spot_img

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken 6 soru

Türk saç tasarımcı Samet Zili, boyama işleminde alerji gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için uyarılarda bulunarak, “Saçlarında beyaz bakmak birçok kadının istemediği bir durumdur. Kadınlar, beyaz saç gördüğünde ya da kendileri saç renklerinde değişim yapmak istediklerinde ilk olarak saç boyatmak için kuaföre gitmeyi tercih etmelidir.

Mesela, İngiltere’de saç boyatmak istiyorsanız, başlangıçta saç derileriniz için alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu test olmadan saç boyatma işlemi yapanlara ağır cezalar verilmektedir” diye konuştu. 

Alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor

Alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor

Türk saç tasarımcı Samet Zili kullanılan saç boyaları ve boyama işlemiyle ilgili detayları ise şöyle aktardı: Saç boyamada kullanılan boyaların içerisindeki maddeler, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sağlık Durumu Bakanlığı göre onaylanmış ve kaliteli ürünler olmasına uyarı edilmesi gerekiyor.

Bilhassa, fazla erken yaşlarda başlayan veya bir ayda birkaç defa yapılan saç boyama işlemleri, cilt dâhil tüm vücutta alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor.

Düşük Kalite ürün satın alınarak evde yapılan saç boyama işlemlerinde de bu gibi sıhhat sorunları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir. Saç rengini sarıya boyatmak isteyen kadınlar açıcı uyguluyor ama bu durum deriye hasar verebiliyor. Ayrıca saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve saçta ve ciltte eskime süreci başlıyor.

Alerjiye sebep olan PDP maddesi

Alerjiye sebep olan PDP maddesi

Samet Zili ayrıca, “Saç boyalarında alerjiye sebep olabilen faktör madde PDP (Parafenilendiamin), aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcuttur. Bir Takım alıngan cilde sahip olan kişilerde PDP maddesi, cilt ile ikinci kere bağlantı ettiğinde alerji de başlamış olur.

O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. sonradan bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de çok yüksektir. Bu yüzden kadınlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır” ifadelerini kullandı.

Saç boyası çeşitlerinin hepsi alerji yapar mı

Saç boyası çeşitlerinin tümü alerji yapar mı?

Saç boyalarındaki fiyat farklılığının, saç boyası seçimindeki karar sürecini etkilediğini bildiren Zili, “Bu şart, kişiden kişiye değişiyor. Ama deri sağlığı ve alerji açısından en tehlikeli olan iki değişiklik badana vardır. Bunlar organik ve daimi saç boyalarıdır. Organik boyalar genellikle hamilelik dönemlerinde kadınların en fazla seçim ettiği boya çeşitlerindendir.

Bu boyalar, toz ya da akışkan halde kullanılabiliyor. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için emrindeki etkileri ve alerjiye maruz kalma ihtimali de daha yüksektir. Kadınların öncelikli olarak kendi doğal saç renklerini kullanmalarını öğüt ediyorum” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here