spot_img

En fazla aldatan burçlar belli oldu!

1. C vitamini

1. C vitamini

C vitamini, papaya, dolmalık biber, ananas, çilek, narenciye, brokoli ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan güçlü bir antioksidandır. Çalışmalar, C vitamininin cildi bağımsızlık radikal hasarından ve zararlı UV ışınlarından korumaya tezgâhtar olabileceğini gösteriyor.

Yaşlandıkça, vücudumuz kolajen üretme yeteneğini kaybeder. C vitamini kolajen meydana getirmek için de gereklidir. C vitamini, sarkan cildi, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.

2. E Vitamini

2. E Vitamini

Çoğu losyon ve diğer deri bakım ürünleri, yağda çözünen E vitamini (tokoferol ve tokotrienol) içerir. E vitamini, cildi özgürlük radikallere karşısında korur ve cildi onarmaya asistan olur.

E vitaminini, kuşkonmaz, avokado, pazı, pancar gibi sebzeleri tüketerek alabiliriz. İçerdikleri E vitamininin daha iyi emilmesi için bu yiyecekleri tüketirken yemeğinize birazcık yağ ekleyin.

3. A Vitamini

3. A Vitamini

Retinoidler, A vitamininin bir türevidir ve kırışıklıkları eksilmek ve akneyi tedavi etmek için sıklıkla tercih edilir. Vücudumuz, havuç, tatlı patates, mango, şeftali, pancar ve ıspanak gibi meyve ve sebzelerden aldığı beta-karoteni, dinç bir antioksidan olarak çalışan retinoik aside dönüştürür.

4. B Vitaminleri

4. B Vitaminleri

B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin veya niasinamid), B5 (pantotenik asit), B6 ​​(piridoksin), B7 (biyotin), B9 (folik asit) ve B12 (kobalamin) olmak üzere sekiz B vitamini vardır. Birlikte, topluca “B kompleksi” olarak adlandırılırlar.

B vitaminlerinin saç, cilt ve tırnaklara fayda sağladığı bilinmektedir. Eksiklikler kuru, kırılgan tırnaklara ve saç ve cilt sorunlarına yol açabilir. Niasin, cildin en dış tabakası olan epidermisin nemi tutma yeteneğini geliştirebilir.

B vitamini eksikliğinin bir anahtar sözcük cildin görünümü olabilir. Renk değişikliği, kuru lekeler, donuk bir deri veya akne gibi kronik cilt sorunlarından muzdaripseniz, B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

En iyi B vitamini kaynakları:

En iyi B vitamini kaynakları:

B1: Bezelye, ıspanak, marul, brokoli
B2: Ispanak, kuşkonmaz, karalahana, brokoli, pazı, lahanaB3: Kuşkonmaz, bezelye
B6: Ispanak, lahana, Çin lahanası, sarımsak, karnabahar, muz
B9: Ispanak, avokado, brokoli, kuşkonmaz, marul, portakal
B12: Mantarlar

5. K vitamini

5. K vitamini

Yapraklı yeşillikler, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan en iyi doğal K vitamini kaynağıdır. Cilt söz konusu olduğunda, K vitamini kreminin topikal uygulaması morlukları, bere izlerini ve çatlakları en üye indirmeye asistan olabilir.

En iyi K vitamini kaynakları:

En iyi K vitamini kaynakları:

Lahana, karalahana, ıspanak ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here