kalp krizi ya da felç riskini artırabilir.

Eğer yürek hastalığınız varsa bunaltıcı hava hava yürek ve dolaşım sistemi üstüne ilave tartma getirir.

Bu yüzden bunaltıcı hava havalarda kendinize dikkat etmeli ve vücuttaki istikrarsız kaybını telafi etmelisiniz” diye konuştu.

Son yıllarda popülerleşen detoks sularının bilimsel bir dayanağının olmadığını vurgulayan Prof.Dr. Boztosun “Bu suların kullanımında özünde mahsur bulunmamakla beraber ishal, baş ağrısı, vücutta istikrarsız kaybına yol açabileceği unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

Sıcak havalarda suyun alternatifi olarak tüketilen içeceklerin yürek krizini tetikleyebileceğini gösteren Boztosun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kafein değişken kaybının derinleşmesine yol açar keza yürek hızını artırarak kalbin iş yükünü artırır.

Sıcak havalarda su ve mineralleri yardım olabilmek amacıyla aşırı soda ve maden suyu içilmesi tansiyonun yükselmesine yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta akışkan birikmesine yol açabilir.

250 ml enerji içeceği 2 adet espressoya eş değer

250 ml enerji içeceği 2 adet espressoya benzeyen layık

Enerji içeceklerinin yüzde 96’ının içinde kafein bulunur ve 250 ml enerji içeceğinde 2 adet espressoya eş layık kafein bulunur.

Bu içecekler kalpte çarpıntı, ellerde titreme, ritim sorunlarına hatta ani ölümlere yol açabiliyor.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here