spot_img

Salgında çift ilişkileri nasıl etkilendi

Jurnal hayatımızdan meslek yaşamına dek böylece çok konuda hayatımızı derinden etkileyen salgın, cümbür cemaat için zorlu bir işlem oluyor. Büyük ölçüde evden egzersiz modeline geçmesiyle birlikte çiftler, birbirleriyle daha fazla süre geçirmeye başladı. ara sıra bu birlikte geçirilen zamanın artması tek başına bir sorun haline de geldi.

Salgın, çiftleri ayrı şekillerde etkilese de cümbür cemaat için karşılıklı olan bir reel var, o da bu sürecin travmatik olması. Travma ile başa çıkmadaki en kayda değer kaynaklarından biri de çiftler arasındaki ilişkiler. Bu süreçte ihtiyaçları olan desteği partnerlerin birbirlerine sağlaması ve dolayısıyla çiftler arasındaki kuvvetli ilişki travmayla başa çıkmayı kolaylaştırabiliyor. Peki nasıl? Sürecin her iki taraf için de zorluğuna uyarı çeken DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Bilirkişi Psikolog/Çift ve Aile Terapisti İnci Canoğulları, çiftlerin salgın sürecini başarıyla atlatmak için yapması gerekenleri anlattı.

Zihin ayrılıkları yaşanabilir

Travma, birey için oldukça ağır bir yüktür. Çiftler ise bu yükü beraber taşıyabilir. Ama unutmamalıyız oysa tartı yine benzer yüktür. Yükü, iki kişinin taşıyor olması o yükün yok olması veya azalması demek değil, her iki tarafın da kendi payına düşen ve taşıması gereken bölümünün azalması anlamına gelir. Çünkü iki birey olduğumuzda güçlerimiz birleşir. Birbirimizin yaralarını sarar, somut ve hissi yardım verebiliriz. Bazen ihtiyacımız olduğunda birinin sadece orada olduğunu kavramak bile kimsesiz epeyce etkilidir. Bunlar da o yükün ağırlığının daha az hissedilmesini sağlar. Böylece daha da güçlenerek yolumuza devam edebiliriz. Çünkü devam etmemiz gerekir, yol uzun bir yol.

Duyulmadığımızda sesimizi duyurmak için hırçınlaşırız. Bu yolu birlikte yürümek, çiftlere karşılıklı bir kasıt verir. Fakat amaç müşterek olsa da bazen yolun nasıl yürüneceğine dair partnerler aralarında fikir ayrılıkları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda partnerler birbirlerini dinlemeli ve suçlamadan, hakaret etmeden ve aşağılamadan açıklama yapmalıdır. Hedeflerin iki taraflı olduğunu unutmamak ve gerektiğinde bunu hatırlatmak önemlidir. Her iki tarafın da düşüncelerini, fikirlerini paylaşabilmesi ve partneri kadar duyulduğunu hissetmesi gerekir. Sesimizi duyuramadıkça hırçınlığımız daha da artar. Bu da karşısında tarafa kin, öfke, aşağılama ve ara sıra de maddi zor olarak yansıyabilir. Hele ama böyle baskı dönemlerden geçerken bundan başka bunları yaşamak yükümüzü hafifletmek yerine daha da ağırlaştıracaktır.

Bu geçici bir koşul ve bu günler sona erecek

Geçmişteki travmalar, ailede geçmişte yaşanan bir rahatsızlık hikayesi veya kayıplar sebebiyle partnerlerden biri, diğerinden daha artı etkilenebilir. Çiftlerden biri diğerinden daha pozitif etkilenmiş olabilir. Daha biçare, daha kaygılı hissediyor, böyle olunca da rasyonel düşünemiyor ve panik davranışları artıyor olabilir. Bunun çok farklı alanlara yönlendirilmiş sebepleri vardır. Bu gibi durumlarda çiftler davranışlarını saçma, komik, çocukça bulmak ve kaygılarını minimize etmek yerine onu anlamaya çalışıp ihtiyaçlarının neler olduğunu sorabilir. Kaygının arttığı zamanlarda çift olarak sahip olunan kaynaklar devreye sokulabilir. Birlikte fotoğraflara ve videolara bakıp o günleri yâd etmek bir süreliğine o pozitif duyguların hissedilmesini sağlayacaktır.

Çiftler ara sıra yalnız kalma ihtiyacı duyabilir. Yalnız kalma ihtiyacı duyulduğunda, imkanlar kapsamında, bunu sağlayabilmek de çok önemlidir. Çiftlerden birinin bir süreliğine bir odada yalnız kalmak istemesi diğerinden sıkıldığı ya da bundan böyle onunla beraber edinmek istemediği anlamına gelmez. Böyle zamanlarda beni sevmiyor, beni önemsemiyor gibi olumsuz düşüncelere kapılmadan partnerlerin birbirlerinin ihtiyaçlarına saygı göstermesi ve bunun olağan bir şart olduğunu kendine hatırlatması gerekir. Her ne dek acilen hiç geçmeyecek gibi gelse de bu geçici bir şart ve bu günler sona erecek. İleride partnerinizle birlikte bu sürecin üstesinden nasıl geldiğinizi yâd etmek ve hatta birlikte gülebileceğiniz hikayelerinizin olması ne değin enerjik bir ilişkiniz olduğunu size gösterecektir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here