spot_img

Sahte aşkın 7 dar işareti

Hiperpigmentasyon, ciltte normalden daha koyu olan lekeleri karakterize etmek için kullanılan genel bir terimdir. Kahverengi, siyah veya gri dahil olmak üzere ayrı renkler olabilir ve tipik olarak ciltte büyüyen melanin üretiminden kaynaklanır.

Hiperpigmentasyonla çaba etmek için ırk yıllar her tarafında uğraşıyorlar. Hiperpigmentasyonun solması ve iyileşmesi 1 yılı bulabilmektedir.

Hiperpigmentasyona, cilt lekesine ne sebep olur

Hiperpigmentasyona, deri lekesine ne sebep olur?

Yüzümüzdeki cilt, alıngan bir organdır. Hormonlar, yaşlanma, besin, dış etkenler cildimizi etkileyen faktörlerdir. Kısaca cilt lekesi yalnızca güneşe maruz kalmakla ilgili değildir.

Cilt durumu

Cilt durumu

Bir Takım durumlarda, hiperpigmentasyon yüz, boyun, göğüs ve bazen diğer yerlerde gri veya kahverengi lekelere neden olan melazma gibi bir cilt durumunun belirtisi olabilir. Hiperpigmentasyon akne, egzama ve sedef hastalığının bir sonucu olabilir. Bu deri koşulları genelde yara izine niçin olur ve bu da ciltte geride kalan koyu lekelere neden olur.

Hormonlar

Hormonlar

Ani melanin sentezini artıran hormon da hiperpigmentasyona neden olabilir. Östrojen ve progesteron, melanin üretimini artırabilir ve şüphesiz genetiğimiz de büyük oranda bir rol oynar. Çünkü melanin üretimimizi ve dağılımımızı aranjör perde gerisinde çalışan yüzlerce gen var.

Güneşe maruz kalma

Güneşe maruz kalma

Cildin uzun zaman güneşe maruz kalması hiperpigmentasyona niçin olabilir. Cildinizi renk bozulmasından korumanın en basit yollarından biri, hava nasıl olursa olsun her gün güneş kremi sürmektir.

Leke tedavisi hakkında en yaygın hatalı düşüncelerden biri, kir tedavisinin yaz aylarında yapılmaması gerektiğiyle ilgili. Fakat bu düşüncenin oluşumundaki temel sebeplerden birisi leke tedavisinin yalnızca lazer uygulamaları ile düzeltilebileceğine dair yanlış bilgidir.

Yaz aylarında leke tedavisi için lazer kullanımı sorun yaratır. Ancak diğer uygulamalarla kir tedavisine devam edilebilir.

Kir çok bireysel bir konudur. Lekenin derinliği, lekenin neden kaynaklandığı gibi konular sahiden tedavinin yönünü belirler. Bu süreç yaz aylarında kişiye özel kokteyl, peeling veya kremlerle yönetilebilmektedir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here