spot_img

Baş ağrısına ne iyi gelir? Sürekli zonklayıcı baş ağrısı niçin olur ve nasıl geçer?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, çocuklarda çok sık görülen ve Kırmızı Yanak hastalığı olarak adlandırılan beşinci hastalık hakkında uyarılarda bulundu. Bu hastalığın oldukça yaygın ve bulaşıcı bir rahatsızlık olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Taşkın, “Parvovirüsün sebep olduğu fazla bulaşıcı ve yaygın bir çocuk hastalığıdır. Parvovirüs enfeksiyonu veya yanaklarda oluşan kızarıklıktan nedeniyle kırmızı ya da tokatlanmış yanak hastalığı olarak da bilinir. Çocukların birçoğu hastalığı hafif geçirip tedaviyle sağlıklarına kavuşurlar. Lakin bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilir” dedi.

Bu belirtiler varsa uyarı 

Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, yaptığı yazılı açıklamada beşinci hastalıkla ilgili şunlara değindi:

Bebeğinizin iki yanağında da aydınlık, kırmızı renkli, sıcak ve kabartılı lekeler varsa, beşinci hastalığa yakalanmış olabilir. Beşinci hastalığa yakalanmış bir bebekte, daha sonraki birkaç gün içinde, kollarında, gövdesinde, kalçasında ve uyluklarında pembe, dantele benzeyen hafif şişkin döküntüler ortaya çıkabilir.

Döküntü, genel olarak hastalığın sonlarına dürüst, bulaşıcılık dönemi geçtikten sonradan oluşur. Çocukların bazılarında, döküntü başlamadan önce, boğaz ağrısı, hafif ateş, baş ağrısı ve bitkinlik gibi soğuk algınlığı belirtileri gösterebilirler. Başlangıç belirtilerinin arasında kaşıntı da olabilir. Bu döküntüleri, diğer viral veya herhangi bir ilaçtan kaynaklanan belirtilerle karıştırmak da mümkündür. Döküntü, üç hafta baştan başa bir geçer, sonradan yeniden gelebilir. Bebek sıcak ortama ya da güneşe de maruz kaldığı zaman, döküntü daha da çoğalabilir.

Hamile kadınlar hasta çocuklarla temastan kaçınmalı 

Dr. Gökmen Alpaslan Taşkın, gebe kadınların bu hastalığı geçirmekte olan çocuklarla temastan kaçınmaları gerektiğine uyarı çekerek, “Beşinci rahatsızlık geçiren bebeklerin genel durumu epeyce iyidir. Bebekte orak hücre anemisi hastalığı yahut ya da bağışıklık sistemi güçsüz değilse, beşinci hastalığı hafif geçirir. Ama böyle bir şart söz konusuysa, daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Parvovirüsün, hamile kadınlara olumsuz etkisi olabilir. Bu sebepten dolayı, hasta bir bebeği hamile kadınlardan (özellikle de gebeliğin birincil üç aylık döneminde olanlardan uzak yetişmek gerekir. Bir kadın gebelik döneminde parvovirüs enfeksiyonu geçirirse, bebeği de bu enfeksiyondan etkilenebilir” diye konuştu.

“Döküntülerin evde teşhis edilmesi defalarca kolay olmayabilir” diyen Taşkın, “Böylece, eğer bebeğinizin beşinci hastalık geçirdiğinden şüpheniz varsa, en iyisi, çare gerektiren başka bir hastalığı olup olmadığından belirlenmiş almak için doktoruna muayene götürmektir. Bebeğinizde, beşinci hastalığa aynı bir döküntü ve orak hücreli anemisi veya bağışıklık sistemi zafiyeti gibi başka bir rahatsızlık varsa, yine doktoruna başvurulmalıdır ifadelerini kullandı.

Bol akıcı tüketilmeli 

Alınması gereken önlemlerin başında bol sıvı tüketiminin olduğunu gösteren Taşkın, “Ateşi devirmek ve hafif sancı ve sancıları dindirmek için parasetamol grubu ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. Döküntüler ortaya çıkana dek çocuğunuzda parvovirüs enfeksiyonu olup olmadığını iyi anlamak çok zordur. Döküntü meydana geldikten daha sonra da rahatsızlık bundan böyle bulaşıcı değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here