spot_img

Bu yaz plajlarda ayrıca huzur ayrıca zarafet ön planda!

Kramp

Kramp

Hamilelikte istem dışı adale kasılmaları (kramp) sık görülüyor. Bilhassa geceleri kan dolaşımı yavaşlayıp kaslara daha az oksijen ulaştığından kramplar artabiliyor.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Eğer kramp bacak ve ayak bölgesinde ise kaslarınızı hafifçe germe hareketi yapın. Bacağınızı yukarı kaldırıp bacak parmaklarınızı yukarı doğru hafifçe gerin. Ilık ve ıslak bir havluyu ağrılı bölgenize sararak dinlendirin. Şiddetli bir sızı durumunda doktorunuzla temasa geçin.

Krampa karşısında; bol su harcamak, yürüyüş yerine getirmek, uzun zaman ayakta kalmamak, uyumadan önce ılık duş olmak ve 10 dakika üçgenin taban olmayan kenarı egzersizleri yapmak, otururken ayağın altına yükselti düzenlemek, ayaklarınıza ve baldırınıza kan dolaşımını artırmak için masaj yerine getirmek, süt içmek, mineralden varlıklı (maden suyu, balık, kırmızı et, fındık, kuruyemiş) tüketmek ve varisiniz varsa mirasçı çorabı giymek faydalı olacaktır.

Ödem

Ödem

Özellikle el ve ayaklarda oluşan ödeme yüz ve göz kapaklarında da şişlikler, kulak çınlamaları, gözde sinek uçuşmaları ve ense ağrıları eşlik ediyorsa sorun tansiyondan kaynaklanıyor demektir.  bu nedenle tansiyon çabucak ölçülmeli ve yüksek seyrediyorsa mutlaka bir hekime başvurmalıdır.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Seyahatlerde verdiğiniz molalarda sık sık yürüyüş yapın. Hafif ve eksik tuzlu beslenin. Araçta oturduğunuz koltuklarda ayaklarınızı büküp uzatarak kan dolaşımını arttırıp ödem ve tromboz gibi dolaşım bozukluklarından korunun. Mirasçı gibi dolaşım bozukluğunuz varsa mutlaka varis çorabı kullanın. Rahat ve sıkı kıyafetlerden kaçının. Özellikle yürek ve böbrek hastası olanlar ve gebeliğe ast hipertansiyonu çıkan gebeler çok yakın hekim kontrolünde gebeliklerini sürdürmeli ve kontrollerini aksatmamalıdır. Kuşkusuz ödem sökücü nebati yaklaşımlar ve ilaçlardan sakının.

Mide bulantısı

Mide bulantısı

Hamilelikte genel olarak bulantı, kokuya duyarlık, bazı yiyecekleri yiyememek gibi durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Kusma çoğunlukla sabahları aç karnınayken, işe yetişme stresi ile uyanınca artabilir.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Sabahları uyanılması gereken saatten 5-10 dakika önce uyanıp başucuna geceden konulmuş tuz bir kraker ya da leblebiden atıştırıp gerginlik yapmadan hazırlanıp evden çıkmak bulantıyı azaltmaktadır. Gerekirse geceden alınacak zencefil kökünden yapılan bulantı engelleyici kapsüllerden faydalanılmalıdır. Nebati tedavi ile rahatlamayan hastalarda hamilelik öncesi mide problemleri (gastrit, ülser veya reflü) sorgulanmalı ve tedavisi için gastroenteroloji uzmanına yönlendirilmelidir.

Reflü

Prof. Dr. Ebru Dikensoy “Gebelikte reflü sık görülebilir ve besin alışkanlıklarını değiştirince önlenebilir. Biz bütün gebelere yemeklerden bir saat önce ya da sonradan akıcı almaları, yemekle birlikte su, ayran ve kola gibi değişken maddeleri almamaları konusunda tavsiyelerde bulunmaktayız. Katı gıdalarla sıvı gıdalar birlikte alındığında daha geniş bir hacim ve büyüklüğe ulaşan, açısı da bozulmuş mideden yemek yemek borusuna değişken kaçmasına (reflüye) yol açmaktadır.

Sık aralıklarla azar azar gıda, tok iken değişken almama, gece daha yüksek bir yastık kullanma gibi tavsiyelerde bulunabiliyoruz. Tüm bunlara rağmen reflü ve mide ağrısı çeken hastaları tedavi planlamak amaçlı gastroenterolojiyle görüştürmekteyiz” diyor.

Ciltte çatlaklar

Ciltte çatlaklar

Gebelikte karın bölgesinde oluşan çatlaklar cildin gerilmesi (karnın büyümesi) nedeniyle ortaya meydana çıkan geçici bir problemdir.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Gebelikte özellikle göğüslerde hacimce çoğalma çok olduğu için ilk kez göğüslere çatlak önleyici krem başlanmalıdır. Çoğunlukla gebeliğin 16. haftasından itibaren öncelikle göğüslere, sonra belin ince kısımlarına, karın bölgesine ve üstteki bacağın ön yüzüne çatlak önleyici krem sürülmesi önerilir. Eğer cildiniz esnekse üzüntü duymanıza lüzum yoktur. Doğumdan bir hafta sonradan yapılacak fraksiyonel lazer tedavisi bu çatlakları büyük oranda gidermektedir. 3 haftalık seanslarla adamakıllı geçene kadar fraksiyonel lazer uygulaması epeyce yüz güldürücüdür.

Gebelik şekeri

Gebelik şekeri

Hamilelik, diyabetik olmayan bir anneyi bile diyabetik duruma sokabilecek bir dönemin bütünüdür. Gebelik öncesi diyabeti olmayan bir anne 26. haftadan itibaren diyabetik ülkü gelebilir.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Gebelik şekeri; taranması ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir iç salgı bezleri hastalıktır. Değerler yüksek ise; annenin şekerini kontrolde tutup iri bebek oluşumunu, doğum travmalarını alıkoymak, yenidoğan döneminde kalsiyum, magnezyum ve potasyum düşüklüğüne yan geçirilmesi mümkün nöbetlere önlemek ve akciğerlerin düzgün gelişimini temin etmek nedeniyle detaylı tetkikler ve tedavi sürecine başlıyoruz. Şeker Hastalığı eğer tespit edilip çare edilmezse bebeklerde fazla önemli sorunlara yol açmaktadır.

Ateş

Alev

Hamilelikte ateş yükselmesi ve titreşim olağan bir koşul olmasa da buna yol açan öyle çok niçin var. bu nedenle her alev yükselmesinde Covid-19 olduğunuz kaygısına kapılmayın. Ancak bilhassa gebeliğin birincil üç ayında geçirilen viral enfeksiyonlar ve alev bebeğin beyin ve öteki organlarının gelişimini etkileyebildiğinden çok dikkat etmek gerekiyor.

Ne yapmalısınız

Ne yapmalısınız?

Prof. Dr. Ebru Dikensoy “Böyle bir durumda keza kendi sağlığınızı ayrıca bebeğinizin sağlığını riske atmamak için zaman kaybetmeden doktorunuzu aramanız en doğrusudur. öte yandan Covid-19 gebelikte üçüncü trimesterde yani 28. Gebelik haftasından daha sonra daha kötü seyretmekte ve anne bebek ölümünü artırmaktadır. Gebelikte Covid-19 durumunda etkin ve önerilebilecek bir tedavi bulunmamaktadır. Gebe kalma düşüncesi var ise gebelikten önce aşı elde etmek en doğrusudur ve aşıdan ne dek vakit daha sonra hamile kalınabileceği tartışmalıdır.

Bizler hastalarımıza bir ay daha sonra hamile kalınabileceğini söylüyoruz. Dünya Afiyet Örgütü şu belli başlı dek gebelere uygulanan aşı ile ilgili bir yan etki bulunmadığını, oysa aşı yaptırma kararını hekim ve anne adayının beraber değerlendirme yaparak vermesi gerektiğini belirtiyor. Gebenin kronik bir hastalığı varsa (astım, KOAH, diyabet vb) her iki aşıdan da olabileceği vurgulanmaktadır” diyor. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here