spot_img

En çok aldatan burçlar belli oldu!

Pürüzsüz ve eşit cilt tonu, cildimizin genç ve dinç görünmesi için elzemdir. Natürel ancak hepimiz cildimizin böyle görünmesini isteriz. Ancak gelmesini dört gözle beklediğimiz yaz aylarında görülen güneş lekeleri cildimizin güzel görüntüsünü etkileyebiliyor.

Güneş ışınlarının zararlı etkileriyle oluşan güneş lekelerine millet aralarında yaşlılık lekesi deniyor. Güneş lekeleri kadınlarda ve koyu tenlilerde daha sık görülüyor. Oluşumunda çocukluk erginlik döneminden itibaren maruz kalınan güneş ışınlarının etkisi olan güneş lekeleri 20’li yaşlarda itibaren kendini göstermeye başlıyor.

Uzm. Dr. Ayşen Sağdıç Coşkuner, güneş lekelerinin oluşumunu şöyle anlatıyor: “Derimize rengini veren pigment (renk) hücresi melanositlerdir. Derinin en üst tabakasında yer alan melanositler melanin üretirler. Koyu tende melanin daha fazla, beyaz tende daha az üretilir. Güneşlenme ile deri rengimiz koyulaşır, bronzlaşma meydana kazanç. Bronzlaşma; melanin üretiminin artması derinin en üst tabakasına yayılmasıyla olur.

Melanin deriyi hemen hemen bir kıyafet gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır yani bronzluk derinin zararlı güneş ışınlarına karşı bir savunma mekanizmasıdır. Ama uzun süreli ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında özellikle yüz, el, göğüs, sırt, kol ve bacaklar gibi açık alanlarda kahve renkli güneş lekeleri oluşur.  Güneş lekeleri UV ışınlarının yanı sıra kalıtımsal yapı, gebelik, hormonal değişimler, bazı ilaçların kullanımı, mantar gibi cilt hastalıklarından, yaralanma, yanık ve akne gibi cilt sorunlarından sonra ve yaşlılıkta görülebilir.”

Melazma

Melazma

En sık yüzde, yanak, burun üzeri, alın, dudak üstü, çene ve nadiren boyun, kollarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş ışınlarının etkisiyle yaz aylarında ve solaryum sonrasında artar, rengi koyulaşır, koyu tenlilerde daha sıktır. En sık kadınlarda görülür. Yüz bölgesinde genel olarak iki taraflı simetriktir, güneş lekesi olan kişilerde tiroit hastalıkları çoğunlukla görülebilir. Deriden koyu renkli yamalı sınırlı deriden şişkin olmayan lekeler şeklindedir.

Çiller

Çiller

En sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üstteki kısımlarında yerleşen 5 mm çapında dairesel veya oval kahverengi lekeler. Çok açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Çiller çevrelerindeki lekesiz ciltten çok daha çabuk melanin pigmenti ürettiğinden yazın güneş ışınlarının etkisiyle artıyor.

Solar lentigo

Solar lentigo

En sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi ya da siyah lekeler. Genellikle dıştan çalışmak zorunda olan ve bu nedenle güneşte uzun süre kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Açık tenli kişilerde daha fazla görülüyor.

Gebelik lekeleri

Gebelik lekeleri

Melazmanın hamilelik döneminde görünen türüdür. Güneş ışınları etkisiyle belirginleşir. Doğum sonrası kendiliğinden iyileşebilirken, geçmeyen hamilelik lekelerinin tedavisi için melazmadaki tedavi uygulanır. 

Bitkilere bağlı güneş lekesi

Bitkilere alt güneş lekesi

En çok yüz boyun cisim kollar ve el sırtında ortaya çıkan çizgisel veya benekli kahverengi lekelerdir. Cilde sürülen bazı kozmetik ürünler, parfümler ve cilde bağlantı eden incir, havuç, limon, dereotu, kereviz gibi bitkilerin özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucu ortaya çıkar. 

İlaçlara bağlı güneş lekesi

İlaçlara alt güneş lekesi

Bilhassa sivilce tedavisinde kullanhılan bir takım antibiyotikler, güneş ışınlarıyla etkileşime girerek ciltte yanma kızarma ve soyulma yapabilir. Erken dönemde hap kesilmezse, tıbbi çare yapılmazsa ve güneş koruyucular titiz kullanılmazsa kahverengi deri lekeleri ortaya çıkabilir. 

Yaz-kış güneşten korunun

Yaz-kış güneşten korunun

Uzm. Dr. Ayşen Sağdıç Coşkuner, güneş lekesinin teşhis ve tedavisinin mutlaka bir deri hastalıkları uzmanı tarafından yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Güneş lekesi tedavisinde en manâlı etkenin güneş ışınlarından etkili bir şekilde korunmak olduğunu andıran Uzm. Dr. Çoşkuner, güneşten korunmak için ahenkli kullanılan yerinde güneş koruyucu kremler ve şapka kullanımının tedavide ve lekelerin oluşumunun önlenmesinde son derece etkili olduğunu belirtiyor.

Gün içinde 11.00-16.00 saatlerinin güneş banyosu yapmak için yerinde olmadığını açıklayan Uzm. Dr. Çoşkuner, “Deri güneşten yaz-kış korunmalıdır. Güneş koruyucu losyon seçerken deri tipine, yaşa, uygun SPF faktörü seçilmelidir. Leke ve deri kanseri riskini arttırmasından nedeniyle solaryum ile bronzlaşmadan kaçınılmalıdır” diyor. 

Güneş lekesini çare olan hiçbir yöntemin lekelerin en ince ayrıntısına kadar ortadan kaldırmadığını, daha ufak boyutlara indirgediğini ve rengin açılmasını sağladığını söyleyen Uzm. Dr. Çoşkuner,  güneş lekesi tedavisinde uygulanan yöntemler şöyle anlatıyor:

Leke açıcı kremler

Leke açıcı kremler

     Yüzeysel melazmada lekeyi açabilirler güneşe duyarlılığını arttırabileceğinden dolayı gece kullanımı uygundur. Mutlaka deri hastalıkları uzmanı kontrolünde uzun süreli ve ahenkli kullanılmaları gerekir. 

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling

Leke tedavinde çok etkilidir ve kışın uygulanır. Ciltte derin yanık ve skar bırakabilir. Mutlaka lekenin özelliğine ve deri renginize kadar bir cildiyeci tarafından uygulanmalı ve takip edilmelidir. 

Karbon peeling ve enzimatik peeling

Karbon peeling ve enzimatik peeling

Renk hücrelerini etkileyerek hem leke giderici keza de dövme silmede etkilidir. Deri tonunu genel olarak açar, kolajen dokuyu canlandırır vecildin tazelenmesini sağlar. 

Altın iğne RF- dermapen uygulaması

Altın iğne RF- dermapen uygulaması

İnce fazla sayıda iğneler ile cilt üstünde soyut delikler açılarak cilde leke açıcı serum enjekte edilir. Bu işlem ile cildin kendi onarım mekanizması tetiklenir ve deri toparlanır ve lekeler değil edilebilir. 

Mezoterapi-PRP

Mezoterapi-PRP

Kir tedavisinde genelde lazer tedavisine yardım amaçlı yapılır. Bu yöntemde kir giderici bir çok madde ya da kişinin kendi plateretleri kullanılarak cildin kendini yenilemesi sağlanır ve cilt lekeleri azaltılabilir. Etkili bir yöntemdir. 

Lazer

Lazer

Kir tedavisinde kullanılan en etkin yöntemlerden biridir. Kısa süreli ve sızısız bir tedavi yöntemidir. Kışın uygulanır. Uygulanan alan güneşten bronzlaşmaktan uzakta tutulmalıdır. Bu cihazlar cildi soyarak veya renk hücrelerini imha ederek etkili olurlar. 

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here