spot_img

Uzmanından dijital ebeveynlik önerileri

Prof. Dr. Üstündağ, sıcak havaların yaşamı olumsuz etkilediğini ifade etti. Suyun, dinç bir yaşamın sürdürülmesi için hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Üstündağ, sıcak havalarda risk grubunda olan bebekler ve yaşlıların susuz kalmamaları için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Bebekler ve yaşlıların yaşayabilecekleri olumsuzluklara aleyhinde özellikle ailelerinin tedbirli davranmaları tavsiyesinde yer alan Üstündağ, şunları kaydetti:

“Güneş çarpmaları ve akıcı eksikliği konusunda dezavantajlı iki grup var, birincisi bebekler. Onlar akıcı eksikliklerini anlayabilecek veya onu yerine koyabilecek durumda değiller. Bu havalarda bilhassa onların sıvı alımlarını belli ideal yetişmek lüzumlu. Bu konuda ebeveynlere çok büyük işler düşüyor.

İkinci dezavantajlı grup yaşlılarımız, kıymetlilerimiz. 3 bin 900 ihtiyar üzerinde yapılan bir araştırmaya tarafından 65-75 yaş arasındaki insanların üçte birinde su eksikliği görüldüğü saptama edilmiş. 85 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 50’sinde su eksikliği var. Tek başlarına yaşamış, eklem ve hareket kısıtlılığı olan, suya ulaşmada zorluk çeken insanlarda susama fazla gözüküyor.”

Sıcak havalara karşı dikkatli olunmalı

Sıcak havalara karşı özenli olunmalı

Üstündağ, sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak su kaybının arttığını, yeterli akışkan alınmadığı takdirde bu durumun çoğu rahatsızlığa niçin olabildiğini dile getirdi.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına karşı titiz olunması gerektiğini vurgulayan Üstündağ, “Yaşlılar, bebekler ve kronik rahatsızlığı olanlar sıcak havalarda itinalı olmalılar ve uyarılara uygun olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Bunun yanına emrindeki oysa bütün toplumun o fazla sıcaklıkların yaşandığı durumlarda sıcak ortamdan kaçınması ırk sağlığı açısından çok önemli.” diye konuştu.

Üstündağ, güneşin etkisini yoğun şekilde hissettirdiği saatlerde güneş çarpması durumlarının yaşanabildiğini, risk grubunda olanların bu saatlerde zaruri olmadıkça sokağa çıkmamaları gerektiğini kaydetti.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here