spot_img

En çok aldatan burçlar belli oldu!

Rozase (gül hastalığı) yüzün orta hattını tutan, ataklarla seyreden öbür klinik tipleri olan kronik tekrarlayıcı bir cilt hastalığıdır ve sadece yüzü etkilemektedir. Ancak yüzde kızarıklık ve sivilcelenme yapan farklı hastalıklar da bulunmaktadır.

Bu rahatsızlıklar arasında egzama, demodikozis, kortizon rozasesi, nörojenik rozase, ilaç alerjisi, lupus ve akne gibi hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların kesin ayırımı cildiye uzmanı tarafından yapılabilmektedir.

Rozase hastaları bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı

Rozase hastaları bu gıda ve içeceklerden uzakta durmalı

– Histaminden zengin gıdalar (fermente/tütsülenmiş/hazırlanmış gıdalar, olgun peynir.)
-Niasinden varlıklı besinler (ciğer, hindi, ton-somon balığı, yer fıstığı vb.)
-Kapsaisin içerikli gıdalar (biber türleri, acı soslar vb.)
-Sinnamaldehit içerikli gıda ve ürünler (domates, narenciye, tarçın, çikolata vb.)
-Isısı yüksek her türlü yiyecek ve içecek rozaseyi tetikleyebilmektedir.

Keza hastanın kişisel tetikleyici olarak bildirilen her türlü gıdadan uzaktan durması da önerilmelidir. Alkol rozase hastalarında atakları artırmaktadır, içki taşıyan soslar ve bozadan da kaçınmalıdır. Kahvenin bundan böyle rozaseyi şiddetlendirmediği bilinmektedir. Fakat aşırı sıcak kahve ve çay içilmemelidir.

Rozase hastaları günlük deri bakımına dikkat etmeli

Rozase hastaları günlük cilt bakımına dikkat etmeli

Yüz epeyce hassas olduğu için hassas ve kızarık ciltler için özel geliştirilmiş krem bazlı ürünler tercih edilmelidir. Bilhassa etkin dönemlerde kullandıkları ürünlerle kızarıklık, yanma ve batma gibi tahriş belirtileri tanımlamaktadır.

Hastalarda rutin deri bakımı oldukça önemlidir. Hem atakların azaltılmasında ayrıca de uygulanan tedavilere uyumun artırılmasında fayda sağlamaktadır. Bozulmuş cilt bariyerinin onarılması için alıngan ciltler için geliştirilmiş alerjik olmayan dermokozmetik ürünler seçim edilmelidir.

Rutin cilt bakımı temizleyici, nemlendirici, güneşten koruyucu ve cilde uygun dermokozmetik ürünlerin kullanımını içermektedir. İlk olarak günde 2 defa cilt sabun içermeyen, deriyi kurutmayan, nemlendirici etkisi olan temizleyicilerle yıkanmalı, sonrasında yumuşak pamuk havlularla yavaş yavaş silinmelidir.

Yüz, günde 2 defa nemlendirilmelidir. Nemlendiriciler deriden su kaybını azaltır, cilt bariyerini onarır, tahrişi azaltarak hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

Uygun güneş koruyucu ürünler seçilmeli

Uygun güneş koruyucu ürünler seçilmeli

Güneş ışınlarından korunmak için asgari SPF 30, titanyum dioksit ve çinko oksit gibi inorganik ultraviyole ışık filtreleri ve dimetikon taşıyan güneş koruyucular tercih edilmelidir. Silikon taşıyan ürünler de rozasede yararlıdır. Ürünler mutlaka parfümsüz olmalıdır.

Hastalar tüm sene her tarafında güneşten koruyucu kullanmalıdır. Cilde uygulanacak kozmetik mahsul seçimi oldukça tedbirli yapılmalıdır. Deriyi tahriş edecek ürünlerden kaçınmalıdır. Seçilecek ürün fazla eksik miktarda alınarak deriye uygulanmalı, 72 saat içinde yanma batma yaparsa kullanılmamalıdır.

Kullanılan kozmetik ürünlere çok dikkat edilmelidir. Mentol, alkol, okaliptus, karanfil yağı gibi iritan özellik gösterebilecek içerikleri olan ürünler rozaseyi tetikleyebilmektedir. Yüz bölgesini sabunlama, tonik ve temizleyicilerin kullanımı, uygun olmayan kozmetik ajanlar ve tıraş bakım ürünlerinin kullanımı da rozaseyi tetiklemektedir.

Rozase hastaları kimyasal peeling, eksfolyasyon, kese, mikrodermabrazyon ve dermabrazyon gibi soyucu işlemlerden kaçınmalıdır. Fakat botulinum toksini, mezoterapi, dolgu, PRP ve lazer uygulamaları yapılabilir.

Sıcak rozasenin düşmanı

Sıcak rozasenin düşmanı

Rozase dış faktörlerden çok etkilenen bir hastalıktır, o nedenle tetikleyici faktörlerden uzaklaşılması keza çare ayrıca de çare sonrası atakların tekrarlamaması için oldukça önemlidir. Rozaseyi tetikleyen en manâlı etmen UV (güneş) ışığıdır.

Sıcakta damarlar genişlediği ve bazı inflamatuar maddeler salgılandığı için cilt lezyonları şiddetlenmektedir. Her türlü sıcaktan (güneş, sıcak banyo, sauna, kaplıca, hamam, SPA, sıcak havuz vb. kullanımı, saç kurutma makinası kullanımı, ütü yapma, yemek buharı, bulaşık makinasından sıcak buhar, sıcak yiyecek ve içecekler, soba ve sanki radyan ısıtıcılar, termofor kullanımı) kaçınmalıdır.

Yaz aylarında klimalı serin ortamlarda bulunma, zaman zaman yüzü serinletici spreylerle rahatlatma ve mutlaka gölgede oturma önerilir. UV indeksi peşine düşüp takip edilmeli, 8’in üzerindeyse dışarı çıkılmamalıdır. 3-8 arasındaysa güneşten koruyucu şapka-giysi-gözlük ve krem kullanılarak 11.00’den önce veya 16.00’dan sonra dışarı çıkılabilir.

Hastalarda stres yönetimi de oldukça önemlidir. Bu açıdan profesyonel destek alınabilir, hastalar psikolojik olarak rahatlatılmalıdır. Uyumlu egzersiz gerginlik kontrolü açısından faydalı olsa da egzersiz serin bir ortamda yapılmalı, açık havada yapılacaksa da erken sabahleyin ya da akşam saatleri tercih edilmelidir.

Rozase günlüğü tutun

Rozase günlüğü tutun

Gül hastalığı ayrıca iç hem de dış birçok faktörle tetiklenen bir hastalık olup tetikleyici faktörler her hastada farklılık göstermektedir. bu nedenle bireysel tetikleyicilerin belirlenmesi önemlidir. Hastalara bu konuyla ilgili bir jurnal tutmaları da önerilmektedir. Bu usul hastaların tetiklenme karşılayan faktörler konusunda daha bilinçli ışık halkası gelmelerini ve bunların hastalıklarıyla olan ilişkisini daha net görmelerini ve sakınmalarını sağlayacaktır.

Bu günlükte maruz kalınan hava şartları, yenilen yiyecekler ve içecekler, yapılan aktiviteler, yüze sürülen kozmetik ürünler yer almalı ve hastalığın o günkü şiddeti kaydedilmelidir (hafif alevli, orta, şiddetli). Her gün bu jurnal tutularak alevlenme olan günlerdeki karşılıklı sebepler gözden geçirilmelidir. Bu jurnal suçlu faktörler bulunana dek belli bir süre tutulabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here