spot_img

İlk buluşmada aradaki buzları eritmenin 6 yolu

İlk mülâkat bir ilişki için oldukça önemlidir, yaklaşık olarak ilişkinin dönüm noktası ilk görüşmedir. İlk buluşmanın güzel geçmesi ilişkinin devamı için kararımızı aracısız olarak etkiler ve bu yüzden ilk görüşmede sohbette çabucak buzları eritebilmek çok önemlidir. İşte OkCupid’in hazırladığı ilk sohbetinizin neşelendirici geçmesi için 6 anahtar sözcük.

İlk buluşmada aradaki buzları eritmenin 6 yolu

Dikkatli olun

İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler. Siz sorun, iyi dinleyin ve dinlediğinizi hissettirin. Bunu iletişiminizde belirli edin. İlişki uzmanı ve yazan Susan Winter, “Nasılsın, neler yapıyorsun, ne işle uğraşıyorsun?” gibi soruların hiçbir amaç açıklama etmediğini söylüyor ve ekliyor “Hitabe esnasında ilginizi gerçekten kesin olabilmek için kendi tarzınızda sorular sormanız gerekli? Bunları sorabilmek için öncelikle iyi bir gözleme ihtiyacınız var.”

Evet-hayır soruları sormayın

Sohbetin ilerlemesini istiyorsanız ucu açık soruları seçin. Hatta “Senin için bir ilişki nedir? Seni ne eğlendirir? Hayal edip de hemen şimdi gerçekleştirmediğin bir şeyler var mı?” gibi sorular cebinizde bulunsun.

Meraklı olun

Sohbet sırasında bilmediğiniz bir konu hakkında sohbet açılırsa, bu sizin için ayrıca öğrenme ayrıca de karşınızdakine yakınlaşma fırsatı tanır. Karşınızdakinin bildiği ve merak ettiğiniz şeyleri sormaktan çekinmeyin. Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Alexandra Solomon, “Burada açık sözlülük çok önemli” diyor. “Normalde merak etmeyeceğiniz bir şeyle aşırı ilgileniyor gibi yerine getirmek zıt tepebilir” diye de uyarıyor.

Gündemi peşine düşüp takip edin

Dünyada olan bitenden haberiniz olsun. “Hava ne kadar güzel” demektense gündemde olan, büyüyen bir durum hakkında karşınızdakinin fikrini sorabilir, konuşmak istediğiniz ortak bir konu ise uzun bir sohbete yelken açabilirsiniz. İlişki uzmanı Dr. Tina B. Tessina, “Laflamak tenis maçı gibi gidip gelmelidir” diyor. “İlk konuşmada müşterek noktalar bulmak sohbeti koyulaştıracaktır. Ortak noktalar bulmanın en iyi yollarından biri de gündemi takip etmektir.” Yeni bir haber, trend bir video, yeni çıkmış bir dizi sezonu sohbeti ilerletmek için iyi birer açılış olabilir.

Deneyimlerinizi paylaşın

ayrı zamanlarda da olsa; gittiğiniz yerlerden, etkinliklerden, bu anıların size neler hissettirdiğinden bahsedin. Bunu yaparken hitabe ve dinleme dengesini de iyi kurun. Sadece sizin anlatmanız ya da sürekli sorular sorup karşıdakini konuşturmanız iyi bir tanışma demek değildir. Içten dengeyi bulmak ikinizin de birbirinizden bir şeyler bulabileceği fırsatlar yaratabilmek anlamına kazanç.

İltifat etmekten çekinmeyin

Psikolog Gretchen Kubacky, “İltifat etmek bir sohbette buzları eritmenin en basit yöntemlerinden biridir” diyor. Bilhassa maddi özellikler yerine kişilik ve davranışlara yöneltilen iltifatlar karşıdaki insanın kendisini güvende ve aşina hissetmesini sağlar. Siz de iltifatlarla karşınızdakinin özgüvenini beslemeyi unutmayın. Fiziki iltifatlardansa hoşunuza dışarı giden müşterek yönlerine, hissettiklerine sağduyu iltifatları seçin.

Burada tanışmanın yüz yüze mi yahut mesajla mı olduğu fazla kayda değer. Eğer bir dostluk platformundan tanıştıysanız o birey hakkında öyle fazla bilgiye ulaşmak muhtemel. Profilini detaylıca inceleyerek yaşam tarzı, alaka alanları, zevkleri gibi detayları öğrenebilir, bu sayede konuşmaya fazla daha tedbirli başlayabilirsiniz. Keza mesajlaşarak flörtleşmek bazıları için daha kolay olabilir fakat karşıdaki kişinin jest ve mimiklerini görememek bir dezavantaj olabilir. Bu yüzden eğer ilk tanışmanız mesajlaşma üzerinden oluyorsa duygularınızı açığa vurmak için emojiler kullanmayı ve hislerinizi söylemeyi de dikkatsizlik etmeyin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here