spot_img

Yangınlar ve felaketler çocuklara nasıl anlatılmalı?

Organ Nakli Bölümünden Prof. Dr. Onur Yaprak, vücudun bir kimya fabrikası gibi işlev görebilen karaciğerde hastalığa sinyâl eden 10 belirtiyi açıkladı. Prof. Dr. Yaprak, “Karaciğer karın boşluğunda sağ üstteki kısımda yer alır. Ortalama bir karaciğerin ağırlığı kişinin cisim ağırlığına kadar değişmekle birlikte 1,5 kilogram civarındadır.

Yemek, ilaç, alkol ya da toksinler olsun, her şey karaciğer tarafından metabolize edilir. Karaciğer kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde fazla önemli bir role sahiptir. Fazla şekeri depolar ve gereğinde kullanıma sunar.

Proteinler karaciğerde üretilir. Salgıladığı safra ile ayrıca yağların parçalanması ve emilmesine katkı sağlar ayrıca de toksin gibi atıkları vücuttan uzaklaştırır. Demir ve bazı vitaminler gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğerde depolanır” diye konuştu.

Bu durumlar yıllar içinde siroza niçin oluyor

Karaciğerin normalde pembe-kırmızı bir rengi, pürüzsüz bir yüzeyi ve yumuşak bir dokusu bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Övünç Yaprak, “Karaciğerin sertleşmesi, büzülüp küçülmesi, şeklinin bozulması, içinde yumrular oluşmasına siroz diyoruz. Karaciğer birden siroz olmaz, dinç karaciğerin siroza dönmesi için yıllar gereklidir.

Karaciğerde siroz olmadan önceki aşamalarda yağlanma ve/veya cerahat ve sertleşme gelişir. İltihap iyileşirken scar yani nedbe dokusunun oluşumuna yol açar, son aşamada ise karaciğerde nodül dediğimiz yumrular oluşur.

Karaciğerde yağlanma, irin ve sertleşmeye yol açan nedenlerin başında ise karaciğer iltihabı B ve C gibi viral hepatitler, aşırı içki tüketimi, sağlığa zararlı beslenme, çocukluk çağının bazı genetik geçişli ve metabolik hastalıkları, otoimmun dediğimiz bağışıklık sisteminin uygun olmayan çalışmasına yan artan karaciğer hastalıkları, safra kanallarını etkileyen bazı durumlar en başta gelmektedir” dedi.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasına dikkat

Bu belirtilerden bir ya da daha fazlasına dikkat

Prof. Dr. Övünç Yaprak, karaciğer ile ilgili sorunların, erken evrelerde keskin bir semptom olmaksızın sessizce geliştiğine değinerek, şu bilgileri verdi:

Oysa siroz aşamasına geldiğinde şikayetler oluşmaya başlar. Sirozunuz varsa, bu belirtilerden bir veya daha fazlasını ayrım edebilirsiniz. Bu belirtiler ise; kaşıntı, gözlerin ve cildin sararması ile idrarın koyulaşmasına neden olan sarılık, bacak ve bacaklarda ödem, karında istikrarsız toplanması, karın cildinde toplardamar varisleri, kanlı kusma, avuç içlerinde kızarıklık, kadınlarda adet düzensizlikleridir.

Hem kanamaya akım, sık burun ve diş eti kanaması, ciltte basit morarma, ufak kanamaları durdurmada zorluk ile hafıza kaybı, amnezi, kafa karışıklığı ve uyuşukluk da bir öteki belirtilerdendir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here