spot_img

En fazla aldatan burçlar belli oldu!

Pürüzsüz ve eşit deri tonu, cildimizin genç ve sağlıklı görünmesi için elzemdir. Natürel ki hepimiz cildimizin böyle görünmesini isteriz. Ama gelmesini dört gözle beklediğimiz yaz aylarında görülen güneş lekeleri cildimizin hoş görüntüsünü etkileyebiliyor.

Güneş ışınlarının zararlı etkileriyle oluşan güneş lekelerine ahali aralarında yaşlılık lekesi deniyor. Güneş lekeleri kadınlarda ve koyu tenlilerde daha sık görülüyor. Oluşumunda çocukluk buluğ çağı döneminden itibaren maruz kalınan güneş ışınlarının etkisi olan güneş lekeleri 20’li yaşlarda itibaren kendini göstermeye başlıyor.

Derimize rengini veren pigment (renk) hücresi melanositlerdir. Derinin en üstteki tabakasında yer alan melanositler melanin üretirler. Koyu tende melanin daha fazla, beyaz tende daha eksik üretilir. Güneşlenme ile cilt rengimiz koyulaşır, bronzlaşma meydana kazanç.

Bronzlaşma; melanin üretiminin artması derinin en üst tabakasına yayılmasıyla olur. Melanin deriyi az kalsın bir kıyafet gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır yani bronzluk derinin zararlı güneş ışınlarına karşı bir savunma mekanizmasıdır.

Lakin uzun süreli ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında bilhassa yüz, el, göğüs, sırt, kol ve bacaklar gibi açık alanlarda kahve renkli güneş lekeleri oluşur. Güneş lekeleri UV ışınlarının yanı sıra kalıtımsal yapı, gebelik, hormonal değişimler, bazı ilaçların kullanımı, mantar gibi deri hastalıklarından, yaralanma, yanık ve akne gibi deri sorunlarından sonra ve yaşlılıkta görülebilir.

Melazma:

Melazma:

En sık yüzde, yanak, burun üzeri, alın, dudak üstü, çene ve nadiren boyun, kollarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş ışınlarının etkisiyle yaz aylarında ve solaryum ardından artar, rengi koyulaşır, koyu tenlilerde daha sıktır.

En sık kadınlarda görülür. Yüz bölgesinde genel olarak ortak simetriktir, güneş lekesi olan kişilerde tiroit hastalıkları sıklıkla görülebilir. Deriden koyu renkli düzensiz sınırlı deriden şişmiş olmayan lekeler şeklindedir.

Çiller:

Çiller:

En sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen 5 mm çapında yuvarlak ya da oval kahverengi lekeler. Fazla açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Çiller çevrelerindeki lekesiz ciltten çok daha seri melanin pigmenti ürettiğinden yazın güneş ışınlarının etkisiyle artıyor.

Solar lentigo:

Solar lentigo:

En sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekeler. Genelde dışarıya kastetmek zorunda olan ve bu nedenle güneşte uzun zaman kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Açık tenli kişilerde daha fazla görülüyor.

Gebelik lekeleri:

Hamilelik lekeleri:

Melazmanın hamilelik döneminde görünen türüdür. Güneş ışınları etkisiyle belirginleşir. Doğum sonrası kendiliğinden iyileşebilirken, geçmeyen gebelik lekelerinin tedavisi için melazmadaki çare uygulanır.

Bitkilere bağlı güneş lekesi:

Bitkilere bağlı güneş lekesi:

En fazla yüz boyun gövde kollar ve el sırtında ortaya meydana çıkan çizgisel veya alacalı kahverengi lekelerdir. Cilde sürülen bazı kozmetik ürünler, parfümler ve cilde bağlantı eden incir, havuç, limon, dereotu, kereviz gibi bitkilerin özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucu ortaya çıkar.

İlaçlara bağlı güneş lekesi:

İlaçlara ast güneş lekesi:

Özellikle sivilce tedavisinde kullanhılan bir takım antibiyotikler, güneş ışınlarıyla etkileşime girerek ciltte yanma kızarma ve soyulma yapabilir. Erken dönemde hap kesilmezse, tıbbi çare yapılmazsa ve güneş koruyucular özenli kullanılmazsa kahverengi cilt lekeleri ortaya çıkabilir.

Yaz-kış güneşten korunun

Yaz-kış güneşten korunun

Deri güneşten yaz-kış korunmalıdır. Güneş koruyucu losyon seçerken deri tipine, yaşa, yerinde SPF faktörü seçilmelidir. Kir ve deri kanseri riskini arttırmasından dolayı solaryum ile bronzlaşmadan kaçınılmalıdır.

Güneş lekesi tedavileri

Güneş lekesi tedavileri

Leke açıcı kremler: Yüzeysel melazmada lekeyi açabilirler güneşe duyarlılığını arttırabileceğinden dolayı gece kullanımı uygundur. Mutlaka deri hastalıkları uzmanı kontrolünde uzun süreli ve ahenkli kullanılmaları gerekir.

Kimyasal peeling: Leke tedavinde fazla etkilidir ve kışın uygulanır. Ciltte derin yanık ve skar bırakabilir. Mutlaka lekenin özelliğine ve cilt renginize tarafından bir deri hastalıkları uzmanı kadar uygulanmalı ve peşine düşüp takip edilmelidir.

Karbon peeling ve enzimatik peeling: Renk hücrelerini etkileyerek ayrıca leke giderici keza de vurma silmede etkilidir. Cilt tonunu çoğunlukla açar, kolajen dokuyu canlandırır vecildin tazelenmesini sağlar.

Altın iğne RF- dermapen uygulaması: İnce fazla sayıda iğneler ile deri üstünde görünmeyen delikler açılarak cilde kir açıcı serum enjekte edilir. Bu işlem ile cildin kendi yenileme mekanizması tetiklenir ve deri toparlanır ve lekeler yok edilebilir.

Mezoterapi-PRP: Kir tedavisinde çoğunlukla lazer tedavisine destek amaçlı yapılır. Bu yöntemde kir giderici bir fazla madde ya da kişinin kendi plateretleri kullanılarak cildin kendini yenilemesi sağlanır ve deri lekeleri azaltılabilir. Etkin bir yöntemdir.

Lazer: Leke tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Kısa süreli ve sızısız bir çare yöntemidir. Kışın uygulanır. Uygulanan alan güneşten bronzlaşmaktan uzak tutulmalıdır. Bu cihazlar cildi soyarak veya renk hücrelerini tahrip ederek etkin olurlar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here