spot_img

Dışkılama alışkınlığında görülen bu değişikliklere uyarı!

Vücudun korunma mekanizması

Vücudun korunma mekanizması

Terlemenin vücudun bir korunma mekanizması olduğunu belirten Doç. Dr. Görür, “Salgılanan değişken uçup gitme aracılığıyla vücut ısısını düşürür ve beden sıcaklığının değişmesine neden olur. Bu şart sıradan ter bezlerinin duygusal uyarılara abartılı yanıt vermesinden kaynaklanmaktadır.

Etap tabanı, eller ve yüzde yer alan ter bezleri kokusuz ve renksiz bir değişken salgılarken, koltuk altı ve genital bölgelerde yer alan ter bezleri koyu kıvamlı ve kokulu sıvı salgılarlar” ifadelerini kullandı.

Acı ve ekşi gıdaları tüketirken dikkat

Acı ve ekşi gıdaları tüketirken uyarı

Bölgesel fazla terlemenin eller, koltuk altı, ayaklar, alın ve yüzde sıradan fizyolojik ve duygusal ihtiyaçların ötesinde terleme olması durumu olduğunu açıklayan Doç. Dr. Görür, “Ara Sıra bireyi utandıran ve jurnal aktivitelerini kısıtlayan fazla terleme, tıpta hiperhidrozis olarak tanımlanır” diye konuştu.

Gün içinde değişik şiddetlerde terleme olabileceğinin, duygusal uyaranlar çoğunlukla terlemeyi artırsa da herhangi bir sebep olmadan da terlemenin ortaya çıkabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Görür, “Terlemeyi sosyal ortamlar, heyecan ve psikolojik stresler artırabilir, acı ve ekşi gıdaların yenilmesi ile de aşırı terleme olabilir. Vakaların yarıya yakın oranında aileden gelen genetik geçiş laf konusu olabilir” dedi.

Aşırı sıkılgan ve utangaç olabilirler

Terleme bireyde nasıl tesir bırakır? sorusunu da yanıtlayan Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, “Genelde utangaç karakterli olan kişilerde terleme, daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açabilir. Terleyen kişiler sosyal ortamlardan da uzakta durmaya çalışabilir. Cana Yakın sinir sistemi denilen asap grubunun fazla aktivitesi ile oluşan bölgesel fazla terleme, kişiyi strese sokabilir ve gün içinde kesintilerle ya da kesintisiz devam edebilir. Bu seviyede olan terleme, tedavi gerektirir” dedi.

Kalıcı tedavi cerrahlar tarafından yapılıyor

Daimi çare cerrahlar kadar yapılıyor

Bölgesel fazla terlemenin tedavisi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, “Botoks tedavisinin geçici vakit ile etkin olabilir, dermatoloji ve plastik cerrahi uzmanları kadar uygulanılır. El, yüz ve koltuk altı terlemelerinin daimi tedavisi Göğüs Cerrahisi doktorları tarafından yapılır. Bacak terlemelerinin cerrahi tedavisi ise Kalp-Damar Cerrahisi hekimleri göre yapılır” şeklinde konuştu.

Ameliyat ne zaman gerekli

Ameliyat ne vakit zorunlu?

Aşırı terlemenin şahısların sosyal yaşamlarını azımsanmayacak düzeyde etkilediğini ve bazı belirtilerin cerrahi işlem gerektirdiğine uyarı çeken Doç. Dr. Ahmet Rauf Görür, şunları söyledi:

Sırf tokalaşmamak için yeni biriyle tanışmaktan çekiniyorsanız, pantolonunuzun kenarı elinizi sildiğiniz için sürekli kirleniyorsa, bilgisayar kullanamıyorsanız, yanınızda aralıksız elinizi silecek bir şeyler taşıyorsanız, kapı tokmaklarını çevirirken zorlanıyorsanız, yerine geçen kimse kıyafetler taşıyorsanız, yazı yazarken zorlanıyorsanız, sosyal hayatınız ve psikolojiniz etkilenmeye başladıysa, ameliyat sizin için iyi bir çözüm olabilir.

Operasyon kamera yardımıyla yapılıyor

Operasyon kamera yardımıyla yapılıyor

Cerrahi operasyonlarının nasıl yapıldığı konusunda da bilgi veren Doç. Dr. Rauf Görür, günümüzde klipsli ETS yönteminin; istemsiz hareket terleme çıkması halinde (işlem öncesi, bel, karın, göğüs, bacaklar, diz kapağı gibi vücudun terlemeyen bölgelerinde, işlem sonrası terleme olmaya başlaması durumu) geri değişim şansı olması ve tatbik kolaylığı sebebiyle en fazla seçim edilen ameliyatların başında geldiğini vurguladı. Doç. Dr. Rauf Görür, “Klipsli ETS yöntemi, genel duyu yitimi aşağıda iki ufak kesi ile kamera yardımıyla yapılır. Ameliyat ile cana yakın asap fonksiyonu bölgesel olarak ortadan kaldırılır” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here