spot_img

Bu yaz plajlarda hem rahatlık keza zariflik ön planda!

Sigara içilmesi, kırmızı et tüketimi, ileri yaş, obezite, diabetes mellitus veya insülin direnci varlığı, ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi inflamatuvar bağırsak hastalıkları sütun kanseri riskini artırırken ahenkli maddesel egzersiz, taze sebze ve meyve ile gıda ve lifli gıda tüketimi koruyucu etki göstermektedir.

Kolon kanserinin en sık görülen belirtisi dışkılama alışkanlığında görülen şartların değişmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu şansın dönmesi; ishal ya da kabızlık, dışkı çapında incelme, tam boşalamama duygusal olarak sayılabilir. Keza rektal kanama, karın ağrısı, demir eksikliği anemisi ve kilo kaybı öteki belirtiler aralarında yer alıyor.

Kolorektal kanserlerin yüzde 95’i poliplerden kaynaklanmaktadır

Kolorektal kanserlerin yüzde 95’i poliplerden kaynaklanmaktadır

Polip, bağırsağın iç yüzeyinde et beni şeklinde yer alan oluşumlardır. Adenomatöz polipler tümörleşme potansiyeline sahip olup erkeklerin yaklaşık yüzde 30’unda ve kadınların yüzde 20’sinde görülür.

Bu poliplerin endoskopik olarak çıkarılması ile tümöre ilerlemesi engellenmiş olur. Yaş ilerledikçe polip görülme sıklığı artmaktadır. bu nedenle 50 yaşın üstüne ahenkli kolon kanseri taraması önerilmektedir. Ailede kolon kanseri varlığında taramanın daha erken başlaması gerekebilir.

Kolon kanserinde tarama 3 şekilde yapılmaktadır

Kolon kanserinde tarama 3 şekilde yapılmaktadır

Birincisi yılda bir dışkıda kuytu kan testidir. Testin artı olması durumunda kolonoskopi yapılarak değerlendirme yapılır. Bu yöntemin duyarlılığı düşük olup bağırsak içerisinde bulunan lezyondan kanama varlığında deneme artı sonuçlanır. Ayrıca anal fissür ya da mayasıl varlığı hatalı artı sonuçlara niçin olabilir.

Taramada ikinci usul rektosigmoidoskopidir. Sadece lavman ile yapılan bağırsak temizliği ile bağırsağın son 50-60 cm’nin incelenmesine olasılık tanır ve 5 yılda bir yapılması nasihat edilir. Üçüncü yöntem ise 10 yılda bir kolonoskopi yapılmasıdır. Kolonoskopi bütün kalın bağırsağın incelenmesine ihtimal tanır.

Polip saptanırsa benzer seansta polipektomi işlemi uygulanarak çıkarılabilir. Denetim kolonoskopinin ne zaman yapılacağına çıkarılan poliplerin histolojik tipine, sayısına ve boyutuna tarafından karar verilir. Bütün kanserlerde olduğu gibi kolon kanserinde de erken teşhis fazla önemlidir. Yerinde tarama ile erken dönemde teşhis edilen hastalar başarı ile tedavi edilebilmektedir.

Değişen bağırsak alışkanlıkları tipik belirtiler arasında yer alıyor

Değişen bağırsak alışkanlıkları tipik belirtiler arasında yer alıyor

İshal veya kabızlık, bağırsakların adamakıllı boşalmaması şehvetli ve sık dışkılamaya çıkmak, dışkıda (çok açık ya da koyu renk) kan görme, dışkının her zamankinden daha ince olması, çoğunlukla gaz sancısı ve krampları ya da doluluk ve şişkinlik şehvetli, nedensiz kilo kaybı, sürekli kendini yorgun kestirme, mide bulantısı ve kusma.

Diğer sağlık problemleri de benzer belirtileri gösterebilir. Bu belirtileri olan herkes teşhis ve çare edilmek için olabildiğince erken bir şekilde doktora başvurmalıdır. Genellikle, kanser erken evrelerde ağrıya niçin olmaz. Doktora gitmek için, ağrıyı beklememek fazla önemlidir

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here